Yerlilerin süresi yüzde 36 arttı ama... (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Yerlilerin süresi yüzde 36 arttı ama... (İlker Yıldız)

04-06-19 21:52

2018-2019 Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi 15 takımlı normal sezonu tamamlandı. TBSL normal sezonunu Anadolu Efes (25-3) lider tamamlarken, Adatıp Sakarya Büyükşehir Belediye Basketbol (5-23) ise son sırada kalarak bir alt lige düştü. Normal sezon, 2018 Ekim ayının ilk haftasından 2019 Mayıs ayının ikinci haftasını kapsayan yaklaşık yedi aylık süreci kapsıyordu. Normal sezonu ilk sekize kalan takımlar play-off’a kalmayı başardılar. Play-off yarı finali ise Anadolu Efes - Galatasaray Doğa Sigorta ve Fenerbahçe Doğuş - Tofaş eşleşmeleri ile devam ediyor. 


Yabancı Oyuncu Meselesi
Bilindiği gibi Türkiye Basketbol Federasyonu yetkilileri tarafından, bu sezondan itibaren geçerli olmak üzere geçtiğimiz sezonlarda uygulanan 6 yabancı kuralı 5’e indirilmişti. 

Yabancı oyuncu sayısı meselesine bakış açımı daha önce yazılarımda sıkça dile getirmiştim. Bir matematik öğretmeni olarak şunu söylemeliyim ki, yabancı oyuncu sayısının bir maç kadrosunda yer alan oyuncu sayısının en fazla 1/3’ü oranında olması taraftarıyım. Bu oranı belirlememdeki temel unsur, takım kadrosundaki tecrübeli yerli oyuncular, yabancı oyuncular ve genç oyuncular arasında bir denge faktörü olacağını düşünmemden kaynaklanmaktadır. Basketbolda 12 kişilik maç kadrosunun 1/3’üne karşılık gelen kısmı yabancı oyuncu (4 oyuncu), diğer 1/3’lük kısmına karşılık gelen kısmı tecrübeli yerli oyuncu (4 oyuncu) ve son 1/3’lük kısmına karşılık gelen de genç yerli oyuncuya (4 oyuncu) ayrılmalıdır. Bu aslında zihnen yerli oyuncuya yer açma anlamına gelmektedir. Sadece matematikle ilgisi olanlar değil hemen hemen çoğumuzun bildiği gibi altın oran neredeyse tabiatta çoğu alanda mevcut. Bizde her sezon öncesi gerek yabancı oyuncu meselesi gerekse genç oyuncu bulundurma zorunluluğu gibi meselelerle uğraşmak yerine, kendimize has olan bir anlayış benimsemeliyiz. Bizim basketboldaki yabancı oyuncu oranını da 1/3 gibi sabit hale getirmeliyiz. Bu da bizim basketboldaki altın oranımız olsun.

Yabancı oyuncu sayısını ve niteliğini, milli takımlarımızın başarısını destekleyici bir unsur olarak kullanılmasını sağlayacak bir düzene kavuşturmalıyız. BSL’de hiç yabancı oyuncu oynatmamak ne kadar hatalıysa, yabancı oyuncu sayısının serbest bırakılması da ülke basketbolumuz açısından bir o kadar zararlıdır. Şahsi düşüncem, 12 kişilik maç kadrosunda yerli-yabancı oyuncu dengesini koruma adına en fazla dört yabancı oyuncunun yer alması yönündedir. Bu dört yabancı oyuncunun da tamamı ABD’li oyuncu olmamalıdır. Milli takımlar düzeyinde Avrupa Basketbol Şampiyonalarında yer aldığımızı da düşündüğümüzde, muhakkak Avrupa basketbolundaki gelişmeleri takip edebilme ve mukayese yapabilme adına en az bir hatta iki yabancı oyuncunun Avrupa ülkelerinden birinin pasaportunu taşıma şartını da koymalıyız. Bu sayede, hem dünya hem de Avrupa basketbolunun ne noktada olduğunu görüp, “biz neredeyiz?” sorusuna cevaplar verebilecek düzeye kavuşabiliriz. 

