Luka Doncic, Epilepsi hastalığına iyi mi geliyor? - BasketFaul.com

Luka Doncic, Epilepsi hastalığına iyi mi geliyor?

05-01-20 12:01
Geçtiğimiz günlerde Brooklyn Nets'in Dallas Mavericks'e konuk olduğu mücadelede tribünlerde ilginç bir misafir vardı. 9 yaşındaki Brady'nin elinde tuttuğu pankartta "Doktorum Luka Doncic'i izlememin epilepsiye iyi geldiğini söylüyor ve 9 aydır hiç nöbet geçirmedim" yazıyordu. Bu durumu gören Dallas Mavericks asistan koçlarından eski NBA oyuncusu Darrell Armstrong, Brady'i alarak Luka Doncic ile tanışmaya götürdü. 

Luka ile mi tanışacağım sorularını heyecanla soran minik basketbolsever belki de hayatının en güzel anlarını yaşarken maçtan sonra Luka Doncic imzaladığı ayakkabısını genç basketbolsevere hediye etti.

Doncic maçtan sonra yaptığı açıklamada:" Bu çok önemli bir olay. Oyuncular olarak taraftarlarla bir şekilde iletişim kurmalıyız. Tamam belki herkesle bir bağ kuramayız bu çok zor ama fakat böyle birini görünce o çocuk için elimden gelen her şeyi yapmak istedim. Bu benim için bir keyifti" diyerek örnek bir süperstar olma yolunda ilerlediğini de tekrar gösterdi. 
Epilepsi nedir?
 
Beyin normal aktivitesinin, sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen anormal elektriksel aktivite sonucu bozulması ile oluşan klinik bir durumdur. Halk arasında “Sara Hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kendini epileptik nöbetler ile göstermektedir. Epileptik nöbet gerçekleştiğinde hastada gelip geçici bilinç kaybı veya farklı özelliklerde belirtiler olmaktadır. Kişinin tek bir nöbet geçirmesi, epilepsi hastası olduğu anlamına gelmez.

Epilepsi oldukça yaygın bir hastalıktır. Toplumda görülmeme sıklığı, ülkemizde ve dünyada olduğu gibi % 0,5 ile %1 arasındadır. Cinsiyetler arasında epilepsi hastalığının görülme oranında herhangi bir farklılık yoktur.

Epilepsi belli bir yaş grubunda değil herhangi bir yaş ve zamanda ortaya çıkabilmektedir; ancak ilk 16 yaşa kadar ve 65 yaşından sonra görülme sıklığı artmaktadır. Çocuklarda 16 yaşa kadar en sık görülen nörolojik hastalık epilepsidir.
 

Yorumlar Okunma: 2058