Yanlışlar tekrar etmesin (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Yanlışlar tekrar etmesin (Hayri Pekergin)

02-12-19 02:44
Yazıya başlamadan önce saydım.

2005 Yılından bu yana yayınlanan yazıların sayısı aşağıda okuyacağınız satırlar ile 613’e ulaşmış.

Bu yazılar kapsamında iyi performansları, gelecek vaat eden genç isimleri, elde edilen başarıları, şampiyonlukları dikkatlerinize taşıdım.

Bu süre içinde iyilikler güzellikler kadar beklentilerin altında kalan performanslar, kötü yönetişim ve yanlış uygulamalar da çözüm önerileri ile birlikte bu satırlarda yerini aldı.

Önümüzdeki kısa ve orta vadeye yukarıda yazılanlar kapsamında baktığımda beklentim tek;

YANLIŞLARDAN DERS ALINMASI. YANLIŞLARIN SÜREKLİ TEKRAR ETMEMESİ.

******

Hangi sektör olursa olsun fark etmez. Üretimden finansa, reklamcılıktan turizme, sanattan spora kadar kaliteye, başarıya giden yolun haritası belli.

Süreçleri tanımlarsın. Etki değerlendirmesi yaparsın. Uygulayacağın modeli seçersin. Uygularsın.

Son olarak uygulama sonuçlarını sürekli izler, gerektiğinde düzeltici /geliştirici işlemler yaparsın.

Geçmişte yaşanan olumlu ve olumsuz deneyimlerden ders çıkarmak gerekir.

İş dünyasında “best practise” dediğimiz en iyi uygulamalar öne çıkarken geçmişin yanlışlarının tekrarlanması önlenmeli.

Bizim basketbolda sıklıkla gördüğümüz manzara çoğunlukla yukarıda yazılanlardan farklı.

Basketbol dünyası nedense uygulama aşamasından sonra gelen izleme, düzeltici geliştirici işlem adımlarını bir türlü atamıyor.

Bazen önemsememek, bazen ezbercilik, bazen de süreçlerin, basketbolun yüksek çıkarlarının önüne geçen eş dost arkadaş tanıdık ilişkileri bu atılamayan adımların başlıca nedenleri.

Kulüpler, federasyon, menajerler, oyuncu ya da coachlar öğrenen / gelişen yapılar olmalı.

Yanlış yaparak öğrenmek zaten yapanı geri götüren, büyük zarar veren bir süreç.

Bunun üzerine aynı yanlışları sürekli tekrarlamak ise artık affedilmez bir hizmet kusuru ve yetersizlik anlamına geliyor.

Geçtiğimiz hafta yaz aylarında Avrupa B Ligine düşen U16 Kız Milli Takımının hazırlık çalışmaları vardı.

Bu çalışmalar kapsamında geçmişin yanlışlarının tekrarlandığı, hatta yanlışların adeta katlanarak arttığını gördük.

Bir süreç aşağıda düzelmiyorsa bunun sorumlusu tek yerde aranır.

Ben daha önce ifade ettim. Bir kez daha belirtiyorum;

Önceki federasyon başkanları, CEO’ları, yönetim kurulu üyeleri, kadın basketbolunda işler görece iyi giderken yanlışlar ve hatalar yaptı.

80 Jenerasyonunun çok büyük bedeller ödeyerek elde ettiği kalite ve deneyimle gelen başarılar yönetim anlamında adeta gözleri kör eller felç etmişti.

Bununla birlikte hiçbir federasyon Türkoğlu – Onan yönetimi ve onların seçtiği isimler kadar kadın basketboluna zarar vermedi.

Bunu anlamak için TBF’nin doğrudan sorumlu olduğu yegane alan olan A ve altyapı kadın milli takımlarına bakmak yeterli.

Ben buradan bir kez daha rica ediyorum.

YANLIŞLARDAN DERS ALIN. YANLIŞLARINIZA SAHİP ÇIKIP SÜREKLİ TEKRAR ETMEYİN. .

*****

Herbalife Nutrition KBSL’de 7. Hafta, TKBL’de 10. Hafta karşılaşmalarını izledik.

