U18 Kızlar Şampiyonası ardından (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

U18 Kızlar Şampiyonası ardından (Hayri Pekergin)

24-05-19 17:06
Erkek ya da kadın basketbolu farkı olmaksızın genç bir oyuncunun kaderinin belirlendiği dönem U18 kategorisi ardından gelen üç sezon.

Genç oyuncuların üç sezonluk bu dönemde iyi antrenman yapması, süre ve zorluk seviyesi yüksek maçlarda sorumluluk alarak yeteneklerini sergileme olanağı bulması üst seviyede kalıcılık adına şart.

Geçmişten bugüne kadın basketboluna baktığınız zaman hemen hemen üst düzey tüm oyuncuların 19-21 yaşları arasındaki üç sezonu üst düzey liglerde oynayarak ve sorumluluk alarak geçirdiklerini görüyorsunuz.

İşte U18 kategorisi bu önemli döneme kimin teknik, fizik ve oyun bilgisi olarak daha hazır olduğunun ortaya çıktığı bir yarışma ortamı.

******

2019 U18 Kızlar Türkiye Şampiyonası Çanakkale’de geçtiğimiz hafta oynanan maçlarla sona erdi.

Turnuvanın en dikkat çeken özelliklerinden biri ilk 8 sırada yer alan takımların 7’sinin İstanbul (4) ve Ankara (3) takımları olmasıydı.

Anadolu basketbolu son 8 takım arasında yalnızca Düzce Belediye Spor ile temsil edildi.

Bu olgunun tek açıklaması var.

Tüm sporlarda geçerli olan yeteneklerin yurt içi göçü.

İstanbul ve ÇA-BA İSK dışındaki Ankara takımlarının tümünde çeşitli Anadolu şehirlerinden gelen yetenekli isimler bulunuyordu.

Bu yetenek göçü, kulüp sayısının daha fazla, yatırımların daha bilinçli, Anadolu’daki (basketbol) çekim merkezlerinin daha aktif olduğu erkek basketbolunda bu kadar keskin bir fotoğrafa konu olmuyor.

Bu saptamadan elde edilmesi gereken çıktı ise kadın basketbolunun da U18 kategorisinde Anadolu şehirlerinde kendi çekim merkezleri oluşturmasından geçiyor.

Ben gelecekte kadın basketbolundaki gelişmenin U18 kategorisinde ilk sekiz arasında Mersin, İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve diğer şehirlerden çekim merkezi olmayı başaran kulüpler olmasından geçtiğine inanıyorum.

******

Şampiyonanın finalinde birbirinden farklı hikayeleri olan takımlar karşılaştı. Sezon başından bu yana ayrı yol haritaları olsa da o gün amaçlar aynıydı. İki takım da sezonun son U18 kulüp maçından şampiyon olarak ayrılmak istiyordu. U18 Kızlar Türkiye Finali Beşiktaş ve İstanbul Üniversitesi takımlarını karşı karşıya getirdi.

Sezon başından finale kadar geçen süre değerlendirildiği zaman iki takımın birbirlerine karşı farklı avantaj ve dezavantajlara sahip olduğu görülüyordu. İÜ U18 uzun, sert ve zorlu bir lig olan TKBL’ye çok sayıda oyuncu göndererek, U18 maçlarında birlikte oynayarak deneyim ve birlikte oynama alışkanlığına sahip olmuştu.

Bu önemli avantaj aynı zamanda kilit oyuncular üzerinde sezon sonuna doğru giderek artan bir yorgunluk dezavantajı anlamına geliyordu. Beşiktaş U18 ise sezon başında A takım kadrosunda yer alan oyuncuların diğer takım arkadaşlarıyla maçtan maça bir araya gelmesi nedeniyle zorluklar yaşadı. Sezon başındaki maçlarda hücumda organize olmak, ritm bulmak, savunmada aynı basketbol dilini konuşmak siyah beyazlılar açısından başlıca zorluklardı.

