Akıncı: Maça çıkmadım çünkü... - BasketFaul.com

Akıncı: Maça çıkmadım çünkü...

06-05-19 10:48
TKBL takımlarından Urla Belediyesi, Elazığ maçına antrenörsüz çıktığı için hükmen mağlup oldu. Karşılaşmadan önce Urla Belediyesi antrenör Yasin Akıncı ile asistanının ve oyunculardan koçun eşi Dilen Akıncı'nın kulüple ilişiğinin kesildiğini duyurmuş, daha sonra Akıncı'nın son kez görev yapacağını açıklamıştı. Ancak Akıncı maça çıkmayı reddetti ve böylece Urla Belediyesi yönergeler gereği hükmen yenildi.

Antrenör Yasin Akıncı, Urla Belediyesi'nde yaşanan süreçle ilgili bir açıklama yaptı ve geçen yıldan 5, bu sezondan 3.5 maaş alacağı olduğunu, alacakları için işlem başlattığında hain ilan edildiğini, deplasmanlarda kafile için yaptığı harcamaları dahi geri alamadığını belirtip, "Farkındalık yaratmak için maça çıkmadım." dedi.

İşte Akıncı'nın açıklaması...
 
"Kamuoyuna Duyurulur,
 
Öncelikle sosyal medyada ve popüler basketbol sitelerinde  yapılan haberlerde adımın bu şekilde geçmesinden derin üzüntü duyduğumu belirtmek isterim. Ancak bu paylaşımların başta beni, ardından  eşimi ve yardımcı antrenör kardeşimi karalamak maksatlı olduğunu açıkça görünmektedir. Bu durum kamuoyuna bir açıklama yapma ihtiyacı doğurmuştur. 
 
Kulübe sezonun son ayında, (çünkü geriye kalan aylarda Spor Toto gelir olmayacak) bir önceki sezonla (2017-2018) ilgili, hak kazanmış olduğum ve kendilerinin ödemeyi taahhüt ettiği, sözleşmemde yazan alacaklarımdan dolayı ihtar çekmemin, kulüp tarafından ihanet, hainlik olarak değerlendirilmesi ve bunun bir kara propagandaya dönüştürülerek tüm sosyal medya ve basketbol haber sitelerinde kullanılması, hâksız oldukları durumu hâklı göstermek için yaptıkları nafile çırpınışlarıdır. 
 
Antrenöre, eşine ve yardımcı antrenöre yapılan muamele (görevine son verme ve kadro dişi bırakma) sezon ortasında aynı hukuki mücadeleyi veren takımın diğer oyuncusu için yapılmayıp bu üç isim için yapılması bu durumu kulübün çifte standart göstererek  kişiselleştirmeye çalıştığının açık göstergesidir. 
 
MAÇA ÇIKMAMIZ İÇİN YAZILI KAĞIT İSTEDİK, VERMEDİLER

Kulüp yönetimi ligin son maçından bir gün önce akşamüstü görevimize son veren ve maça çıkmamızı yasaklayan tebligatı hazırladı. Tarafımıza ivedilikle elden teslim edilmesinin hemen ardından durumu tüm sosyal medya ve haber sitelerinde bizlere ağır ithamlarda bulunarak yayınlattılar. Aradan 3 saat geçtikten sonra takım menajeri ve kulüp müdürü bizleri arayarak yönetmeliklerden haberlerinin olmadığını, maça kaptanla çıkılamayacağını en az bir antrenör olması gerektiğini yeni öğrendiklerini söylediler. Bunun yanında bizlere basketbol antrenörlüğü, işe emeğe saygı, kadın basketboluna sahip çıkma gibi etik kavramları öne sürerek, sahaya çıkmamız konusunda ısrarcı oldular. Kendilerinden bu çağrılarını daha önce görevimize son verirken izledikleri yolla yani yazılı bir şekilde yapmalarını talep ettik. Ancak bunu yapmadılar.
 
BU DURUM KİFAYETSİZ MENAJER VE KİBİRLİ YÖNETİMİN AYIBIDIR 

Bu yazıyı vermemelerine rağmen yine de sahaya çıkmak istediğimizi fakat kulüpten hainlik alçaklık ihanet gibi açıklamalarının fevri bir kararla yazılmış olduğunu ve durumun yanlış değerlendirildiği anlatan bir açıklama yapmalarını istedik. Maalesef hukuken hakkını arayan antrenörleri ve sporcusunu suçlayan yönetim; basketbola, sporcuya, antrenöre karşı en ufak bir saygısının olmadığını  bu teklifi kabul etmeyerek gösterdi. Bu durum antrenörlerin değil, kifayetsiz takım menajerinin ve onun fikirleriyle hareket eden hata yaptık demeyi bilmeyen kibirli yönetimin suçu ve ayıbıdır. 
 