Yabancı oyuncu sayısı meselesi dışında bir de bu oyuncuların nitelikleri ve aldıkları ücretlerle ilgili bir ölçütün de olması gerektiği meselesi var ki, maalesef bundan pek söz edildiğini görmedim. TÜBAD yetkililerinin Türk antrenörlerimizin korunması adına önerdikleri yabancı antrenörlerde olması gereken niteliklerin bir benzerinin, yerli oyuncularımızın korunması adına da yabancı oyuncular için de belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında, kulüplerin transferlere ve oyunculara ödeyecekleri ücretler ile ilgili olarak da belli sınırlamaların getirilmesi gerekir. Mesela, kulüplerin yabancı oyunculara bir sezonda ödeyebileceği ücretlerin, o kulübün bütün oyunculara ödediği ücretlerin %50’sini geçmemesi gibi sınırlamaların getirilmesi de yerinde olacaktır. TBSL yabancı oyuncular için paradan çok, kariyer gelişimi adına cazip olma noktasına getirilmelidir.

Bazılarınıza yabancı oyuncu sayısı ve niteliği ile ilgili yazmış olduklarım biraz uç düşünceler olarak gelebilir ama basketbolumuzun feylesofu Sayın Yalçın Granit, ekonomik sıkıntıların yaşandığı bu süreçte ligimizdeki yabancı oyuncu sayısının ikiye indirilmesinin ülke basketbolumuz açısından faydalı olacağını önerdiğini de hatırlatmak isterim. 

Verilerin Geçerliliği Düşük
TBSL’de yabancı oyuncu sayısının 6’dan 5’e düşürülmesinin net sonuçlarından pek söz edemeyeceğimizi de özellikle belirtmek isterim. Bilindiği gibi birçok takımımız ekonomik sıkıntılarından dolayı sezonun büyük bir bölümünde ya yabancı oyuncusuz oynadı ya da ligde kalmayı garantiledikten sonra çoğunlukla yerli oyuncuları tercih ettiler. Çoğu maç çok farklı skorlarla bittiği için o maçlarda oynayan yerli bir oyuncularımızın aldıkları fazla diyebileceğimiz süreler ya da attıkları 50’li sayıların çok da bir ölçülür değeri olmadığını hepimiz biliyoruz. Aşağıda yer alan istatistikleri, ifade etmeye çalıştığım bu bakış açısıyla okumaya çalışırsak çok daha doğru olacağını düşünüyorum. 

Yerli Oyuncu Sayısı Arttı
Geçtiğimiz sezon süre alan yerli oyuncu sayısı 129’du, bu sezon sonunda ise bu sayı 10 artarak 139’a yükseldi. Yabancı oyuncu sayısı ise geçen sezona göre 22 azalarak, 131’den 109’a düştü. Böylece yerli oyuncu sayısı geçen sezona göre yabancı oyuncu sayısından fazla oldu. BSL’de süre alan yerli oyuncular toplam oyuncu sayısının %56,05’ine, yabancı oyuncu sayısı ise %43,95’ine karşılık geldi.

24 Farklı Ülkeden 109 Yabancı 
Normal sezonun sonunda BSL’de Türkler hariç 24 farklı ülkeden toplam 108 oyuncu ligimizde süre aldığını görüyoruz (Yerlilerle birlikte 248 oyuncu). Yabancı oyuncuların ülkelere göre dağılımında geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi yine en fazla sayıyı ABD’li oyuncular (68 oyuncu) alırken; Sırbistan (6 oyuncu) ve Hırvatistan (5 oyuncu) uyruklu oyuncular da ikinci ve üçüncü sırada geldiler. 

En Fazla Yabancı Oyuncu Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes’te
TBSL’de forma giyen yabancı oyuncuların kulüplere göre dağılımına baktığımızda ligde en fazla yabancı oyuncu oynatan takımlarımızın, bu sezon Euroleague’de final-four oynayan Fenerbahçe Beko (10 yabancı oyuncu) ve Anadolu Efes (9 yabancı oyuncu) olduğunu görüyoruz. En az sayıda yabancı oyuncuya kadrosunda yer veren takımımız ise Türk Telekom (5 yabancı oyuncu) oldu.