KBSL’de iki yenilgisiz takım Fenerbahçe Öznur Kablo ve Galatasaray’ın maçı gelecek hafta oynanacak.

Bu maçın öncesinde Fenerbahçe, Nicholls ile güçlenen pota altı rotasyonu ile hafta içindeki 58-43 skorlu Familia Schio maçı ardından ikinci kez savunma show yaparak Canik Belediye karşısında 103-24 kazandı.

Galatasaray ise ligden düşme hattındaki Beşiktaş TRC İnşaat karşısında Fenerbahçe Öznur Kablo’ya ipucu vermemek ve Stankovic’e ritim kazandırmak adına devamlılıktan taviz verse de 83-67 galip geldi.

Işıl Alben’in derbi öncesi yükselen formu, Tilbe Şenyürek’in double double performansı, Macaulay’ın ikinci yarıdaki oyunu, Hartley’in istikrarı olumlu notlar olurken, Işıl – Tilbe ikilisi dışında yerli rotasyondaki durgunluk derbi öncesi alarm verdi.

Beşiktaş TRC İnşaat Middleton’a bu maçta 11 dakika süre vermiş. Hakikatten ayıptır yazıktır.

Bırakın genç isimler oynasın. Süre almayan Nisa Yalçın’ın ne günahı, TKBL seviyesinde bile iş bulmakta zorlanacak o oyuncudan hangi anlamda eksiği var?

Siyah beyazlılar gelecek hafta Adana deplasmanında ligde kalmak adına önemli bir karşılaşmaya çıkacak.

*****

Herbalife Nutrition KBSL’de haftanın ilginç randevularından biri İzmit Belediyesi Gelecek Koleji Çukurova Basket karşılaşmasıydı.

İzmit Belediye ikinci çeyreğin başından itibaren sergilediği odaklı oyun ile kötü günündeki Warley-Talbert’a rağmen 3.çeyreğin ortalarında maç boyunca savunma yapamayan rakibine havlu attırdı.

Son çeyreğin ortalarında Gamze Takmaz rakip potaya slalom yaparak giderken, Williams, Cado ve Gizem Yavuz hem oynadı hem de diğer oyunculara değer kattı. Bu anlarda fark 20 sayının üzerindeydi.

İzmit ekibinde kenardan gelen Özge Kavurmacıoğlu odaklı oyunu ve skor dışındaki alanlara verdiği önem, Gamze Takmaz’ın gösterişsiz ama yararlı performansı, Cado’nun guard ikilisi ile yakaladığı uyum, Grigalauskyte’nin çalışkanlığı olumlu notlardı.

Mavi Yeşilli takıma bir eleştiri getirmek gerekirse, son dört dakikada Gizem Yavuz’un skor ısrarı nedeni ile hücumda başlayan ve hızlıca savunmaya sıçrayan dağınıklığa dikkat çekmek yerinde olur.

Gelecek Koleji Çukurova Basket cephesinde ise sorunlar ve bunların sayısı hiç az değil.

Çok uzatmadan belli başlı örnekler vermek gerekirse, takımın savunmadan uzak, skoru önceleyen zihin yapısı listenin ön sırasında geliyor.

Coach Yıldızoğlu Bentley ile maç içinde sıkça yaptığı hücum düzeniyle alakalı konuşmalar kadar savunmadaki etkisizliği üzerinde de durmalı.

Mersin ekibi ayrıca maç boyunca rakip guardların arkasında kalan savunmadaki çabukluk sorununa, Coffey ve Tuck’ın aynı tip oyuncular olması nedeni ile pota altında çekim merkezi eksikliğine ve ribauntlarda bu maçta bile ortaya çıkan soruna çözüm bulmak durumunda.

Bu kadronun verimli olması için pota altına bir “predatör pivot” ile gelecek caydırıcılık ve kadrodaki tüm isimlerin oyunun bir de savunma yönü olduğunu hatırlaması gerekiyor.

******

Çankaya Üniversitesi kendisinden daha güçlü kadroya sahip OGM Orman Spor önünde kendi istediği tempo ve skor bandında oynayarak son çeyrekte maça ortak olmayı başardı.

