Ataman, Fenerbahçe, Demirel, Türkoğlu (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Ataman, Fenerbahçe, Demirel, Türkoğlu (Necip Kapanlı)

23-05-19 11:59
Euroleague'deki Ergin Ataman ile bir grup Fenerbahçeli taraftar arasında yaşanan gerginlikten sonra şimdi de TBF'nin FIBA Avrupa seçimlerinde Turgay Demirel yerine Sırbistan Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri, oyuncu Dejan Tomasevic'e verdiği destek gündeme geldi.

Fenerbahçeli seyirciler Ergin Ataman'ı sevmek, Anadolu Efes'i desteklemek zorunda mıydı?

Destekleseler iyi olurdu ancak zorunda değillerdi. 

Final Four'a Real Madrid ile Barcelona katılmış olsa bu takımlardan biri sahadayken, diğer grubun taraftarları onlara destek verir miydi?

Kesinlikle hayır...

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün...

Ama hangi takım olursa olsun Avrupa'da başarı kazanmasını isteyen bizim gibiler için "Destekleseler iyi olurdu" alternatifi öncelikli... Ama tekrar edelim... Fenerbahçeli taraftarlar Efes'i destkelmek zorunda değildi.

Orada kötü olan, içeride yaşadığımız sorunları başkalarıyla paylaşmamız oldu. Tribünden Ataman'a küfür edildi, Ataman karşılık verdi... İşin bu tarafı kesinlikle gereksizdi...

***

Gelelim FIBA seçimlerine... TBF seçimlerde Turgay Demirel'i aday göstermediği gibi Tomasevic'ten yana açık tavır aldı. TBF yetkilileri ile konuştuğunuzda alacağınız yanıt, "Demirel'den bize başvurmadı." şeklinde olacak. Ancak hepimiz biliyoruz ki böyle bir başvuru olsa da TBF, Demirel'in yanında yer almayacaktı.

Yanında yer almak zorunda mı?

Hayır...

Çünkü TBF yöneticilerine göre Demirel artık basketbol için yararlı bir profil değil. 

Bunun nedenlerini kamuoyu ile paylaşmış olsalar, "Kimse etmez Türk'ün Türk'e ettiği" başlıklı yorumlarla karşılaşmayabilirdik. TBF yöneticileri uzun yıllar federasyon başkanlığı yapan Demirel ile ilgili olarak çok şeye hakimler ancak yorumlarını kamuoyu ile paylaşmamayı uygun gördü.

Bugünleri önceden öngörmeyi başarabilseler, kendi adaylarını çıkarırlar ve o zaman da kimse , "Neden bir Türk varken, Sırplar'ı destekliyorsunuz." diyemezdi. En azından daha politik olurdu... 

 

"Kimse etmez Türk'ün Türk'e ettiği" konusunu kurcalayacak olursak, Yakın Doğu Üniversitesi'nin FIBA patronajındaki Eurocup finali sırasında protokol tribününe Türkoğlu federasyonu yetkililerinin yerine, Demirel'in eski çalışma arkadaşlarının oturtulduğunu hatırlatalım. Kılıçlar o gün çekildi.

Yorumlar Okunma: 6980