Bireysel İstatistiklerde Yerli Oyuncularımız
Bireysel oyuncu istatistiklerine baktığımızda ise yerli oyuncularımızı geçtiğimiz sezonlara göre daha üst sıralarda görüyoruz. Geçtiğimiz sezonlarda istatistik liderliği sıralamalarında yabancı oyunculardan dolayı yerli oyuncularımızı üst sıralarda pek göremiyorduk. Bu sezon ise birçok yerli oyuncumuzu sezon istatistiklerinde üst sıralarda görebiliyoruz. Yerli oyuncularımız arasında TBSL’de istatistiklerin çeşitli kategorilerinde öne çıkan isimlerimiz şu şekilde: 

 

Toplam Süre
Toplam Sayı
Toplam Ribaund
25. Erkan Veyseloğlu (Beşiktaş Sompo Japan)
28. Can Uğur Öğüt (Gaziantep Basketbol)
29. Mehmet Yağmur (İstanbul BBSK)
21. Semih Erden (İstanbul BBSK)
31. Cevher Özer (Afyon Belediyespor)
36. İlkan Karaman (Pınar Karşıyaka)
10. Semih Erden (İstanbul BBSK)
15. İlkan Karaman (Pınar Karşıyaka)
24. Cevher Özer (Afyon Belediyespor)
Toplam Asist
Toplam Top Çalma
Toplam Blok
3. Can Uğur Öğüt (Gaziantep Basketbol)
10. Mehmet Yağmur (İstanbul BBSK)
11. Barış Ermiş (Tofaş)
5. Can Uğur Öğüt (Gaziantep Basketbol)
6. Göksenin Köksal (Galatasaray Doğa Sigorta)
8. Doğuş Özdemiroğlu (Darüşşafaka Tekfen)
2. Semih Erden (İstanbul BBSK)
12. Sertaç Şanlı (Anadolu Efes)
13. Ege Arar (Galatasaray Doğa Sigorta)

 

 

 

 

 

 

 

 

Takım İstatistiklerinde Yerli Oyuncularımız
Yerli oyuncularımızın sekiz farklı istatistik alanında (süre, sayı, ribaunt, asist, blok, top çalma, top kaybı, verim) takımlarına olan katkılarına yüzde olarak baktığımızda; Adatıp Sakarya Büyükşehir Belediye Basketbol, Afyon Belediyespor, Beşiktaş Sompo Japan, Pınar Karşıyaka, İstanbul BBSK ve Darüşşafaka Tekfen takımlarımızın öne çıktığını görüyoruz. Daha öncede bahsettiğim gibi bu takımlarımız arasında sezonu son iki sırada tamamlayan Adatıp Sakarya Büyükşehir Belediye Basketbol ve Afyon Belediyespor’un bazı olumsuz nedenlerden dolayı yabancı oyuncularıyla yollarını erkenden ayırıp, sezonun çoğunda yerli oyuncularla yola devam ettiklerini de özellikle belirtmemiz gerekiyor. 

Ülke Basketbolumuzun Lokomotifi: Banvit 
Yerli oyuncularının gelişimini kulüp önceliği olarak görüp, onlara süre ve sorumluluk veren kulüplerimizin başında hiç kuşkusuz Banvit’i ilk sıraya yazabiliriz. Banvit, yerli oyuncularının takıma katkı yüzdelerinde lig sıralamasında genelde ortalarda yer almakta. Ancak, yerli oyuncularının gelişimini bir proje dâhilinde gerçekleştirdikleri için, yerli oyuncu katkısının nitelik olarak en verimli şekilde yansıması olarak yine Banvit’i ilk sıraya koyabiliriz. Bu sezonda Banvit’te genç oyuncular lige damgasını vurdu diyebiliriz. Özellikle son haftalardan itibaren sadece üç yabancıyla oynadıkları süreçte yerli oyuncuların nitelik olarak katkısı çok büyüktü. Geçtiğimiz sezon Şehmus Hazer (1999) ve Rıdvan Öncel (1997)’in yakalamış olduğu çıkışı; bu sezon da İsmail Cem Ulusoy (1996), Metehan Akyel (1996), Ragıp Berke Atar (1999) ve sakatlıktan kurtulan Tolga Geçim (1996)’in eklenmesiyle, yerli oyuncu nasıl yetiştirilir ve gelişimi nasıl sağlanırın dersini verdiler. Banvit son yıllarda ülke basketbolumuza sunduğu yüzlerce basketbolcu gencimiz ile ülke basketbolumuzun lokomotifi durumuna yükselmiştir. Banvit demek Türk basketbolunun gururu ve lokomotifi demektir.

