Beşiktaş S.O.S veriyor (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Beşiktaş S.O.S veriyor (Hayri Pekergin)

04-11-19 00:55
SOS Sinyali nedir? Denizcilikle, havacılıkla ilgisi olanlar bilir.

S.O.S Uluslararası yardım çağrısıdır.

Mors alfabesinde sırasıyla 3 kısa 3 uzun ve yeniden üç kısa vuruş ile uygulanır.

Mors Alfabesinde üç kısa vuruş “S” harfini, üç uzun vuruş “O” harfine karşılık geldiği için bu mors alfabe şablonu “S.O.S Sinyali” olarak kabul görmüş ve öyle adlandırılmıştır.

Beşiktaş TRC İnşaat Kadın Basketbol Takımı, Herbalife Nutrition KBSL’de ortaya koyduğu basketbol ve aldığı sonuçlar ile “çevreye” bu S.O.S çağrısını gönderiyor.

Siyah beyazlılar bu hafta kendi evlerinde oynadıkları karşılaşmada Çankaya Üniversitesi önünde 60-57 kaybederek İzmit Belediye Spor ardından hedef maçlarından birinden daha mağlup ayrıldı.

Beşiktaş TRC İnşaat Kadın Basketbol Takımını daha önceki haftalarda eleştirmek mümkün olsa da bu eleştiriler adaletli olmazdı.

Siyah beyazlı takım, rakipleri ikinci üçüncü hazırlık turnuvalarını oynarken, henüz antrenörünü belirlememiş, oyuncular ile sözleşme yapmadığı için takım olarak çalışma yapmamıştı.

Buraya kadar bir eleştiri getirilecekse, bu eleştiriler yalnızca Türkiye’de Kadın Basketbol Süper Ligini fazlaca küçük görerek, takımla ilgili her kararı maliyet azaltıcı önlem penceresinden ele alan Beşiktaş yönetimine getirilirdi.

Çankaya Üniversitesi maçı, Beşiktaş açısından SİNYAL anlamında önem taşıyan bir karşılaşmaydı.

Siyah beyazlılar bu sınavdan hem hücum, hem savunma hem de fiziksel seviye olarak “imdat sinyalleri vererek” yenik ayrıldı.

Ne hücum, ne savunma, ne takımın fiziksel gücü iç sahada oynanmasına rağmen böyle bir maçı kazanmaya yetecek seviyede değildi.

Beşiktaş ülke sporunun yüzyıllık çınarlarından biri olarak katıldığı her branşta önem taşıyor. Beşiktaş’ın yer aldığı bir ligin değeri, görünürlüğü çok fazla.

Beşiktaş TRC İnşaat’ın oyunun içinde yer alması kadar bütçe kapasitesi çerçevesinde belirli bir performans ve sıralama seviyesinin altına düşmemesi de bu nedenle önem taşıyor.

Daha da önemlisi, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin özellikle söz konusu basketbol takımları olduğu zaman, birbirlerini “benchmark” olarak gördüğü bir sır değil.

Türkiye’nin “Üç Büyüklerindeki” yöneticilerin, önlerine basketbol bütçesi geldiği zaman “diğerleri ne yapıyor?” diye sorduğunu herkes bilir.

Siyah beyazlıların bugünkü durumu zaten tarihi diplerine yakın seviyelerde bulunan kadın basketbolumuza risk getiriyor.

Artık yeteri kadar uzun bir süredir bir arada olan Beşiktaş TRC İnşaat Kadın Basketbol Takımının sorunu yalnız Middleton ve Bogicevic’in KBSL seviyesinde olmayan kapasiteleri değil.

Siyah beyazlılar Anderson, Syntsina ve Bahar Çağlar’ın çekim etkisi yaratacak özelliklerinden yararlanmadığı gibi, enerjisiz savunma ve dağınık hücum yapısı ile kadrosundaki gençlerden de beklenen, kulübe değer yaratacak verimi alamıyor.

Beşiktaş Kadın Basketbol Takımı bu oyun ve bu sonuç ile S.O.S sinyali vermiştir.

Bu sinyale cevap olarak bir karşılık, bir önlem, bir destek gelmez ise “geciktirilen” kurtarma operasyonu daha zor ve daha “masraflı” olabilir.

