Eğlence için başladılar, şampiyon oldular - BasketFaul.com

Eğlence için başladılar, şampiyon oldular

14-04-19 19:29
Uzun seneler boyunca basketbola gönül vermiş, (aralarında Faruk Akagün ve Naci Özonay'ın da öğrencileri olan) üç farklı jenerasyonu kapsayan (22-50 yaş), Türkiye'de değişik seviyelerde basketbol oynamış, çoğu eğitim ve öğrenimini tamamlayıp Hollanda'ya yerleşmiş iş adamları ile üniversite öğrenimini Hollanda'da yapan bir grup basketbolseverin yolları basketbol sayesinde kesişir ve gurbet elde beklenmedik bir başarı elde ederler. 

Tamamı Türk olan bu grup Amsterdam'ın Apollo Basketball takımına adına liglerin başlamasına 2 gün kala kayıt olurlar. Kulübün 6. ekibi (Apollo Heren 6) haline gelerek yer aldıkları amatör liglerin sonuncusu; 5. Lig'de şampiyonu olurlar. Toplam 22 maçın oynandığı ligde sadece 2 mağlubiyet alırlar.

Apollo Heren 6'nın kadrosu:

Sertaç Güler, Ermay Duran, Cem Koyuncu, Tuğhan Soyaslan, Mustafa Ogun Sezgin, Murat Bayburtluoğlu, Sinan Biçer, Eray Sarıot, Hakan Üna!, Burak Esen, Salih Yosmaoğlu, Ali Benice, Ufuk Sumerler, Egernen Kalyoncu, Serdar Çamlıbel

Hollanda'da Amatör düzeyde basketbol...

Avrupa'da son yıllarda üst düzeye fazla bir basketbol etkisi bulunmayan Hollanda'da basketbol ülkenin en iyi 15 spor dalı arasında dahi görülmez ve yerel olimpiyat komitesi tarafından da çok destek görmez ancak bu duruma karşılık olarak amatör düzeyde Hollanda genelinde 17,000'den fazla kayıtlı amatör düzeyde basketbolcu bulunmaktadır.

6 Bölgeye bölünmüş değişik düzeydeki ligler Hollanda Basketbol Federasyonu (NBB) tarafından yürütülür. 

Türkiye'deki düzenden çok farklı olarak amatör düzeyde ev sahibi olunan maçlarda özellikle kulübün içinde bulunan veya başka takımlarda kayıtlı oyuncular hakemlik yaparak hem saha, hem de masa hakemi görevini yürütür.

Türk takımının hikayesi

Eğlence olarak Pazar sabahları bir araya gelerek düzenli bir yıl basketbol oynayan Türkler bir  kulübe kayıt olup ve lige katılma kararı alırlar.

En önemli avantajları Türkiye'de basketbolu değişik seviyelerde deneyimlemiş, aynı kültürü paylaşan ve bundan dolayı da iletişimi kuvvetli olan ekibin pozitif yaklaşımı başarılı olmalarını sağlar. Lig boyunca kadro derinliği ve değişik oyuncuların öne çıkmasıyla takımda kenetlenme çabuk oluşur. Her iki yarıda alınan birer galibiyet şampiyon olmalarını engelleyemez.

Gelecek sezon için beklenti ve öngörüler

Takımın çoğunun gelecek sezon için tekrardan kulüple tekrardan anlaşması bekleniyor, ancak bir üst lige geçiş nedeniyle bir kaç transfer söz konusu. 

Yorumlar Okunma: 5138