İkinci Baharını Yaşayan Oyuncularımız
Çeşitli nedenlerden dolayı (sakatlıklar, yanlış takım tercihleri ve diğer nedenler) bazı oyuncularımız kariyerleri boyunca kendilerinden beklenen istikrarı tam olarak gösterememişlerdi. Gerek yılların tecrübesi gerek sakatlıklardan kurtulmaları gerekse potansiyellerini parkeye yansıtmaya başlamaları dolayısıyla, bazı oyuncularımızın bu sezon önemli gelişmeler gösterdiğine şahit olduk. Bu sezon basketbol adına adeta ikinci baharlarını yaşayan oyuncularımızın ligimize büyük renk kattıklarını ve genç oyunculara iyi birer örnek olduklarını söylemeliyim. Bu oyuncularımız; Can Uğur Öğüt (1992, Gaziantep Basketbol), Yunus Emre Sonsırma (1992, Türk Telekom), İlkan Karaman (1990, Pınar Karşıyaka), Can Korkmaz (1992, Galatasaray Doğa Sigorta) ve Serkan Menteşe (1991, Afyon Belediyespor) olarak sayabiliriz.
 
İstikrar Abidelerimiz
BSL’de yıllardan beri istikrarlı şekilde performans ortaya koymuş, yüzlerce maça çıkmış ve her zaman takımları adına önemli sorumluluklar üstlenmiş tecrübeli oyuncularımızdan da söz etmeden olmazdı. Hemen hemen her sezon belli bir istikrarı yakalamış olan ve bu istikrarı bu sezonda devam ettiren oyuncularımız olarak; Melih Mahmutoğlu (1990, Fenerbahçe Beko), Doğuş Balbay (1989, Anadolu Efes), Erkan Veyseloğlu (1983, Beşiktaş Sompo Japan), Cevher Özer (1983, Afyon Belediyespor), Semih Erden (1986, İstanbul BBSK), Altan Erol (1983, Afyon Belediyespor) ve Mehmet Yağmur (1987, İstanbul BBSK)’u sayabiliriz.

Genç oyuncu olmalarına rağmen birkaç sezondur aynı istikrarla ligimizde mücadele eden oyuncularımızdan da söz etmeden olmaz. Bu oyuncularımızın yıllar sonra, istikrar abidesi tecrübeli oyuncularımız olacaklarından kuşkum yok. TBSL’de istikrarlı performanslar gösteren genç oyuncularımız olarak; Yiğit Arslan (1996, Tofaş), Rıdvan Öncel (1997, Banvit), Kenan Sipahi (1995, Beşiktaş Sompo Japan), Doğuş Özdemiroğlu (1996, Darüşşafaka Tekfen), Burak Eşlik (1994, Adatıp Sakarya Büyükşehir Belediye Basketbol), Berkan Durmaz (1997, Tofaş) ve Muhsin Yaşar (1995, Tofaş)’ı sayabiliriz.
 
“Büyük Oyuncu” Olmaya Aday Oyuncularımız
Basketbolumuzda son yıllarda sıkça dile genel “Büyük Oyuncu” meselesi çok ciddiye alınması gereken bir mesele olarak görülmelidir. Çünkü basketbol camiası olarak bizlerin niteliği, bütün paydaşlarımızın ortak ürünü olarak “Büyük Oyuncular” yetiştirmekle ölçülmelidir. Sadece kulüpler, antrenörler değil; yazarlar, sponsorlar ve bütün paydaşlar olarak niteliğimizi ülke olarak ortaya çıkardığımız büyük oyuncular belirleyecektir. Aksi takdirde ne basketbolumuzun Avrupa’nın en iyisi olmasından ne de ülkemizde en popüler sporlardan birisi basketboldur avuntusundan kurtulabiliriz. “Büyük Oyuncu” olma potansiyeline sahip oyuncularımız olarak; Berk İbrahim Uğurlu (1996, Pınar Karşıyaka), Tolga Geçim (1996, Banvit), Kartal Özmızrak (1995, Darüşşafaka Tekfen), Şehmus Hazer (1999, Banvit) ve Ahmet Buğrahan Tuncer (1993, Anadolu Efes)’i sayabilirim.

Yıllardır Adından Söz Ettiğimiz Ama…!
Özellikle altyapı dönemlerinde isimlerinden sıkça söz ettiğimiz ve geleceğin büyük oyuncuları olmaya aday olan ancak bir türlü o seviyeye gelemeyip bizlere hayal kırıklıkları yaşatan oyuncularımızdan da söz etme sırası geldi. Berk Demir (1995, Darüşşafaka Tekfen) yıllarca Anadolu Efes benchinde kalmayı tercih ettiğinden dolayı bir türlü onun gerçek potansiyelini izleyemedik. Bu sezon başında geç de olsa konforunu bozarak Darüşşafaka Tekfen’e transfer oldu. İyi de yaptı ve bu sezon ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu hepimize gösterdi. Özellikle gelecek sezondan itibaren çok daha iyi performanslar sergileyeceğine ve A milli takımımıza kadar yükseleceğine inanıyorum, yeter ki oynayabileceği takımları tercih etsin. 
 