Sondaki kırılma anlarında skora 15 sayılık katkı yapan Nilay Kartaltepe’nin tecrübesi ve Arike Ogumbawale’nin kalitesi ağır basan faktörler oldu. OGM Orman Spor 82-76 kazandı.

Orman Sporun savunmada “asgari” bir etki üretmeyi alışkanlık haline getirmeden sezon sonunda ilgililerini mutlu edecek bir konumda olması çok kolay gözükmüyor. Goodlett ve White’ın ürettiği 51 sayı kendilerine çok pahalıya patlayabilirdi.

Lacivert yeşilliler için maça çok dağınık başlayan Ogumbawale’nin sonrasındaki liderliği, Nilay Kartaltepe’nin sonda riski minimuma indiren yönetimi, Yeliz Doğan’ın aldığı sürenin sonları hariç işleri aksatmadan götürmesi, Leedham’ın yavaş ama istikrarlı şekilde geri dönüşü ve kötü oyuna rağmen kazanmak olumlu notlardı.

Çankaya Üniversitesi açısından kaybederken kazanmak için bu hafta aldığı süreyi yine iyi kullanan Özge Karataş gibi isimlere fırsat vermeye devam etmek gerekiyor. Bu tip oyuncular şansını iyi kullandıktan sonraki haftada 40 dakika oturmayacak ki özgüveni ve takıma katkısı yükselsin.

Sezon başında küme düşme adayları arasında görünen sarı siyahlılar yerli rotasyondan aldığı verimde yükseliş sağlarsa sıralamada daha yukarılarda yer almayı başarabilir.

*****

Haftanın diğer maçlarında Bellona Kayseri Basket BOTAŞ karşısında çok zorlanmasına rağmen kazandı. Büşra Akbaş’ın üç sayı isabetiyle bitime üç dakika kala yeniden öne geçen BOTAŞ kritik anlardaki top kaybı ardından kontrolü rakibine kaptırdı.

Barbee, Burke, Ivankovic ve Ayşegül Aladağ iki haneli skorlarla galibiyette pay sahibi olurken, takıma yeni katılan Wauters’ın kritik anlardaki katkısı belirleyici diğer faktördü.

BOTAŞ yabancı rotasyonu eksik olsa da mevcut isimler KBSL’nin orta sıralarındaki her takımla başa baş oynayacak güçte. Bu maçta 18 yaşındaki Pelin Gülçelik’in (üst üste 2. maçta) özgüvenli oyunu, maç kazanma matematiğine 11 sayılık katkısı çok olumlu görülmeli.

Bununla birlikte kırmızı beyazlılar iki galibiyet ile puan sıralamasında tehlikeli sulara yakın konumda ve artık bu kadro ile de kazanmayı öğrenmeleri gerekiyor. Bu anlamda gelecek hafta oynanacak Çankaya Üniversitesi maçı büyük önem taşıyor.

*****

Haftanın diğer maçında Birevim Elazığ İl Özel İdare Büyükşehir Adana Basket önünde 95-86 kazandı.

İki takımın da hücumdan arda kalan enerji seviyesi iyi savunma için yeterli olmayınca yüksek skorlu bir hücum basketbolu izlendi.

Böyle “ya sana ya bana” tipindeki maçların kırılma anları genelde seriler ile gelir.

Bu karşılaşmada Adana ekibi bitime 6 dakika kala skora ortak olurken hücumda seri yakalayamayınca kontrolü yeniden Birevim Elazığ İl Özel İdare’ye kaptırdı.

Sonlardaki 5-0 serisi ile farkı netleştiren Elazığ ekibinde Williams 43, Vaughn, 24 sayı ile oynarken Nihan Demirkol, Gamze Zeren ve Miray Şahin’den gelen kritik anlardaki katkılar de sonuçta belirleyici oldu.

Adana ekibinde Adams, Prince ve Dikeulakou en skorer oyuncular olurken ikinci yarıdaki katkısıyla Nihan Dabakoğlu ve Sera Özelçi ön plandaki diğer isimlerdi.

*****

TKBL’de artık yenilgisiz takım yok.