Bu zorluklar ile birlikte Beşiktaş’ın kilit oyuncuları sezon sonuna rakiplerine oranla daha az fiziksel yıpranma ile gelmişti. İki takımda da sakatlık ya da farklı nedenler ile yer almayan sonucu etkileyecek önemde oyuncular vardı.

İÜ U18 takımında sezon boyunca çok başarılı maçlar oynayan guardlar Senay Zeybek ve Merve Bibic, Beşiktaş U18 takımında ise Mia Draskicevic turnuvada yer alamayan isimlerdi. Final maçının kaderi, son çeyreğin ortalarına kadar başa baş mücadeleden sonra 61-61 skorda Beşiktaş pivotu Nisa Yalçın’ın üç sayı isabetiyle belirlenmeye başladı.

Bu şutun asistini yapan Elif Bayram bir sonraki hücumda çaldığı topla takımının 66-63 öne geçirdi.

Bir sonraki Beşiktaş hücumunda tüm sezonda olduğu gibi finalde de savunmayı güçlendiren guard Berfin Filiz üç sayı isabeti bulunca Beşiktaş bitime iki dakika kala 69-63 öne geçti. Son anlarda İÜ U18’in zamanı durdurmak amaçlı taktik faullerinde Nisa Yalçın ve Elif Bayram ile hata yapmayan Beşiktaş 73-65 kazanarak şampiyon oldu.

Beşiktaş-İÜ finalinin sonucunu belirleyen önemli unsurlardan biri Beşiktaş’ın sezon sonunda giderek gelişen birlikte oynama alışkanlığını 4 oyuncudan çift haneli skor alabilecek konuma getirmesiydi.

Elif Bayram finalde triple double yaparken en önemli özelliği olan çok yönlülüğünü kupalı bir maçta öne çıkarmayı başardı. Hem final hem yarı final maçında zaman zaman oyun kurucu pozisyonunda oynamasına olanak veren saha görüşü oldukça değerli.

Nisa Yalçın bir pivot için maçların asıl kazanıldığı yer olan pota altı mücadelesinden hiç geri adım atmadığı sezonda, dış şutlarda da başarılı olarak daha değerli bir oyuncu olma yönünde gelişim gösterdi.

2002 Doğumlu forvet Melek Uzunoğlu fizik yapısı, ribauntları, savunma isteği, blok tehdidi, dış şut başarısı kadar diğer takım arkadaşlarını büyüten paslarıyla sezon boyunca takımın ön plandaki isimlerinden biri olmuştu. Bu turnuvada topla 1x1de savunmayı “eksiltme” ve pull up ile “bitirmeyi” de yetenek setine eklediğini ortaya koydu.

Bana göre Melek Uzunoğlu’nun hayatında aldığı/alacağı en değerli ödül bu yeteneklerle donanmış olması. Çünkü iyi çalışmaya devam etmesi halinde bu ödülleri kariyeri boyunca her maç yanında bulacak.

Beşiktaş açısından yarı final ve finalin sürpriz skoreri Dilan Türkyılmaz’dı. Bu jenerasyonun U14 turnuvasında Antalya Koleji ile gümüş madalya kazanan 2001 doğumlu guard, U18 sezonunun son turnuvasında çok değerli bir odaklanma sergiledi. Beşiktaş’ın finalde 2 haneli skor üreten dört oyuncusundan biri oldu.