Çankaya Üniversitesi, Beşiktaş TRC İnşaat karşısında KBSL’de ilk galibiyetini alırken ortaya koyduğu üç doğru vardı.

Bunlardan ilki maçı adeta yürüyecek kadar yavaş oynama tercihleriydi. Dar bir rotasyona sahip olan Ankara ekibi bu şekilde kilit oyuncularını “fiziksel olarak bitirmeden” sona gelebildi.

Beşiktaş TRC İnşaat’ın maçın temposunu hızlandırmak, bu stratejiyi bozmak, kendi sayı potansiyelini arttırmak için kararlılık ve enerjisi yoktu.

Çankaya Üniversitesi’nin ikinci doğrusu maçın genelinde pota altını kullanma konusundaki taktiksel tercihti.

Burada Goodlett üzerinden dışarıda Bahar Öztürk’e ya da Putnina’nın topsuz katlarına olası paslar, görülmesi gerekip göremediğimiz uygulamalar olsa da takım büyük ölçüde plana sadık kaldı.

Çankaya Üniversitesi’nin maçı kazanmasındaki üçüncü doğrusu ise coach Çağrı Özek’in son 2-3 dakikada hakemlerin maça adeta benzin döken kararları önünde sakin kalmayı bilmesi oldu.

Burada alınacak bir teknik faulün maliyeti ağır olabilirdi.

Savunmada oldukça yol alması gereken sarı siyahlılar değerli bir galibiyet ile evlerine dönüyor.

Tecrübeli ama geçen seneki maç eksiğini henüz giderememiş Tuğçe İnöntepe’yi sona çok yorgun getirmek, bir önceki hafta iyi sınav veren Özge Karataş gibi isimleri (bir sakatlık riski yoksa) oturtarak rotasyonu daraltmak Ankara ekibinin bu önemli maçta aldığı büyük risklerdi.

Bu riskler Beşiktaş TRC İnşaat önünde gerçekleşmese de diğer hedef maçlarda sonucu olumsuz etkileyecek özellikte.

******

Herbalife Nutrition KBSL’de Haftanın önemli maçı OGM Orman Spor Fenerbahçe Öznur Kablo arasında oynandı.

İki takımda da eksikler vardı. Ankara ekibinde tecrübeli İngiliz forvet Leedham, Fenerbahçe Öznur Kablo’da Kia Stokes sahada yoktu.

Maçın oynanan bölümünde Fenerbahçe Öznur Kablo’nun yerli rotasyonundan gelen dış şutları riske eden OGM Orman Spor, Nilay Kartaltepe’nin asistleri, Robinson’un iyi koşma özelliğiyle bulduğu sayılar, Paris’in iyi pas aldığı dakikalardaki etkinliği, Pelin Bilgiç ve Ogumbawale’nin sayılarıyla skoru dengede götürdü.

Fenerbahçe Öznur Kablo geniş rotasyonu ile savunma vidalarını sıkıştırıp hücumda rakip potaya gittikçe oyundaki kontrolünü hissettirdi. Olcay Çakır Turgut’un isabetli şutları, günün etkili ismi Iagupova ve bilinen kalitesiyle Zandalasini öne çıkan isimlerdi.

Maçın sonları yaklaştıkça Fenerbahçe Öznur Kablo ile altı kişilik bir rotasyon ile mücadele etmenin fiziksel faturası Orman Spor’un hücum organizasyonunu vurdu. Artan top kayıpları, düşen savunma ile Fenerbahçe skoru bir anda 10 sayının üzerine çıkararak 80-65 kazandı.

Aslında maçı çok derin yorumlamaya gerek yok.

3.Çeyrek sonunda skor 55-57 Fenerbahçe Öznur Kablo lehine olduğu maçta 4. çeyrek skorunun 10-23, takımların bench katkısının 2-13 ve top kayıplarının 19-6 olduğunu belirtmek sonucun nasıl geldiğini iyi açıklıyor.

*****

Haftanın merak edilen bir diğer maçında Galatasaray deplasmanda Gelecek Koleji Çukurova Basket önünde kontrolü elinde tutarak 81-72 kazandı.