Egehan Arna (1997, Fenerbahçe Beko) ise adeta futbolda Semih Şentürk’ün yaşadığı gibi yıllarca Fenerbahçe’nin genç oyuncusu olarak kalacak gibi. Ama artık basketbolu adına bir karar aşamasında olması gerekiyor. Ya benchte rol oyuncusu olmaya devam edecek ya da oynayabileceği takımları tercih ederek büyük oyuncu olma yolunda sabırla ilerleyecek. İnsan, tercihleri sonrasında geleceğini de inşa eder. Bu nedenle Egehan için en doğru olanının, gelecek sezonu kendi adına daha verimli geçireceğine inandığı bir kulübe kiralık olarak gitmesidir.

Samet Geyik (1993, Beşiktaş Sompo Japan) Tofaş altyapısından yetişen ve U18 yaş kategorisinde Avrupa’nın en iyi beşine seçilen bir oyuncuydu. Uzun forvet pozisyonunda ülke basketbolumuzun yaşadığı sıkıntıları giderecek bir oyuncu olarak görülüyordu ama maalesef büyük bir hayal kırıklığı yaşatan oyuncularımızdan birisi oldu. Bu sezon ise bizlere iyi bir Samet izlettirdi diyebiliriz. Gelecek adına da ümitlerimizi arttırdı. Umarım bireysel çalışmalarına devam eder ve A milli takımımıza da önemli katkılarda bulunur. 

Onuralp Bitim (1999, Anadolu Efes) bu kategoride sayabileceğimiz en genç oyuncu olmasına rağmen, ünü çok erken yaşlarda basketbol camiamızda duyulmaya başlanmıştı. Ancak aynı hızla da beklentilerimizin bir hayli aşağısında performanslar sergilediğine de şahit olmaktayız. Kendisini basketbola tam anlamıyla vermediği müddetçe de kendisinden tam anlamıyla beklediklerimizi göremeyeceğimizi düşünüyorum. Bu yıl altyapı milli takım yaşı doluyor ve artık şu kararı vermesi gerekiyor: Bende büyük oyuncu olma potansiyeli var ve ben de büyük oyuncu olmak için her türlü konfordan vazgeçeceğim. İşte bu kararı alıp, 20-25 dakika oynayabileceği bir BSL takımına gider ve burada sadece basketbola odaklanırsa, işte o zaman Türk basketbolu bir “Büyük Oyuncu” kazanacaktır. Aksi halde 27-28 yaşında aklı başına gelen oyuncularımız kervanına eklenecektir. Yapılan yanlış kariyer planlamaları, birçok oyuncumuzun basketbol gelişimini engelleyen en önemli nedenlerin başında gelmektedir.
 
Bu Sezon Parlayan Genç Yeteneklerimiz
Bu sezon adından söz ettiren ve gelecekte ülke basketbolumuz adına önemli yerlere geleceğini düşündüğüm birçok oyuncumuzda boy gösterdi. Gelecek yıllarda bu oyuncularımızın doğru bir kariyer planlaması ile birlikte çok iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Bu genç oyuncularımız; Alp Karahan (1998, Adatıp Sakarya Büyükşehir Belediye Basketbol), Ömer Can İlyasoğlu (2001, Anadolu Efes), Berke Aygündüz (1998, Pınar Karşıyaka), Mert Akay (1999, Darüşşafaka Tekfen), Yiğitcan Saybir (1999, Anadolu Efes), Ömer Utku Al (1998, Beşiktaş Sompo Japan), Ragıp Berke Atar (1999, Banvit), Hüseyin Çevirgen (2000, Adatıp Sakarya Büyükşehir Belediye Basketbol), Mehmet Meriç (1999, Adatıp Sakarya Büyükşehir Belediye Basketbol) ve İsmail Cem Ulusoy (1996, Banvit) olarak sayılabilirler.