Şampiyon takımlarda yer almak ya da başka bir bakış açısı ile takımı şampiyon yapmak için kadroda yer alan bazı isimlerin belli alanlarda uzmanlaşması gerekiyor. Beşiktaş’ın şampiyonluğunda guard Berfin Filiz’in savunmada, finalde 9 sayı üreten forvet Sezen Yavuz’un dış atışlarda benimsedikleri rollerin gereğini iyi yapması önemli etkendi. Bu isimlere aldıkları süreyi verimli kullanırken buldukları sayılarla da skoru destekleyen guardlar Beyza Kalkan ve Ceyda Bekar eklenince Beşiktaş hak edilmiş bir şampiyonluğa ulaştı. Finalist İstanbul Üniversitesi yorucu bir sezonun sonundaki finalde, dış rotasyondaki eksik oyunculara ve yoğun maç trafiğinin getirdiği yorgunluğa rağmen alkışlanmayı hak eden bir mücadele sergiledi. Başarılı şutları kadar potaya gidip temas arayarak da çok yönlü performans ortaya koyan Şevval Akalan’ın odaklı oyunu İÜ U18’in final maçını sonlara kadar başa baş götürmesinde büyük etkendi. Derin Erdoğan rakip savunma kadar maç sonunda yorgunlukla mücadele ederken takımını maçta tutan diğer kilit oyuncu oldu. 3.Çeyreğin sonunda İÜ takımının 46 sayısından 36’sı bu iki isimden gelmişti. Takımının bu sezon finale ulaşmasında 3 dış pozisyonu da oynayarak rol oynayan, paslarıyla yanındaki oyuncuların gelişimine katkı yapan Şuğranur Sönmez final maçında 7 sayı, 5

ribaundun yanı sıra 6 asist, 4 top çalma üretti.

Guard Dilara Özen, power forvet Ceren Taylan ve forvet Ceyda Sürekçi İÜ takımı adına altyapıda oynadıkları son maçta skor üreten ya da sezon boyunca ortaya koydukları performansla takımın başarısına destek veren isimlerdi.

*****

U18 Kızlar Türkiye Şampiyonasında bronz madalya maçı TKBL, KBBL, U18, U16 Ligi, lise maçları ile çok yoğun bir sezon geçiren Galatasaray ve Fenerbahçe arasında oynandı. Madalya maçına iyi başlayan Şevval Gül’ün 6 sayısıyla Fenerbahçe oldu. 5. Dakika 8-4 Fenerbahçe lehine geçilirken Galatasaray sayıları Sude Yılmaz ve Miray Balota’dan gelmişti.

İlk çeyreğin sonunda momentum değişmedi. İki takım da oyunculardaki yorgunluğu dikkate alarak rotasyonları her zamankinden erken devreye soktu. Galatasaray’da Simge Tokmak, Bahar Kalkan, İpek Garip bu dakikalarda sahada yer alırken Fenerbahçe Esra Şen, Suzan Kınran’ a görev verdi.

Sarı lacivertliler Şevval Gül’ün devam eden ritmi, Doğa Adıcan ve Duygu Özen ile çeyreği 12-6 önde kapattı. Galatasaray önceki maçlarda olduğu gibi yine 2.çeyrekte ivme yakaladı. Sude Türkmen’in ribauntları, Miray Balota’nın 3 sayısı, Sude Yılmaz’ın ard arda iki basketi ile skora denge geldi.

Fenerbahçe’de bu turnuvadaki en büyük dezavantajı olan yorgunluk ilk etkilerini göstermeye başladı. Sarı lacivertliler 8-15 dakikaları arasında yalnızca Şevval Gül ile bir basket buldu.

Galatasaray oldukça iyi bir turnuvayı geride bırakan guard Melisa Eroğlu’nun sayılarıyla 15.dakikada 15-14 öne geçti.

İlk yarının sonlarında iki takım da ritim bulmada zorlanırken U16 forvetler Simge Tokmak’ın 3 sayı isabeti, Arife Vardar’ın orta mesafesi G.Saray’ı önde tuttu.

Arifecan Vardar U18 turnuvasında yer alan U16 oyuncuları arasında, takımına en belirgin katkı veren isim olarak dikkat çekti.

Fenerbahçe’de 12 sayı atan Şevval Gül en skorer isimdi. Devre 21-18 Galatasaray lehine geçildi.

3.Çeyreğin ilk yarısında Sude Yılmaz’ın dış isabeti, Miray Balota ve Melisa Eroğlu’nun boyalı alan sayılarıyla Galatasaray farkı netleştirdi. Fenerbahçe’de skorer oyunu süren Şevval Gül üç faule ulaşırken diğer sayılar Suzan Kınran ve Esra Şen ile geldi. 25.Dakika 30-22 skorla geçildi.

