Banvit, Karşıyaka'ya çok zorlandı (BGL) - BasketFaul.com

Banvit, Karşıyaka'ya çok zorlandı (BGL)

10-05-19 19:48

İSTATİSTİK

Basketbol Gençler Ligi Dörtlü Finallerinde Banvit, Pınar Karşıyaka karşısında çok zorlansa da maç sonunu daha iyi oynadı ve karşılaşmayı 67-59 kazanıp finale yükseldi.

Banvit, yarınki finalde Anadolu Efes-Fenerbahçe BEKO maçının galibiyle karşılaşacak.

Karşılaşmada en çok dikkat çeken fark asist/top kaybı oranlarındaydı; Banvit 14/15'lik oran tuttururken Karşıyaka 13 asist yapıp 20 top kaybetti.

Maça Banvit kısalarına baskı yaparak başlayan Pınar Karşıyaka, rakip sahada da bulduğu ilk boş şutu değerlendirip skoru 2 dakikada 9-2'ye getirdi. Bu bölümde 2001 doğumlu Ali Efe Barış'ın içeri penetreleri değerliydi. Ancak devamında ivme Banvit lehine değişirken savunmada yardımlaşarak oynayan Bandırma ekibi bu sayede kaptığı topları geçiş hücumuna dönüştürmeyi başardı. İlk 10 dakika Banvit'in  22-17'lik üstünlüğüyle sona erdi.
 
Karşıyaka, art arda yaptıkları basit top kayıpları sonucu ikinci çeyreğe de kötü başlamasına rağmen özellikle dış atışlarda aradığı ritmi bir türlü bulamayan Banvit karşısında, sezon boyunca ortalama 6 dakika süre almış Arda Tan Karace ile çözüm buldu. Temponun yükseldiği dakikalarda Arda'nın aldığı ekstra sorumluluk sonucu 12-0'lık seri bulan Kaf-Kaflar soyunma odasına 35-31 önde girdi.

İlk yarıda Pınar Karşıyaka 5/13, Banvit ise 3/16 ile üçlük atabildi.

İkinci yarıda hücum planlarını nispeten daha iyi uygulayan Banvit, Sadık Emir Kabaca'nın şut sokup alan açması sayesinde Karşıyaka'nın çok iyi uyguladığı alan savunmasıyla başa çıkabildi. Yeşil-kırmızılı ekibin çok fazla top kaybettiği 16-9'luk periyot sonrası Banvit son 10 dakikaya 3 sayılık avantajla girdi: 47-44
 
Son çeyreğe Atakan Erdek'in alan savunmasına karşı attığı üçlüklerle başlayan Banvit farkı bitime 6:50 kala 7 sayıya çıkardı. Ancak turuncu-beyazlıları bir kez daha hataya zorlayan Karşıyaka, Berkay Çıvgın'ın önderliğinde gerçekleştirdiği fast-breaklerden sonuç aldı. Böylece 10-0'lık seriyle Kaf-Kaflar son 3 dakikaya 58-55 önde girdi. Karşılaşmanın son bölümünde günün etkisiz isimlerinden Alperen Şengün'ü devreye sokmayı başaran Banvit, yayın gerisinden istediğini bulamayan rakibi karşısında maçı kopardı ve 67-59'luk skorla galip geldi.
 
Öne çıkanlar...
Banvit: Atakan Erdek 19 sayı,4 asist; Alperen Şengün 12 sayı, 13 ribaund, 5 top kaybı; Sadık Emir Kabaca 11 sayı, 11 ribaund, 4 top kaybı

Pınar Karşıyaka: İnanç Mert Hotamış 14 sayı, 6 ribaund; Arda Tan Karace 14 sayı, 5 ribaund; Ali Efe Barış 11 sayı, 2 asist, 6 top kaybı; Adem Bona 8 sayı, 8 ribaund

Yorumlar Okunma: 2311