Beden eğitimi olmasa da olur mu? (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Beden eğitimi olmasa da olur mu? (Necip Kapanlı)

20-05-19 12:45
Gazeteci ve FIBA hakemi olarak yurt dışına çok sık çıktığım dönemde şunu öğrendim: Bütün dünyada okullardaki en önemli ders beden eğitimi ve en çok para kazananlar da beden eğitimi öğretmenleri...

Düşününce hak vermemek mümkün değil. Yaşam boyunca öğrenmemiz gereken çok şey var ama kendimize iyi bakmadan, spor yapma alışkanlığı elde etmeden, sağlıklı kalmasını bilmeden, hiçbir şey çok yararlı, ya da değerli değil.

Ülkemizde ise beden eğitimi dersleri maalesef çok gerekli görülmedi. Mesela, özel okullara izin verilirken spor salonu olma mecburiyeti hiç düşünülmedi. Çoğu devlet okulunda kış aylarında koridorlar kullanıldı, ya da ders saatini öğrenciler sınıflarda geçirdi.

Şimdi ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamasına göre beden eğitimi, zorunlu ders olmaktan çıkarılıyor, öğrenciler sadece üniversite sınavlarına odaklı bir kıskacın içine sokuluyor.

Geçen yıl, Milli Eğitim'in TBL ile ortaklaşa yapacağını duyurduğu "Her okula pota" kampanyasını soruşturmuyoruz bile ama görüyoruz ki bırakın Türk insanının spora yönlendirilmesini, "Yapmasanız da olur" noktasına gelmişiz.

Ben derim ki sayın bakan bu konuyu bir defa daha düşünsün... 

Yorumlar Okunma: 3459