Görece dengeli giden 33-38 skorlu ilk yarı ardından Macaulay iki basketi ile 2.yarıya iyi başlayan Galatasaray 25.dakikada asistlerde 8-17 öndeydi.

İlk yarının skorer isimleri Galatasaray’da Macaulay, (özellikle ilk yarıda) sezonun en iyi oyununu sergileyen Tilbe Şenyürek ve Hartley , Mersin ekibinde Coffey ve İspanyol forvet Rodriguez oldu.

Gelecek Koleji Çukurova Basket yüksek tempoda verim almanın bileşenleri olan top kapma, rakibe hata yaptırma ve ribauntlarda maçı kontrole almak için gereken etkiyi gösteremeyince Alperi Onar ve Hartley’in kritik basketleriyle Galatasaray skorda önde kalmayı sürdürdü.

Son çeyrekte Gelecek Koleji Çukurova Basket’in savunma baskısı Galatasaray üzerinde daha etkili olurken, Galatasaray kenar yönetiminin aldığı arka arkaya teknik fauller fark 76-70 skorda 6 sayıya geriledi.

Kalan dakikalarda Işıl Alben’in tecrübesi ile rakibe yeni bir ivme kazandıracak hata yapmayan Galatasaray Alperi Onar’ın kritik üç sayı isabeti ile kontrolünü pekiştirdi ve maçı 81-72 kazandı.

Maçın önemli verileri, yerli rotasyon katkısı olarak Galatasaray sağladı 39-32 üstünlük ve sarı kırmızılıların asistlerde rakibini 27-15 geride bırakması oldu.

Sezona oldukça zor bir fikstürle başlayan ve henüz galibiyet alamayan Gelecek Koleji Çukurova Basket’in rakiplerin saha içi organizasyonu zorlaştıracak savunma seviyesine ulaşması takıma yapılacak takviye ardından daha da önem kazanacak.

*****

Haftanın diğer maçlarında BOTAŞ Samsun Canik Belediye önünde 90-31 skorla kazanırken önceki maçlarda az süre alan oyuncularına şans verdi.

Bellona Kayseri Basketbol Büyükşehir Belediye Adana Basketbol deplasmanında 96-80 galip gelirken, iki takım da gelecek haftalardaki hedef maçları savunarak değil rakiplerden fazla sayı atarak oynamayı hedeflediğini ortaya koyan bir basketbol sergiledi.

Haftanın son karşılaşması oldukça ilginç bir geri dönüş hikayesine sahne oldu. Üçüncü çeyrek sona erdiğinde oyunun tek hakimi 62-33 önde olan Hatay BŞB takımıydı.

Son çeyrekte baskılı savunmasına bir anda baraj kapakları açılmışçasına büyük bir hücum ritmi ekleyen İzmit Belediye Spor bu bölümü 34-14 gibi inanılması güç bir skorla kapatınca fark azaldı.

Sonuçta 76-67 biten maç iki takım için de önemli dersler içeriyordu.

TKBL’DE BELİRLEYİCİ MAÇLAR YAKLAŞIYOR

Türkiye Kadınlar Basketbol Liginde üst grup ile alt sıralardaki takımların arasındaki farklar her geçen hafta daha netleşiyor.

Gelecek haftalarda üst sıralarda yer alan takımların birbirleri ile oynadıkları maçların sayısı arttıkça bu grupta kopmalar yaşanıp yaşanmayacağı sorusu yanıt bulacak.

TKBL’de haftanın önemli maçlarından biri Emlak Konut ve Sakarya Yükseliş Spor arasında oynandı.

TKBL’nin yeni ekibi Emlak Konut savunmasını rakibe kabul ettirip, hızlı hücum sayıları ile maçı kontrole almak isteyen bir karaktere sahip.

11 sayı 7 asist ile oynayan oyun kurucu Halime Uykan Ukic’in tecrübesi,toplam 29 sayı üreten Bahar Yapar ve Nihal Güngör’ün forvet pozisyonunda ortaya koyduğu etki, Seda Tabakçı, İrem Yalçın’ın rollerinin gereğini iyi yerine getirmesi Fall’un skor bulmadaki zorluklarını bu maçta büyük ölçüde kamufle etti.

