Türkoğlu: BGL Türk Basketbolunun geleceğini şekillendirecek - BasketFaul.com

Türkoğlu: BGL Türk Basketbolunun geleceğini şekillendirecek

09-05-19 18:02

 Türkiye Basketbol Federasyonu’nun genç Türk basketbolcularının daha fazla süre almaları, inisiyatif kullanma becerilerini geliştirmeleri, oynama alışkanlığı kazanmaları ve yüksek mücadele atmosferinde profesyonel kariyerlerine hazırlanmaları amacıyla hayata geçirdiği Basketbol Gençler Ligi’nin Dörtlü Final basın toplantısı 9 Mayıs Perşembe günü, İstanbul’da gerçekleştirildi.


Crowne Plaza Florya’da düzenlenen toplantıda, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve TBF CEO’su Ömer Onan ile Türkiye Basketbol Federasyonu Yetkilileri, Dörtlü Final’de mücadele edecek Anadolu Efes, Banvit Basketbol, Fenerbahçe Beko ile Pınar Karşıyaka takımlarının yöneticileri, antrenörleri ve oyuncuları yer aldı.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 19 Mayıs 1919’un, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençlerimize armağan edildiği, Gençlik ve Spor Bayramımızın 100. yılını bugünlerde gurur ve coşkuyla kutluyoruz. İkinci sezonunu yaşadığımız Basketbol Gençler Ligi, Türk basketbolunun geleceğinin şekilleneceğine inandığımız çok değerli bir proje. Ülkemizdeki yeni yeteneklerin ortaya çıkması ve gençlerimizin uluslararası rekabete hazırlanması için tamamı Türk sporcu ve spor yöneticilerinden oluşan 19 takımlı Basketbol Gençler Ligi’nin sezon içerisinde kıyasıya bir rekabete sahne olduğuna şahitlik ettik. Ayrıca kulüplerimizin sportif başarılarını yok etmeden, Avrupa ile rekabeti azaltmayacak bir formül bulmak için de çok emek verdik. Gerek yabancı oyuncu kurallarımız, gerekse Türk sporcularımızın gelişimlerini destekleme çalışmalarımız, kulüplerimizin Avrupa başarılarını düşürmediği gibi pek çok Türk sporcu ve spor yöneticisinin gelişimine büyük katkıda bulunmuştur. Zorlu maçların ardından Dörtlü Final’e kalan Anadolu Efes, Banvit Basketbol, Fenerbahçe Beko ve Pınar Karşıyaka’ya başarılar diliyorum.” dedi.

 

Basketbol Gençler Ligi basın toplantısında 2018-2019 sezonunun istatistik liderleri ödüllerini aldı. Sayı ve top çalma kralı Burak Gözeneli (Türk Telekom), asist kralı Ömercan İlyasoğlu (Anadolu Efes), ribaunt kralı Alperen Şengün (Banvit Basketbol) ve blok kralı da Sadık Emir Kabaca (Banvit Basketbol) olurken, sporculara ödüllerini Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan takdim etti.


 
Ligde sezonun en iyi beşi ise Mert Akay (Darüşşafaka Basketbol), Mustafa Kurtuldum (Anadolu Efes), Efe Ergi Tırpancı (Fenerbahçe Beko), Ege Cem Sun (Beşiktaş) ve Alperen Şengün (Banvit Basketbol) seçilirken, ödüllerini TBF Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım ile A Milli Erkek Takım Menajeri Kerem Tunçeri sundu.
 
 
Basketbol Gençler Ligi Dörtlü Final’inde ilk gün eşleşmelerinde antrenör ve oyuncu görüşleri şu şekilde:
 
Murat Mermi (Anadolu Efes BGL Takımı Başantrenörü)
“Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve TBF Yönetim Kurulu’na Basketbol Gençler Ligi sezonu için teşekkür ediyoruz. A takımlar, Turkish Airlines Euroleague Final Four’un da yer alırken bizler de burada BGL Dörtlü Final’de mücadele edeceğiz. Bu sene birçok sakatlık yaşadık. Yine de ligi istediğimiz noktada bitirmeyi başardık. Fenerbahçe Beko ile geçen sene de eşleşmiştik. Lige katılan, takımlar, oyuncular, yöneticiler, hakemler ve diğer herkese teşekkür ediyorum. İyi bir Dörtlü Final bizi bekliyor.”

