Bornova'dan Akhisar'a çelme (Aytaç Kuru) - BasketFaul.com

Bornova'dan Akhisar'a çelme (Aytaç Kuru)

04-12-19 20:30
TBL’de Bornova Belediyespor, büyük önem taşıyan maçta Akhisar Belediyespor’u 79-64 yenerek 2 maçlık mağlubiyet serisini sonlandırdı. Maçın tamamında çok iyi basketbol oynayan, tempoyu belirleyen ve rakibi düzen dışına çıkaran Bornova Belediyesi, rakibinin kötü gününde olmasından da faydalanarak sonuca uzandı. İlk yarıda Kerem Özel ile etkili olan, ikinci yarıda ise Clark ve Ata ile hücumu götüren ev sahibi, Hasan Rızvic’in her iki sahadaki katkıları ve Mustafa Erdoğan’ın X faktör olduğu maçı beklenenden çok daha rahat kazandı. Maçta baştan sona hakem yönetiminden memnun olmayan Akhisar kanadında ise coach Özhan Çıvgın, son çeyreğin ilk dakikasında diskalifiye edildi. Cizkauskas ve Searight’ın aynı anda çok kötü olduğu bir günü geride bırakan Akhisar Belediyesi ise zirve yarışında bir yara alarak bu maçı tamamladı.

Çok tempolu başlayan maçta Akhisar 5-0 ile startı verdi. Merthan Mutlu’nun ilk 3 dakikada 2/2 üçlük ile  başladığı maçta 4.dakika 4-10 Akhisar üstünlüğü ile geçildi. Bu dakika sonrası oyun üstünlüğünü eline alan Bornova Belediyesi, 7.dk içinde önce Arda Kaya sonra da Kerem Özel ile üçlükleri buldu ve 16-12 öne fırladı. Ribauntlarda ve hızlı hücumlarda etkili olan Bornova, ilk çeyreği yine Kerem Özel’in üçlüğü ile 27-16 önde tamamladı.

İkinci periyodun başında da oyun kurucusu Kerem ile etkili olan ev sahibi, 4-0 lık seri ile farkı 15’e çıkardı. (31-16) Akhisar Belediyesi, hücum düzenleri işlememeye devam edince, özellikle Sercan Topçu ve Hazer Avcı’nın 1x1 oyunları ile maça tutunmaya çalıştılar. Bu bölümde de savunmada özellikle ikili oyunları durduramayan konuk ekip, rakibini yakalama şansını da kaybetti. İkili oyun sonrasında kısa rollerle skor bulan Hasan Rızvic, savunma sahasında da atak eden kısaları çok net bir şekilde durdurarak her iki pota altını da sahiplendi. Devreye bir dakika kala 10 sayı önde olan ev sahibi, mola dönüşü Cizauskas ve Erdem İlter ile üst üste iki basket bulunca yeniden canlandı ve soyunma odasına 41-38 gibi çok kabul edilebilir bir skorla gitti.

İkinci yarıya da istediği gibi başlayan ekip ev sahibi oldu. Yeniden farkı açan ve hızlı hücumları etkili kullanan Bornova Belediyesi, 24.dakikayı 51-45 önde geçti. Akhisar Belediye, zone press sonrası adam adama savunmayla bir ritm değiştirmeye çalışsa da bu yöntemle de ivmelenemedi. Özellikle Cizka ve Searight’ın hiç maçta olmamaları, konuk ekibin hücum gücünü çok azalttı. 27.dakikada skor 59-49 iken Akhisar benchinin aldığı teknik faul sonrasında 6-2 seri yakalayan ev sahibi bu çeyreği de 65-51 önde tamamladı.

Son çeyrekte ilk Bornova hücumunda, bir pozisyon sonrası bir teknik faul daha alan Özhan Çıvgın, maçtan ihraç edildi. Karşılaşmanın devamında her iki ekipte sonucu kabullenirken, maçın skorunu belirlemek için son çeyrek de tamamlandı ve Bornova Belediyesi maçtan 79-64 galibiyetle ayrıldı.

Yorumlar Okunma: 1333