Göstermiş olduğumuz duruşun bir farkındalık yaratarak  sporculara, antrenörlere, kulüplere katma değer olarak döneceğinden hiç şüphem yoktur.   
 
Bundan sonraki kısımda geçtiğimiz iki sezonu özetlemeye çalışacağım. Ben kurumsal yapıya sahip olan kulüplerde görev yaptım. Bir taraftan akademik çalışmalarımı sürdürdüm ve ODTÜ'de doktora eğitimimi  tamamladım. Her alanda ve her kulüpte olduğu gibi burada da ayni disiplinle ve özveriyle işimi yapmaya çalışırken karşılaştığım zorlukları tüm kamuoyuyla paylaşmayı bir borç biliyorum ki, özellikle kamuoyu kulüplerin nasıl yönetildiğini anlasın: 
 

KULÜBE 100 BİN LİRALIK SPONSOR BULDUM

2017-2018 sezonunda playoff oynama hedefiyle bir takım kuruldu ve uzun suredir kalınamayan play offa ligin bütçeli ekipleri olan Bodrum Belediyesi, Edremit Belediyesi gibi TKBL’nin bütçeli takımlarına karşı ses getiren galibiyetler alınarak lig 6. sırada tamamlandı. Bizi ligi 5 sırada tamamlayan İzmit Belediye Spor 2-1 biten seriyle eleyerek Süper Lig'e kadar yükseldi. Bu arada takımda maddi sıkıntı olduğunu  benimle paylaşan o donemin başkanına kendi kişisel bağlantılarımla 100.bin TL sponsor ayarladığımı da belirtmek isterim. İşin bilinmeyen kısmı ise 20 yıldan fazla suredir içinde bulunduğum kadın basketbolunda ilk defa bir başkanın ve yönetim kurulu üyesinin kaybedilen maçlardan sonra aşırı alkollü şekilde soyunma odasında ve takım otobüsünde kızlara defalarca  sin kaflı  küfür  etmesi, yabancı oyuncuya "oynasana sen" diye bağırıp yumruk kaldırmasıdır.Yetmiyormuş gibi kendilerine 100 bin TL sponsor bulan antrenöre 5 maaş, tüm sporculara 3 maaş borç bırakarak yönetimi terk etmeleridir.
 
2018-2019 sezonunda yönetim değişti, sözde ekonomik olarak güçlü olan yeni yönetim ve başkan kulübü devir aldı. Öncelikle geçen sezondan kalan 5 maaşın ödenmesini talep ettim. Kendileri, 'burada kimsenin parası kalmaz sezon içerisinde biz sana bu parayı  3-4 taksitte ödeyeceğiz’ diyerek söz verdiler.
 
VAATLERDE BULUNAN BAŞKAN TELEFONLARA ÇIKMADI

Yönetimin  isteği doğrultusunda geç de olsa kurulan ilk 4 takımının oyuncu bütçesi yabancı oyuncu dahil 730 bin TL'dir. Ligin ilk yarısını gayet başarılı bir şekilde 2. sırada tamamladık. Süper Lig'e çıkmanın en büyük adayı olan oldukça bütçeli Elâzığ İl özel idareye karşı  içeride dışarıda oynadığımız maçları kazandık.
 
Oyuncuların maaşları 2 ay geriden gelirken, benim maaşım 3 ay geriden gelmeye başladı. Sene başında gerekirse bütün maaşları kendi cebimden veririm diye vaatlerde bulunan  yeni başkan  birden ortadan kayboldu, telefonlara çıkmadı ve mesajlara cevap vermedi. 
 
Konuyla ilgili yapılan her toplantıda, 'ülkede ciddi ekonomik kriz var, maaşlarınızı sormayın, tüm alacaklarınızı ödeyeceğiz' şeklinde masalara vurarak sert çıkışlarda bulunuldu. Kendilerine sorulan Ne zaman ve Nasıl sorularına? 'Şuan cevap veremiyoruz ama ödeyeceğiz' şeklinde mesnetsiz mantık dışı  açıklamalarla haftalar geçirildi.

Antrenörün  maddi kriz karşısında, kimse mağdur olmasın bu sporcuları isteyen kulüpler var, takımı küçültelim önerisi  yine kibirli bir şekilde reddedildi. 2. başkan 'gerekirse cipimi satarım, sporcuların parasını öderim, alın teri yerde kalmaz diye asılsız vaatlerde bulundu. 