Sakarya Yükseliş Spor ise geniş bir rotasyon ile oynaması ve hemen her oyuncudan sayı verimi almasına rağmen Tuğçe Kanat’ın dışında dengeyi değiştirecek bir diğer skorer bulamamanın sıkıntısını maç boyunca yaşadı.

Oyunun dengelendiği ikinci yarının kritik dakikalarında o ana kadar 10 sayı üreten Houston’un oyun dışı kalması Sakarya ekibinin bir daha maça ortak olmasını engelledi. Yükseliş Spor’un bu geniş rotasyon yapısı ile oyuncularından savunmada daha fazla verim elde ettiğinde sert maçlarda kolay sayı bulma şansı daha fazla olacak.

*****

TKBL’de oyun dışı kalan yabancı oyuncunun maçın gidişini etkilediği diğer bir karşılaşma Bursa Büyükşehir Belediyesi – Fenerbahçe Gelişim arasında oynandı.

Maçın ilk üç çeyreği White, Harika Eldaş, Gülşah Çelebi, Ferda Yıldız ve Melike Bakırcıoğlu’nun sayılarıyla büyük ölçüde Bursa ekibinin kontrolünde geçerken, baskılı alan savunması ile rakibinin hücum ritmini durduran Fenerbahçe Gelişim farkı 56-53 skorda 3 sayıya indirmişti.

Bu dakika sonrasında Fenerbahçe Gelişim’in yabancı oyuncusu Olena Stashchuk’un kendisine çalınan faul kararına itirazları sonucu aldığı teknik fauller ile oyun dışı kalması maça yeni bir ivme getirdi.

Sonraki iki dakikada 8-0 seri bulan Bursa BŞB maçı yeniden kontrole alarak farkı 10 sayının üzerine çıkardı ve maçı 70-57 skorla kazanan taraf oldu.

Bursa ekibi için gelecek sert maçlarda oyunda iniş çıkışlar yaşamamak ve bench katkısı önemli faktörler olmayı sürdürecek.

Merve Arı, Duygu Özen, Doğa Adıcan ve diskalifiye olana dek Olena Stashchuk’tan iki haneli skor katkısı alan Fenerbahçe Gelişimin ise yeniden ritm kazanma yolunda olduğu görülüyor.

İrem Sözen ve İdil Saçalır’ın forma giymediği sarı lacivertliler için de rotasyonun oyuna iki yönlü katkısı belirleyici etken konumunda bulunuyor.

******

Bayraklı Belediyesi evinde oynadığı maçta, savunmada çok efor harcayarak üç çeyrek başa baş oynayan Edremit Belediyesi Güre Spor önünde maçı son on dakikada kontrole aldı ve 77-62 skorla kazandı.

Son çeyrek skoru 22-6 ev sahibi ekip lehine gelişirken, White’ın 34 sayılık çok yönlü etkisi, Fahriye Bayraktar’ın farkın geldiği dakikalarda isabetli şutları, Hande Kuzu ve tercih hatalarına rağmen Burcu Karahan’ın kritik sayıları, Deniz Üstün’ün iki haneli skor katkısı sonucu etkileyen faktörlerdi.

Son çeyrekte yorgunluktan oldukça etkilenen Körfez ekibinde Lewis, Tuğçe Murat ve Gönül Dönmez iki haneli skor üreten oyuncular olurken, oyun kurucu pozisyonunda tercih hataları olsa da Zilan Gülsüm skor anlamında bir diğer etki isimdi.

******

TKBL’de haftanın diğer karşılaşmalarında Nesibe Aydın 1881 Düzce deplasmanında üstün bir oyun ardından 72-62 kazandı. Mardin Büyükşehir Başakspor Yalova deplasmanında 72-57 galip gelen taraf oldu.

Mersin Üniversitesi evinde Urla Belediye önünde 70-59 skorla kazanırken, İstanbul Üniversitesi Bosna 34 Basket karşısında 76-62 kazanarak yenilgisizliğini sürdürdü.

TKBL’nin ritmi giderek artan bir diğer takımı olan Antalya 07 Basketbol BOTAŞ Gelişim karşısında 80-54 kazanarak zirve takibini sürdürdü.

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 5150