1881 Düzce Belediyesi skorda geri düştüğü anlarda oyundan düşmeyen mental yapısı, kırk dakikaya yaydığı mücadelesi ile İstanbul Üniversitesi önünde 74-71 galip geldi.

Maçı izlemeyenler için belirtmek gerekirse sonucu belirleyen kritik faktör ev sahibi ekibin mücadeleci basketbolu kadar İstanbul Üniversitesi’nin ABD’li pivotu Allen’ın 28. dakikada 5 faul ile kenara gitmesiydi.

Bu anda skorda 49-39 önde olan İstanbul Üniversitesi kontrolü her geçen dakika rakibine bıraktı.

1881 Düzce Belediye İstanbul Üniversitesi’nin etkili oyun kurucusu Yağmur Bul’u Rana Uçar’ın canlı savunması ile yavaşlattı. Rana Uçar ve Cansu Aslan’ın bu anlardaki sayıları skora olmasa bile oyuna denge getirdi.

Son çeyrekte Düzce ekibi Betül Güleç ve Jordan ile pota altında 7 sayı bulurken, Ronahi Zilan Kıran’ın kritik üç sayı isabetiyle 57-60’ta skora ortak oldu.

Ev sahibi avantajının da etkisiyle çok sertleşen rakip savunmaya giderek daha zorlanarak cevap veren İstanbul Üniversitesi, Yağmur Bul, Şuğranur Sönmez ve Eylül Minez ile önde kalmayı sürdürse de Cansu Aslan, Jordan ve Ronahi Zilan Kıran ile gelen 9-0 seri kontrolün Düzce ekibine geçmesini sağladı.

İstanbul Üniversitesi Meltem Topaloğlu ve Şuğranur Sönmez’in 3 sayı isabetleriyle farkı 3 sayıya indirse de kazanan 1881 Düzce Belediye oldu.

Maçın geneline baktığımızda Grant Allen’ın pota altındaki etkisini en az kendisi kadar atletik özellikleri nötralize eden Jordan, maçın bütününde belirleyici performans üreten Betül Güleç ve Cansu Aslan ikilisinin 1881 Düzce Belediye galibiyetinde önemli pay sahibi olduğunu görüyoruz.

Bu isimlere üçüncü çeyreğin sonlarından itibaren katılan Ronahi Zilan Kıran ve Rana Uçar oyunun iki yönündeki katkılarıyla diğer ön plandaki isimlerdi.

İstanbul Üniversitesi hafta başında Bursa BŞB önünde rakibinin ikinci yarıdaki sert atağına karşı etki üretebilmişti.

Düzce deplasmanında Grant Allen’ın kenara gelmesi yeşil sarılı pota altı savunmasında onarılamayan bir boşluk yarattı.

Maçın başından itibaren savunmada skor farkını netleştirecek ritim yakalayamayan İstanbul Üniversitesi rakibin çok sertleştiği anlarda Yağmur Bul dışında potaya giderek etki üretecek bir isim bulamayınca ilk yenilgisini aldı.

Bu sonuç ile 1881 Düzce Belediye orta sıraların kalabalık trafiğinde geri düşmekten kurtulurken İstanbul Üniversitesi Grant Allen kenardayken pota altında performans üretme ve Yağmur Bul’un üzerinde giderek ağırlaşıp, sonuç yarattığı görülen süre baskısını azaltma konularına çözüm arayacak.

Sarı yeşillilerde yağmur Bul 24 sayı, Şuğranur Sönmez 15 sayı, son anlarda parlayan Meltem Topaloğlu 12 sayı, Grant-Allen ise 11 sayı ile oynadı.

*****

TKBL’de sonuç ve oyun olarak önem taşıyan diğer bir karşılaşma Edremit Belediyesi Güre Spor ile Mardin Büyükşehir Başakspor arasındaydı.

Maç başladığı zaman Mardin ekibinin rakibin zayıf noktasını oyun kurucu pozisyonunda devamlılık olarak tanımladığı anlaşıldı. Maç boyunca Gönül Dönmez – Zilan Gülsüm ikilisi üzerinde baskı kuran konuk ekip 3.çeyreğin sonlarında Pelin Küccük’ün sayılarıyla skora ortak oldu.