DEPLASMAN GİDERLERİNİ YAPTIM, GERİ ALAMADIM
Deplasman harcamalarını (Mardin deplasmanı) ve sağlık giderlerini (flaster) kendi cebinden karşılayan antrenöre, harcamaları geri ödenmezken, maaşı sporculardan da geride olacak şekilde ödeme yapıldı.

Derken antrenörden habersiz maddi kriz gerekçesiyle yabancı oyuncu antrenöre sorulmadan  değiştirildi.

Maaşlarını alamadıkları için antrenmana çıkmayan oyunculara, kulüp 2. Başkanı 'önümüzdeki iki ay sizlere 1,5 maaş gerekirse kendi cebimden ödeyeceğim' diye söz verdi. Ödeme günü geldiğinde yine ayni bilindik durum yaşandı; bırakın tam maaşı sadece asgari ödeme tutarları hesaba yatırıldı. Yöneticilere ve başkana ulaşmak mümkün olmadı.

SULAR, ELEKTRİKLER KESİLDİ
Kulüp evlerinin kiraları yakıtları  ödenmedi suları elektrikleri kesildi sporcu ve antrenörler soğuk evlerde oturdu.

Yabancı oyuncuyu antrenmanlara getirecek servis olmadığı ve 20 TL taksi parasını yönetimden kimse ödemek istemediği için  antrenör, ve eşi defalarca yabancı oyuncuyu çalışmalara getirip götürdü.
   
Takım masörü aynı zamanda yönetim kurulu üyesi (ironiye bakin) istediği zaman antrenmanlara geldi ve sporcularla ilgilendi. Özel isleri olduğu zaman antrenmanlara gelmedi. Hatta antrenmanı yarıda bırakıp altyapının maçına gitti.Fakat takımın ihtiyacı olan temel sağlık malzemelerini (krem, flaster, soğutucu vs.) bir turlu temin edemedi. Bunun sonucunda zaman zaman antrenmanlar yapılamadı.

Kulüp, takıma ligin 2. yarısında  katılan oyuncuya  tek tip seyahat kıyafeti ve warm-up yaptıramadı; çünkü malzemeciye de verilen sözler tutulmadı, doğru düzgün hiç bir ödeme yapılmadı. 

MİNİBÜSLE YOLCULUK
Deplasmana gidilip gidilmeyeceği son aksam geç saatlerde belli oldu,16 kişilik minibüsle 10-11 saatlik yolculuklar yapıldı. Yolda takıma yemek yedirilemedi,takım en kotu araçlarla  seyahat edip en kotu otellerde ve misafirhanelerde konaklatıldı. 

Geçen sezondan 5 bu sezondan şimdilik 3,5 maaş, Mayıs ve Haziran maaşlarıyla 5,5 ay alacağı olan antrenör alacaklarını istediğinde şu an veremeyiz, mahkemeye git hocam hukuk devletinde yaşıyoruz diye yerel televizyonlarda  alaycı bir şekilde konuşuldu. 

Bir önceki sezondan kalan maaşlarımı almak için play-off'un son maçı öncesinde kendi ağızlarıyla söyledikleri hukuki mücadelemi başlattım ve birden işime son verildiği ve sahaya çıkmamın yasaklandığı alelacele tebligatla  bana bildirildi.  Sosyal medyada ve basketbol haber sitelerinde kulübe ihanet eden hain antrenör oldum. 

Kulübü yukarıda bahsettiğim gibi ciddiyetten uzak idare etmeye çalışanların  mevzuattan, talimat ve yönetmeliklerden  en ufak  haberi yok ki antrenör ve yardımcı antrenör olmadan takım sahaya çıkamaz kuralını bilmiyorlardı.

Sonrasında  duruma uyandırıldılar ve antrenörler maça çıkmaları için telefonla aranıldı. Lakin ne yazılı bir evrak hazırlandı, ne de durumu toparlamaya çalışan bir açıklama yapıldı.İşimize son verilirken gösterdikleri heyecan ve gayreti, durumu düzeltmeleri gereken yerde göstermekten kaçındılar.

Özetle antrenöre maça çıkmaması için tebligat yapıldı. Sonrada çıkmadığı için suçlandı. 

Takdiri  olaylara rasyonel yaklaşabilen tarafsız basketbol camiasının vicdanına bırakıyorum.

Dr. Yasin AKINCI" 

Yorumlar Okunma: 4096