Yerli Oyuncularımızın İstatistiklerinde Ortalama %40’lık Artış
Yabancı oyuncu sayısının azaltılması ile birlikte, yerli oyuncularımızın takımlarında aldıkları süre ve rollerde de olumlu anlamda önemli gelişmeler olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şunu da söylememiz gerekiyor ki, kulüplerimizin birçoğu planlı bir şekilde yerli oyunculara süre ve sorumluluk vermedi. Çoğu kulübümüz hepimizin bildiği gibi bu sezon yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı, zorunluluktan yerli oyuncularına süre verdiler. Yerli oyuncularımızın, geçen sezona göre (2017-2018 sezonu) takım istatistiklerine katkılarında hemen hemen her alanda ciddi artışlar gerçekleşti. Bu artışlar, sürede %35,51; sayıda %41,83; ribauntta %56,86 ve asistte %42,81 olarak gerçekleşti. Bu artışların niteliksel bir artıştan daha çok, niceliksel bir artış olarak değerlendirilmesi daha doğru olacaktır. Ancak bu istatistikî artışların önemsiz olduğu anlamına da gelmemelidir. Yine de, yerli oyuncularımızın her alanda niteliksel gelişiminin sağlanması adına, yabancı oyuncu sayısının azaltılmasının önemli bir adım olduğunu da düşünenlerdenim.

Bir sonraki yazımda “2018-2019 TBSL’de Genç Oyuncularımızın İstatistikleri”yle birlikte, sezonun daha bir bütünlüksel değerlendirmesini yapmaya çalışacağım.
 
 
 
2018-2019 TBSL'DE FORMA GİYEN OYUNCULARIN
ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI
S
ÜLKE
OYUNCU
SAYISI
S
ÜLKE
OYUNCU
SAYISI
1
Türkiye
139
14
Belçika
1
2
ABD
68
15
Bulgaristan
1
3
Sırbistan
6
16
Çekya
1
4
Hırvatistan
5
17
İspanya
1
5
Fransa
3
18
Jamaika
1
6
Kanada
3
19
Kongo
1
7
Almanya
2
20
Letonya
1
8
İtalya
2
21
Mısır
1
9
Kamerun
2
22
Polonya
1
10
Litvanya
2
23
Slovenya
1
11
Nijerya
2
24
Ürdün
1
12
Avustralya
1
25
Yunanistan
1
13
Azerbaycan
1
TOPLAM
248

 

 

 

 