Nadir Keloğlu (Anadolu Efes BGL Takımı Oyuncusu)
“Bu sene hem kendi adıma hem de arkadaşlarım adına çok keyifliydi. BGL’de Dörtlü Final’e kaldık ve şampiyon olmak istiyoruz. Fenerbahçe Beko’ya ve Dörtlü Final’de mücadele eden diğer ekiplere başarılar diliyorum.”

Serhan Aydanarığ (Fenerbahçe Beko BGL Takımı Başantrenörü)
“Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çocuklar sezonu başarıyla tamamladılar. Dörtlü Final’de yer alan dört takım da sezon boyunca çok iyi mücadele etti ve burayı hak ettiler. Dörtlü Final’de elimizden gelen en iyi mücadeleyi sergileyeceğiz. Tüm takımlara başarılar diliyorum.”

Ergi Tırpancı (Fenerbahçe Beko BGL Takımı Oyuncusu)
“Bu turnuva bizim için kendimizi göstermemiz açısından çok önemli. Maçlarda elimizden geleni yapacağız ve umarım kazanacağız. Dörtlü Final’de mücadele edecek takımlara başarılar diliyorum.”

Engin Kömeç (Banvit Basketbol BGL Takımı Başantrenörü)
“Bu organizasyonun oluşmasında emeği geçen TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ve TBF Yönetim Kurulu’na teşekkür ediyorum. Tüm katılan sporcuları ve antrenörleri de ayrıca kutluyorum. Dörtlü Final’e kaldık ve Bandırma Kırmızı ile birlikte organizasyonda istediğimiz noktaya ulaştık. Dörtlü Final’in sonunda şampiyon olmak istiyoruz. Tüm takımlara başarılar dilerim.”

Eray Akyüz (Banvit Basketbol BGL Takımı Oyuncusu)
“Çok yoğun bir sezonu geride bıraktık ve Dörtlü Final’de bu çabamızın karşılığını almak istiyoruz. Bir aksilik olmazsa şampiyon olacağız. Burada Dörtlü Final’e kalan tüm takımlar başarılar diliyorum. Herkes elinden gelenin en iyisini yapacaktır.”

Enver Karademir (Pınar Karşıyaka BGL Takımı Yardımcı Antrenörü)
“Organizasyon için Türkiye Basketbol Federasyonu’na çok teşekkür ediyorum. Bu turnuva bizler için büyük bir imkan. Tüm oyuncuların uzun seneler basketbolumuza emek vereceklerini düşünüyorum. Bu ligde potansiyelli oyucular bulunuyor. Bizim için de burada olmak heyecan verici bir durum. Tüm takımlara başarılar diliyorum.”

İnanç Mert Otamış (Pınar Karşıyaka BGL Takımı Oyuncusu)
“Böyle güzel bir organizasyonda yer aldığım için çok mutluyum. Dörtlü Final’deyiz ve şampiyonluk için mücadele edeceğiz. Tüm takımlara başarılar diliyorum.”
 

 

 
Sinan Erdem Spor Salonu’nda 10-11 Mayıs tarihleri arasında basketbolseverlerin ücretsiz olarak takip edebileceği Basketbol Gençler Ligi Dörtlü Final karşılaşmalarının programı şu şekilde:

10 Mayıs Cuma
18.00 Banvit Basketbol – Pınar Karşıyaka
20.30 Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko

11 Mayıs Cumartesi
13.00 3.’lük - 4.’lük Müsabakası
16.00 Final Müsabakası
 

Yorumlar Okunma: 1775