Beşok: Play off'lar için hedef koymuyorum - BasketFaul.com

Beşok: Play off'lar için hedef koymuyorum

07-05-19 11:20
TBL'ye bu sene gelen kulüpler arasında sadece Mamak Belediyesi play-off'a katılmayı başardı, sezon başında kazandığı Federasyon Kupası'nın ardından yaşanan talihsiz gelişmelere rağmen play-off'a da kaldı. Mamak Belediye için yeni ve genç bir kadrosuyla ilk günden itibaren ortaya koydukları enerjinin meyvesini aldılar diyebiliriz. Play-off öncesi görüşlerini aldığımız başantrenör Faruk Beşok öncelikle lige dahil olma ve kadro oluşturma aşamasından bahsetti. Türk Telekom ile yaptıkları projenin onlar için önemini bir kez vurgulayan Coach sözlerine şöyle devam etti:

"TBL'den geri çekilme kararı alan kulüpler sonrasında aldığımız Wild Card daveti ile lige katıldık ve kadro oluşturmada çoğu kulübe göre biraz geç kalmış olduk. Ama Türk Telekom ile proje içinde olmamız bizim bir avantaj oldu. Bu proje kapsamında Efe Beşok ve Ercan Bayrak'ı takımımıza dahil ettik. Bu projenin devamında Erkan Yılmaz, Samet Gülek, Berkan Özçiftçi, Hidayet Civan'ı da dahil ederek genç bir kadro oluşturduk. Sezon başında Başkanımızla konuştuğumuzda play-off ile düşme arasında bitireceğimizi öngörüyoruz demiştik. Çünkü genç bir takımız ve mevcut bütçemize göre hareket etmemiz gerekiyordu. Kadroya tecrübeli oyuncuları da dahil ederek ortaya iyi bir harman çıkarmayı amaçladık. Tüm oyuncularımın hepsi bir sene öncesinde kendi takımlarında yeterli süre alamamışlardı. Bu anlamda riskli bir başlangıç yaptık diyebiliriz. Bizim beklentimiz genç oyuncuların adapte olacağı, tecrübeli abilerinin onlara tecrübelerini ve enerjilerini katarak sezona iyi başlamaktı. Nitekim iyi bir hazırlık dönemimiz sonrasında öyle de oldu. Açıkcası biz de Federasyon Kupası'ndaki şampiyonluğu da beklemiyorduk ama kamp dönemini bu kadar verimli geçirmemiz bunda en büyük etken oldu diyebilirim."

Sert bir ligde tecrübeli oyunculara sahip olan takımlar karşısında aldıkları nerdeyse tüm mağlubiyetlerde son ana kadar mücadelesini sürdüren ekip en çok burada dikkatleri üzerlerine çektiler diyebilirim. Coach'un da dediği gibi tecrübesizlik belki buna sebep olan en büyük etken oldu. Ama Erick Neal ayrılışı sonrası takımı sahiplenerek evlerinde Ormanspor'u mağlup etmeleri sanırım takım halinde nasıl olumlu bir ilerleyişe imza attıklarını herkese gösterdi. Coach ise zaman zaman yaşadıkları iniş çıkışlarla ilgili şöyle konuştu:

"Öncelikle onlara inandık. Bu inancı onlara da aşılamaya başladık. Biz baktığınızda ciddi zorluklar da yaşadık. Federasyon Kupası'nı kazanmamız bu büyük bir başarıdır ancak ligde aynısının olacağı anlamına gelmez. Çünkü kupa bir hafta süren bir organizasyon ama lig uzun süreç. Kupayı kazandığımızda sorumluluklarımız da arttı ama genç oyuncularımız bu sorumluluğu almaya hazır değillerdi. Bizim sezonda sadece Karesi ve İTÜ Basket maçlarını farklı kaybettik. Onun dışındaki mağlubiyetlerimizde son ana kadar maçın içinde kalmayı başardık. Bu mağlubiyetlerin bazıları tecrübesizlikten de oldu. Ama bunu zaten öngörmüştük. Bizim hedefimiz öncelikle ligde kalmaktı ama kupanın ardından play-off yapmamız gerekiyordu ve bunu da başardık. Aksi halde o kupanın çok önemi olmazdı. Sezon içinde ciddi düşüşler yaşadığımız zamanlar oldu. En büyük sebebi motive olamamaları, aldıkları sorumluluğun onlara fazla gelmesi, süre alamadıkları sezonların ardından şu anki bu tempoya ayak uydurmakta zaman zaman zorlanmaları oldu. Ama dönem dönem bunları çözdük. Tam toparlandık tamamen dediğimiz nokta da Erick Neal krizi patlak verdi. Bizim için çok değerli bir oyuncuydu. Kendisiyle o son sıkıntıyı yaşamamış olsaydık play-off bizim için çok daha farklı olabilirdi." 

Play-off'ta Erick Neal'in yokluğunun onlar için büyük dezavantaj olacağını söyleyen Coach, bu anlamda bir sıkıntı yaşayacağını düşünmesine rağmen enerji olarak bir sıkıntı yaşamayacağına inandığını söylediği sözlerine şöyle devam etti:

"Sezonda bir iki oyuncumuzun düşmesi diğer oyunculara yansıdı. Bizim bu seneki en büyük sıkıntımız bu oldu. Play-off'ta dar rotasyon özellikle guard sıkıntımız var ama elimizden geleni yapmaya çalışacağız. 

Uzun oyuncumuzun kalitesi çok yüksek. ama bu ligdeki sertliğe henüz adapte olamadı. Şu an büyük hedeflerimiz yok. Play-off'a kalmak bizim için önemliydi. Oyuncularıma bahsettiğim sebepler yüzünden açıkcası hedef de koymak istemiyorum. Biz bu yüzden maç maç düşünmeyi tercih ediyoruz. Mücadele ve agresifliği gösterdiğimiz zaman, baskı hissetirmeden hiçbirine, herkes kendi işini yapıp ortaya da enerjiyi koyduğumuz sürece başarılı olacağımıza inanıyoruz."

Son olarak BSL ile konuştuğumuz Coach Faruk Beşok, organizasyon olarak BSL'ye hazır olmadığını ama olduğu takdirde de iyi bütçe planlanmasına gidilmesi gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu:

"Açık net söylemem gerekirse hazır değiliz. BSL farklı bir kulvar. Maddi anlamda çıta ciddi anlamda yükseliyor. Düşmemek için takım kurmak isterseniz yaklaşık 10 milyon üzerinde bütçe yapmanız gerekir. Bunlar ciddi yüksek rakamlar ve baktığımızda bu yüksek bütçelerin Belediye takımlarındaki en büyük sorun olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden çok açılmamak ve mantık çerçevesinde adım atmak gerekiyor." 

Yorumlar Okunma: 2594