Bu bölüme kadar Gülşah Duman, Gönül Dönmez ile Lewis ile skor üreten Edremit Belediye Güre Spor Tuğçe Murat’ın yokluğunda Lewis’in faul sorunu ile kenara gelmesini pota altında telafi edemedi.

Mardin Büyükşehir Başakspor bu andan sonra Dilara Tongar ve Sehernaz Çıdal’ın savunmadaki katkısı, 4.çeyreğin başında Betül Pehlivan ve Pelin Küccük’ün kritik sayıları ve James’in etkili performansıyla 48-41 ön geçti.

Körfez ekibinin Helin Boybeyi ve oyuna dönen Lewis ile 5-0 serisine Nazlı Güler ve Pelin Küccük’ün asistleri, James’in ard arda sayılarıyla yanıt veren Mardin temsilcisi maçı 65-63 kazandı.

İlk yarıda skora maç boyu pas trafiğine katkısı ile Dilara Tongar, süreklilik sorunlarına rağmen etkili oyunu ile James, yerli rotasyonda skor liderliğiyle tecrübeli Betül Pehlivan ve kritik anlarda öne çıkan Pelin Küccük geniş Mardin rotasyonunda en etkili olan isimlerdi.

Daha geniş bir açıdan bakılırsa Mardin ekibinin bu savunma kurgusu ve geniş rotasyon ile özellikle iç saha maçlarında çok etkili olacağı görülüyor.

Burada en önemli konu hızlı oynama ve erken şut arasındaki ayrımı iyi analiz ederek transition süreçlerinde daha iyi seçilmiş, ribaunt ya da iç dış dengesi düşünülmüş hücumlar yapmaları.

Edremit Belediyesi Güre Spor kısıtlı guard rotasyonu ve Tuğçe Murat gibi önemli bir eksiğe rağmen geniş kadroya sahip rakip önünde iyi mücadele verse de sonda yeniden öne geçecek fizik güce sahip değildi.

*****

Bayraklı Belediyesi Duygu Özen ve İrem Sözen’in takıma yeniden katılmasıyla momentum kazanmak isteyen Fenerbahçe Gelişim önünde 16-5 skorlu son çeyrek performansıyla kazandı.

İki takımın da savunmadan çok hücumu ön plana aldığı ilk yarıda Fenerbahçe Gelişim Staschuk, Ayşe Yılmaz, Duygu Özen ve Doğa Adıcan ile 49-44 öndeydi.

Bu bölümde Aylin Darınç, İlayda Tokmak, Burcu Karahan ve Seda Aydın, White’ın henüz tam anlamıyla ritim bulamadığı Bayraklı Belediyede skoru sürükleyen isimler oldu.

İkinci yarıda Bayraklı Belediye, Burcu Karahan ve Deniz Üstün’e ön tarafta destek veren Buket ve Aybüke Yeşil’in savunmadaki katkısı, Seda Aydın’ın maçın başından bu yana süren skor ritmine White’ın katılmasıyla oyuna ortak oldu.

Son çeyrekte ribauntlarda çok geride kalan Fenerbahçe Gelişim zorlama penetreler ve rakibin zorlaştırdığı dış atışlarda isabet bulamazken İzmir ekibi Seda Aydın, Aybüke Yeşil, White ve Fahriye Bayraktar ile farkı netleştirdi ve 72-63 kazandı.

Bayraklı Belediye önemli skoreri Hande Kuzu’nun yokluğunda, orta sıraları hedefleyen rakipler karşısında savunmada ritim bulduğu, hücumda skor yükünü rotasyon ile iyi paylaştığı ölçüde zorlanmadan kazanıyor.

Fenerbahçe Gelişim önceki haftalara göre çok daha odaklı bir oyun sergilese de takıma yeniden katılan isimlerin maçın sonunda yorulmasıyla kaybettiği ivmeyi telafi edemedi.

*****

TKBL’de haftanın diğer maçlarında Emlak Konut, Bursa BŞB, Bosna 34 Basket, Antalya 07 Basketbol, Nesibe Aydın haftayı galibiyetle kapatan diğer takımlar oldu.

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 3661