Çeyreğin ikinci yarısında Fenerbahçe Ekin Çelikdemir ve Ayşe Yılmaz ile dış rotasyonu canlı tutsa da hücumda ritim bulamadı. Beyza Muriç ve Ecem Kazar ile savunmayı diri tutan Galatasaray Sude Yılmaz’ın skor liderliğinde 27.’yı 37-22 önde geçti.

Çeyreğin sonunda sahaya dönen Şevval Gül ve Duygu Özen ile sayılar bulan sarı lacivertliler hareketlense de Galatasaray bu bölümü de 41-28 önde bitirdi.

Son çeyrekte Fenerbahçe önde baskı arkada alan savunması denedi. İdil Saçalır’ın 3 sayı isabeti, Duygu Özen ve Doğa Adıcan’ın penetrelerle bulduğu 8 sayı sarı lacivertlilere 11-0 seri ve oyuna ortak olma fırsatı sağladı.

G.Saray bu seriye Arifecan Vardar’ın 3 sayı isabetiyle son verirken 35.dakika 44-39 sarı kırmızılılar lehine geçildi. Bu dakikadan sonra yeniden hareketlenen Galatasaray Sude Yılmaz’ın 2+1 oyunu, Miray Balota’nın 2 üç sayı isabetiyle 37.’dakikada skoru 53-41’e getirdi.

Maçın sonlarında Şevval Gül ve Duygu Özen’in basketlerine Melisa Eroğlu ile yanıt veren Galatasaray rakibine maça ortak olma şansı tanımadı. Madalya maçını 56-51 kazanarak Türkiye üçüncüsü oldu.

Galatasaray U18 Takımı kadrosunda sınırlı sayıda 2001 doğumlu oyuncusu ve süre verdiği U16 yaşındaki isimleriyle daha deneyimli rakipler önünde bana göre başarılı bir sezonu geride bıraktı.

*****

U18 Türkiye Şampiyonasında klasman maçları 5. Sırayı elde eden Düzce Belediye Spor, turnuvayı 6. olarak tamamlayan Çankaya Üniversitesi, 7. BOTAŞ ve Ankara 3.lüğü ardından Türkiye şampiyonasında ilk 8 takım arasında yer bulmayı başaran Ankara Çağdaş Batı İhtisas SK arasında oynandı.

Düzce Belediye Spor’da farklı maçlarda forvet Elanur Demir, guardlar Buket Ünal, Rana Uçar ve oyun kurucu Saliha Mandıracı ön plandaki oyunculardı.

Yeşil siyahlılar açısından kadrolarına son dönemde eklenen Buket Ünal ve Elif Nur Ayhan’dan iyi katkı alınsa da kısıtlı kalan rotasyon yapısında daha yukarı sıralara yükselmek mümkün olmadı.

Çankaya Üniversitesi klasman grubunda ezeli rakibi BOTAŞ’ı bu sezon ilk kez geçmeyi başarsa da istediği ölçüde iyi bir turnuva geçiremedi. Simay Naz Öget, pivot Aleyna Cengizhan, U16 forvet Berfin Baran istatistiklerde ön plana çıkan oyunculardı.

BOTAŞ Ankara 1.cisi olarak geldiği turnuvayı 7.sırada tamamlarken oldukça iyi bir sezon geçiren power forvet Işılay Eğin ve guard Pelin Gülçelik bu turnuvada da en ön plandaki isimlerdi.

Ankara liginde aldığı sürpriz sonuçlarla KBSL ve TKBL kulüplerinin altyapı takımlarını geride bırakarak elde ettiği üçüncülük sonrasında Türkiye Şampiyonasında ilk sekiz takım arasında yer alan Çağdaş Batı İhtisas SK şampiyonayı 8. sırada bitirdi. Turuncu siyahlılarda Tuğçe Alan ve Elif Çelebi bu turnuvada daha ön plandaki oyuncular oldu.

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 3086