2018-2019 TAHİNCİOĞLU ERKEKLER BASKETBOL SÜPER LİGİNDE YER ALAN TAKIMLARIN
YERLİ OYUNCU İSTATİSTİKLERİNİN GENEL TAKIM İSTATİSTİKLERİNE ORANI (%)
(NORMAL SEZON SONU)
S
TAKIMLAR
YERLİ
OYUNCU
YABANCI
OYUNCU
TOPLAM
OYUNCU
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
VERİM
1
Adatıp Sakarya Büyükşehir BB
19
8
27
70,68%
60,45%
53,46%
45,91%
45,25%
45,70%
57,96%
33,33%
55,33%
61,18%
64,04%
46,38%
2
Afyon Belediyespor
12
8
20
57,45%
47,26%
40,13%
42,99%
33,55%
39,96%
41,78%
21,43%
43,64%
40,34%
47,96%
37,84%
3
Beşiktaş Sompo Japan
9
6
15
57,38%
46,17%
36,43%
41,15%
43,51%
41,84%
42,94%
40,00%
51,65%
39,40%
52,58%
40,97%
4
Pınar Karşıyaka
11
6
17
57,88%
45,93%
37,97%
39,87%
38,92%
39,55%
42,71%
41,86%
42,59%
35,58%
53,23%
41,75%
5
Banvit
9
8
17
59,21%
42,84%
34,67%
35,14%
38,21%
35,67%
34,71%
27,27%
43,93%
47,06%
50,82%
32,83%
6
İstanbul BBSK
10
8
18
53,76%
40,36%
35,93%
40,11%
43,37%
41,04%
37,62%
47,69%
44,16%
43,99%
57,95%
38,14%
7
Anadolu Efes
9
9
18
53,00%
39,54%
32,40%
38,70%
42,68%
39,89%
41,99%
47,44%
45,00%
39,12%
50,11%
35,88%
8
Darüşşafaka Tekfen
10
8
18
53,95%
38,20%
33,77%
34,96%
34,27%
34,73%
46,89%
22,58%
49,16%
38,11%
42,68%
36,04%
9
Galatasaray Doğa Sigorta
7
6
13
53,06%
36,56%
28,93%
24,22%
34,08%
27,26%
35,33%
32,47%
35,32%
29,63%
42,64%
29,86%
10
Fenerbahçe Beko
7
10
17
43,66%
34,40%
33,85%
25,27%
18,62%
23,44%
35,86%
16,36%
35,85%
29,08%
33,85%
30,52%
11
Türk Telekom
8
5
13
54,11%
33,68%
27,07%
25,62%
18,59%
23,63%
33,76%
51,11%
30,86%
33,67%
41,14%
26,54%
12
Tofaş
7
8
15
51,65%
33,56%
26,86%
30,98%
33,47%
31,67%
34,39%
24,21%
33,02%
31,09%
43,92%
29,21%
13
Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol
10
7
17
53,19%
30,45%
22,41%
28,49%
21,13%
26,32%
23,01%
25,71%
27,27%
27,92%
39,04%
22,45%
14
Bahçeşehir Koleji
7
6
13
47,35%
27,61%
21,92%
21,59%
22,57%
21,83%
29,62%
13,95%
25,14%
24,63%
36,57%
22,60%
15
Gaziantep Basketbol
7
8
15
40,94%
24,92%
19,28%
16,79%
16,67%
16,76%
37,64%
15,69%
33,51%
35,57%
33,33%
19,91%
2018-2019 TBSL TAKIMLARIN
GENEL İSTATİSTİKLERİ
139
109
248
4207
1407:53:46
33458
9549
3738
13287
7982
876
2697
4803
7628
37534
00:20:05
7,95
2,27
0,89
3,16
1,90
0,21
0,64
1,14
1,81
8,92
2018-2019 TBSL YERLİ OYUNCULARIN
GENEL İSTATİSTİKLERİ
2263
546:01:32
10753
3356
1444
4800
3080
267
1064
1847
3488
12188
00:14:29
4,75
1,48
0,64
2,12
1,36
0,12
0,47
0,82
1,54
5,39
2018-2019 TBSL'DE YERLİ OYUNCULARIN
TAKIMLARINA KATKILARI (%)
56,05%
43,95%
100,00%
53,79%
38,78%
32,14%
35,15%
38,63%
36,13%
38,59%
30,48%
39,45%
38,46%
45,73%
32,47%
2017-2018 TBSL'DE YERLİ OYUNCULARIN
TAKIMLARINA KATKILARI (%)
129
131
260
43,68%
28,62%
22,66%
-
-
23,03%
27,02%
-
-
-
-
-
(2017-2018 TBSL) İLE (2018-2019 TBSL)
YERLİ OYUNCU İSTATİSTİK DEĞİŞİMİ (%)
(+)
7,75%
(-)
16,79%
(-)
4,62%
(+)
23,15%
(+)
35,51%
(+)
41,83%
-
-
(+)
56,86%
(+)
42,81%
-
-
-
-
-
Açıklama:
1) Yukarıdaki tablo, 2018-2019 Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi normal sezon sonunda oluşan istatistiklere göre hazırlanmıştır. Yukarıdaki tablodaki takım sıralamaları, takımların yerli oyuncularına verdikleri toplam sürelerin genel takım içindeki yüzdesine göre yapılmıştır. 
2) Sezon sonu itibariyle Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi'nde toplamda 248 farklı oyuncu süre alırken, bu oyuncuların 139'u yerli 109'u ise yabancı oyuncudur. Kerem Özkan (Adatıp Sakarya BB Basketbol ve Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol), Birkan Batuk (Anadolu Efes ve Pınar Karşıyaka), Oğulcan Baykan (Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol ve Afyon Belediyespor), Frank Elegar (Afyon Belediyespor ve Tofaş) ve Toney Douglas (Adatıp Sakarya BB Basketbol ve Darüşşafaka Tekfen) sezon içerisinde iki farklı takım forması ile ligde süre alan oyuncular olmuşlardır.
3) Devşirme oyuncularımız Emir Preldzic (Bahçeşehir Koleji) ve Ali Muhammed (Fenerbahçe Beko)'e, A Milli Basketbol Takımımızda oynadıkları için Türk oyuncular kısmında yer verilmiştir. Ahmet Düverioğlu (Ürdün) ve Orhan Haciyeva (Azerbaycan)'ya ise yabancı oyuncular kısmında yer verilmiştir.

Yorumlar Okunma: 3044