İçimizdeki Hollandalı Kloof: Türk oyuncuların basketbol zekası yüksek - BasketFaul.com

İçimizdeki Hollandalı Kloof: Türk oyuncuların basketbol zekası yüksek

19-02-20 22:51
Cuma günü 12 Dev Adam'la Eurobasket 2021 elemeleri kapsamında karşılaşacak olan Hollanda A Milli Takımı çalışmalarına Mamak Belediyesi Spor Salonu'nda devam ediyor. Biz de antrenman sonrası aynı zamanda bu sezon OGM Ormanspor'da mücadale eden Charlon Kloof ile bir araya geldik. Kendisiyle hem Milli Takım, hem de kendi kariyeriyle ilgili yaptığımız röpotajla sizleri başbaşa bırakıyorum.
 
Profesyonel kariyerine burada İstanbul DSİ'de başladın. Şimdi ise tekrar OGM Ormanspor formasıyla burada oynuyorsun. Ligimizle ilgili neler söylemek istersin? Tekrar burada olmaktan memnun musun?
 
Evet burayı seviyorum. Benim stilime yakın, çok fazla hızlı ve atletik oyuncu var. Bunun yanında çok fazla taktiksel detaya dayalı bir lig. Avrupa'nın en yüksek seviyeli liglerinden biri olduğunu düşünüyorum ve buradaki rekabetten mutluyum.

Eurobasket 2021 elemeleri öncesinde hazırlıklarınız nasıl gidiyor? Buradaki ikinci gününüzü de geride bıraktınız.

Her maçı kazanmak istiyoruz. Çünkü sonraki aşamada kimlerle oynayacağımızı bilmiyoruz. O yüzden başlardaki maçlar önemli, diğer aşamalardaki rakipler daha zorlayıcı olabilir. Ne kadar çok galibiyet alirsak o kadar iyi olacak.
 
Cuma günü karşılaşacağınız Milli Takımımızda NBA oyuncularımızın tamamı ve Euroleague'den de bazı oyuncularımız da olamayacak.

Bunun bir avantaj oldugunu soyleyemem ama evet olabilecekleri kadar güçlü değiller diyebilirim. Ancak BSL çok iyi bir lig. Bu sebeple hangi oyuncunun geldiğinin önemi yok, gelen oyuncu yine iyi bir oyuncu olacak. Bu yüzden bizim rakibimiz karşısında en iyi halimizde oldugumuzdan emin olmamız gerekiyor

BSL'de oynadığı için Milli Takımımızda oyuncuların hepsiyle ligde karşı karşıya geldin. Tanıdığı kadarıyla oyuncularımızla ilgili neler söylemek ister?

Basketbol zekası çok yüksek oyuncular, çok akıllılar. O yüzden onların takım olmak ve hazırlanmak için zamana çok ihtiyacları yok. Çünkü beraber oynamaya alışkınlar, her oyuncu hem kendi hem de takım arkadaşının ne yapabileceğini cok iyi biliyor. Bizim ise bazı oyuncularımız yeni, birbirimizi çok iyi tanımıyoruz. Daha çok zamana ihtiyacımız var.

Cuma günü en iyi oyunumuzu oynamamız lazım. Kendi basketbolumuzu oynamamız lazım, çok calışmalyız ve son saniyeye kadar savaşmalıyız. Eğer maçı yakın tutarsak mesela 10 sayı altında tutabilirsek maçı kazanmak için çok büyük bir şansımız olacak.
 
Aynı zamanda ligimizde OGM Ormanspor'da oynuyorsun ve sezona çok iyi başladın diyebiliriz. Takımın durumuna baktığımızda işlerin nasıl gittiğini düşünüyorsun?
 
Bence yapabileceğimizin en iyisini yapmıyoruz. Herkesin bizden daha iyisini beklediğini biliyorum. Ama yine de kötü bir sezon geçirdiğimizi söyleyemem. Bizim bütçemiz neredeyse ligdeki diğer takımlardan daha az. Kimsenin bizden büyük bir beklentisi de yoktu ama biz iyi işler yaparak ateş hattında kurtulma yolunda önemli galibiyetler aldığımızı söyleyebilirim. Yine de yapabileceğimizin en iyisini yaptığımızı söyleyemem. Ama hala önümüzde bunu değiştirmek için uzun bir süre var. 

Son olarak kariyer hedeflerini öğrenebilir miyim?

Açıkçası bir limit koymak istemem. Olabileceğimin en iyisi olmak istiyorum. Bu beni nereye götürür göreceğiz. En iyi olduğunu düşündüğüm İspanya'da oynadım. Aynı şekilde burası da en iyi liglerden biri. Hep daha iyiye kendimi taşımak istiyorum.

Yorumlar Okunma: 2694