Dünyalar İspanya'nın oldu - BasketFaul.com

Dünyalar İspanya'nın oldu

15-09-19 17:03

İSTATİSTİK: 

İspanya baştan sona önde oynadığı maçta, önceki maçların aksine enerjisini ortaya çıkaramayan Arjantin'i 95-75 yenerek ikinci kez Dünya Şampiyonu oldu.

İspanya maça Rubio - Fernandez - Juancho Hernangomez - Oriola - Gasol beşi ile başlarken Arjantin Campazzo - Garino - Brussino - Scola - Delia beşi ile başladı. İspanya maçın başında Rubio - Gasol ikilisinin tepe pick and roll'leri ve saha görüşlerini aktif kullanarak hücumda istediklerini sahaya yansıtan taraf oldu. İspanya bu bölümde top sirkülasyonunu çok iyi yaparken skorda da 14-2 öne fırladı. Arjantin Campazzo - Delia ve Campazzo - Scola merkezli pick and roll'lerde İspanya'nın Ice Defense mantığı ile karşılaştı ve özellikle Gasol'ün, toplu kısa oyuncuyu karşıladığı zaman diliminde Campazzo orta mesafeden skor şansı bulamadı. Scola'yı da alçak post ve boyalı bölgede kullanmakta zorlanan Arjantin Brussino'nun öne çıkması ile farkı kapattı ve 11-0'lık seri ile İspanya'yı skorda yakaladı. Ancak Fernandez'in ve Ribas'ın savunma ve hücumda etkili olması ile İspanya 9-0'lık bir seri ile periyodu 23-14 önde geçti.

İkinci periyoda da etkili başlayan İspanya Fernandez ve Willy Hernangomez'in etkili oyununa Sergio Llull'ün de katılmasıyla 28-14'lük üstünlüğü yakalamayı başardı. Arjantin bu bölümde Scola ve Campazzo'dan istediği katkıları yine alamazken hücumlarını Gabriel Deck'in alçak post oyunları üzerinden şekillendirmeye çalışsa da skor bulmakta zorlandı. Campazzo - Laprovittola ikilisine dönen Arjantin hücumda bir parça nefes aldı ve Laprovittola'nın bitirici konumda yer aldığı beşte skoru tek haneli farklara indirmeyi başardılar. Ancak İspanya oyunun kontrolünü kaybetmeyerek farkı çift hanelerede tutmayı başardı ve Scola'nın sayı üretemediği ilk devreyi İspanya 43-31 önde kapattı.

İspanya üçüncü çeyrekte de kaldığı yerden devam etti. Marc Gasol'ü boyalı alanda kullanan İspanya Arjantin'i oyunun iki tarafında da fiziksel olarak yıprattı. Özellikle Scola üzerindeki sert savunma devam etti ve Scola maçtaki ilk sayılarını sadece çizgiden buldu. Arjantin'de hücumda Vildoza dümende olsa da Campazzo ve Laprovittola skora düzenli katkıyı vermekten yine uzaktı. İspanya savunma sertliğini düşürmedi ve final çeyreğine 66-47 önde girdi.

Arjantin son çeyreğe ikinci çeyrekte verim aldığı Campazzo - Laprovittola ikilisi ile başladı. Campazzo'nun yaratıcı, Laprovittola'nın bitirici olarak gözüktüğü Arjantin, hücumda daha tempolu oynamaya başladı ve iç-dış dengesin daha iyi yapmaya başladı. Savunmada da ivme kazanan Arjantin farkı 12 sayıya kadar indirmeyi başardı. Ancak İspanya Juancho ve Rubio ile Arjantin'in farkı tek haneli sayılara indirmesine izin vermedi. İspanya tempoyu düşürerek topu boyalı alanda, alçak postta Marc Gasol'e indirerek çizgiye gitmeye çalıştı ve Arjantin'i yanına yaklaştırmayarak maçı 95-75 kazandı.

Öne çıkanlar...
Arjantin: Facundo Campazzo 11 sayı, 2 ribaund, 8 asist, Gabriel Deck 24 sayı, 1 ribaund, Nicolas Lapravittola 17 sayı, 1 ribaund
İspanya: Rudy Fernandez 11 sayı, 10 ribaund, 3 asist, Marc Gasol 14 sayı, 7 ribaund, 7 asist, Ricky Rubio 20 sayı, 7 ribaund, 3 asist, Juan Hernangomez 11 sayı, 5 ribaund, Sergio Llull 15 sayı, 2 asist, Will Hernangomes 11 sayı, 3 ribaund

Yorumlar Okunma: 2385