Play Offff ve güzel haberler (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Play Offff ve güzel haberler (Hayri Pekergin)

15-04-19 17:00
Erkek olsun kadın olsun tüm liglerde zor bir sezon yaşandı ve yaşanıyor.

Çoğu kulüp ödemelerde az ya da çok geriden geliyor.

Sezonun “oynanan bölümlerinde” geciken ödemeler çok sorun olmasa da sezon sonuna doğru ve play-off’larda gecikmelerin sürmesi idman kalitesi, odaklanma hatta takımların kadro bütünlüğü üzerinde aşağı yönlü riskleri arttırıyor.

Aşağı yönlü risk dediğim basketbol kalitesi ve seyir zevkini aşağıya çekecek odaklanma ve performans kayıpları.

Bilirsiniz, çok zorlanılarak yapılan bir şey ile uğraşıyorsanız ister istemez bir off çekersiniz.

Sezonun son haftalarında görüldüğü kadarı ile basketbolda da durum tam olarak böyle.

Normal sezonun bittiği play-off’un yaklaştığı bu dönemde sahadaki görüntü çoğu takımın adeta “play-offfff” dediğini gösteriyor.

******

Kadınlar Süper Liginde Çukurova Basket - OGM Orman Spor, Fenerbahçe – Beşiktaş, Hatay BŞB – Galatasaray ve BOTAŞ – Mersin BŞB eşleşmelerini izleyeceğiz.

KBSL’de son hafta oynanan maçlar, havlu atan takımların durumunu ortaya koyması açısından dikkat çekiciydi.

Oynanan yedi maçın sonuçlarını incelendiğinde ortalama sayı farkının tam 30 sayı olduğunu görüyorsunuz.

Haftanın en çekişmeli maçı İzmit Belediye Spor’un OGM Orman Spor karşısında uzatmada 87-84 kazandığı mücadele oldu.

İzmit kulübünü bu ilk KBSL sezonunda, yıllardır KBSL’de yer alan tecrübeli kulüpler tel tel dökülürken, “Süper Ligin” gerektirdiği profesyonellik ile son haftaya kadar geldikleri ve ligde kalıcılığı sağladıkları için kutlamak gerekiyor.

*****

Kadın basketbolunda haftanın kuşkusuz en önemli maçı ligin zirvesinde yer alan Çukurova Basket ve Fenerbahçe’nin play-off provası niteliğindeki karşılaşmasıydı.

Beklenen çekişmenin çok uzağında seyreden maçın 33. dakikasında Fenerbahçe 27 sayı ile öndeydi.

İstekli ve odaklı oyunu ile play-off için güçlü bir mesaj veren sarı lacivertliler maçı da zorlanmadan 81-65 önde bitirdi.

Birsel Vardarlı Demirmen güçlü göründüğü maçta erken gelen kontrolün tetikleyicisi oldu.

Plum ve Hartley’in savunmadaki ciddiyeti, Verameyenka’nın istikrarı, Tuğçe Canıtez, Ayşe Cora, Esra Ural Topuz üçlüsünün odaklı oyunu Fenerbahçe’nin artılarıydı.

Kia Vaughn da işini yapınca Fenerbahçe son dakikalarda azalan vitese rağmen farklı kazandı.

Çukurova Basket maça son haftalara göre daha istekli başladı.

İlerleyen dakikalarda ligin sonu yaklaştıkça daha çok acıtmaya başlayan savunmadaki güçsüzlük ve bundan kaynaklı tempo hâkimiyeti kaybı, sürekli set oynama zorunluluğu ile maçtan erken kopmalarına neden oldu.

Çukurova ekibinin bu maçta play-off ta kullanmayı planladığı anlaşılan eşleşmeli alan savunmaları ve rakip pivotlar için boyalı alandaki “tuzaklardan” verim aldığını söyleyemeyiz.

Bu savunmalar kritik anlarda rakip pas trafiğini zorlaştıracak şiddet ve rotasyon çabukluğu ile uygulanmayınca Fenerbahçe özellikle 2.yarıda set çalışılan idmanlardakine benzer kolaylıklarda top çevirerek şutlar buldu.

Kısacası, sezonun play-off için önemli provasında Fenerbahçe güçlü bir mesaj ile ayrıldı.

Çukurova Basket’in maçın başındaki canlı oyunu play-off’un ilk turundan itibaren artacak savunma şiddeti ve bunun getireceği kolay sayılar ile birleşirse yeniden bir çıkış yakalanabilir.

******

Dilek ve beklentimiz, Çukurova Basket - OGM Orman Spor, Fenerbahçe – Beşiktaş, Hatay BŞB – Galatasaray ve BOTAŞ – Mersin BŞB arasındaki play-off eşleşmelerinin “Süper Ligin” adına yakışan çekişme ve kalitede maçlara sahne olması.

Bu serileri, takımların ilk maçlardaki odaklanma ve performansını gördükten sonra değerlendirmeyi daha doğru buluyorum.

******

Gelelim yazının güzel haberler bölümüne.

Burada size iki basketbolcunun saha dışındaki başarılarından söz edeceğim.

Bilirsiniz basketbolda oyuncunun çok yönlülüğü, birden çok pozisyonda değer üretmesi, başarısı açısından önem taşır.

Basketbol hayatın 25X15 bir sahaya yansıması olduğuna göre, hayatta birden çok alanda değer üretebilmek başarı göstergesidir.

Bu başarılardan ilki BOTAŞ altyapısından yetiştikten sonra çeşitli TKBL ve KBBL takımlarında forma giyen 24 yaşındaki Gülcihan Kömür’e ait.

Öteden beri müziğe olan tutkusu ve bu alandaki başarısı ile bildiğimiz Gülcihan Kömür geçtiğimiz günlerde ilk single çalışmasını ve klibini müzik endüstrisinin beğenisine sundu.

Şarkısının adı “Aşkla Oyun Olmaz”.

Spotify, Fizzy, Youtube ve tüm diğer dijital platformlarda yer alan bu çalışma Gülcihan Kömür’ün basketbol dışındaki hayallerini de gerçekleştirme yolunda yürüdüğünü gösteriyor.

Diğer başarı haberi ise Fenerbahçe’nin 2002 doğumlu genç basketbolcusu Alara Kalyoncu’dan geliyor.

Alara Kalyoncu geçtiğimiz ay Cinius yayınlarından çıkan “Altı üstü Bir Ajan” adlı romanı ile profesyonel edebiyat dünyasına ilk adımı attı.

Yazı çizi işi ile uğraşanlar bilir. Başarı bir romanı yazmak değil onu yayınlatabilmektir.

Alara Kalyoncu da Wattpad hikaye platformunda ilgi gören kısa hikayelerinin sağladığı ilginin güven ile edebiyat alanında herkesin hayali olan bu başarıya daha 17 yaşında ulaştı.

Bu iki basketbolcuyu birleştiren ortak yön geçen sezonu sakatlıklar nedeni ile sahalardan uzak geçirmeleri.

Basketbolun içindeki herkes gayet iyi bilir;

Gülcihan Kömür ve Alara Kalyoncu’da olduğu gibi, diz sakatlığından dönüş süreçleri tam zamanlı rehabilitasyon programı gerektirir.

Her iki basketbolcu için de bu süreçleri, ayrıca emek ve yoğun çalışma gerektiren müzik ve edebiyat alanlarında ortaya koydukları eserler ile birleştirmek takdir edilmesi gereken bir özveri ve başarı anlamına geliyor.

Hem kendilerini kutluyor hem de başarılarının devamını diliyorum.

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 3416