Hollanda maçı üzerine (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Hollanda maçı üzerine (İlker Yıldız)

21-02-20 23:39
FIBA 2021 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri D Grubu ilk maçında Ankara'da 10 bin seyirci önünde, futbolda dünya çapında başarılar kazanan ama basketbolda bir o kadar geride olan Hollanda'ya 72-65 mağlup olduk.

FIBA Dünya sıralamasına baktığımızda 164 ülke arasında A Erkek Milli Takımımızın 15. sırada, Hollanda’nın ise ancak 44. sırada olduğunu görüyoruz. Aldığımız bu mağlubiyetin daha da üzücü yanı, deplasmanlı oynanan bu tür eleme gruplarında kendi sahanda maç kaybetmemen gerektiğidir. Maalesef biz kâğıt üzerinde grubumuzun en güçsüz takımına hem de kendi sahamızda yenilerek, ülke puanımızı arttırma adına önemli bir avantajı da kaybetmiş olduk. A Erkek Milli Takımımızın başantrenörü Sayın Ufuk Sarıca, grubumuzdan üç ülke takımı çıkacağı için bu maçın telafisinin olduğunu söyledi. Ben ise bu maçın telafisi olduğunu düşünmüyorum, çünkü bu maçın kaybedilmesi birçok açıdan ülke basketbolumuzu bir prestij kaybına uğratacaktır. Üzülerek söylemeliyim ki geçen yılki 2019 Dünya Kupasından bu yana takım olarak çok düşük savunma enerjisiyle oynuyoruz.

Çin'in ev sahipliğinde yapılan 2019 Dünya Kupası'nda oynadığımız basketbol ve aldığımız 22.'likten sonra, aynı düzensiz oyunun bugün oynadığımız Hollanda karşısında da devam ettiğini üzülerek görüyoruz. Birçok oyuncumuz gerek Euroleague’de gerekse de NBA’de oynamasından dolayı aday kadroda yer alamadılar ama mevcut kadronun da Hollanda’yı çok rahatlıkla yenebilecek potansiyelde olduğu da bir gerçek.

Sayın Ufuk Sarıca maç sonu röportajında mağlubiyetimizdeki en büyük etkenler arasında rakibin bizden daha atletik olmasından ve yaratıcı oyuncu eksikliğimizden bahsetti. Eğer rakibimizin bizden çok daha atletik olduğundan bahsediyorsak, neden açık sahada aday kadroda hemen hemen takımımızın en iyisi ve en atletik oyuncularından birisi olan Şehmus Hazer bu maçın kadrosuna alınmadı. Yine aynı şekilde açık alanda iyi olan rakip oyuncularda eşleşmede dezavantajı ortadan kaldırabilecek olan oyun kurucumuz Berk İbrahim Uğurlu eğer sakatlığı yoksa (sakatlığı olsaydı 12 kişilik maç kadrosunda alınmazdı diye düşünüyorum) neden hiç oyunda düşünülmedi.

Teknik olarak maç boyunca birçok hatalar yapıldığını üzülerek görüyoruz. Hatalar tabii ki olacak, neticede hepimiz insanız ama bu hataların çokluğu daha da üzücü olsa gerek. Mesela maçın ilk yarısında Tolga Geçim'in oyundan düştüğü bariz bir şekilde belli olduğu dakikalarda (faul beklerken oyunda adeta durması kabul edilemez) neden oyunda kalmasında ısrar edildiğini de pek anlamadım. Tolga Geçim maalesef hem çok formsuz hem de kendi basketbol gelişimi adına bu sezonki takım tercihini çok doğru yapmadığı da bir gerçek.

İlk yarıda Hollanda gibi zayıf ve bir tek oyuncu üzerinden oynayan bir takımdan 41 sayı yemeyi başarırken, teknik ekip buna nasıl önlem alamadı! Hollanda'yı neredeyse tek başına taşıyan Charlon Kloof'la maç esnasında eşleşebilecek bir tek oyuncu dahi bulamıyor muyuz? Pota altında gerek Semih Erden gerekse de James Metecan Birsen ile fiziksel olarak çok ağır basmamıza rağmen, final çeyreğinde neden topu eline alan üçlük atma yarışına girdi! Son çeyreğe baktığımızda millilerimizin 10’da 1 üç sayılık isabet sağladığını görüyoruz. Zorlama üçlükler atmak yerine daha sakin bir şekilde oyunda kalıp, rakibimizden hem daha iyi hem de daha tecrübeli bir takım olduğumuzu göstererek oyun disiplinine sadık bir şekilde savunma öncelikli bir anlayışı benimseyebilirdik. Çünkü maç boyunca takım olarak bize yakışmayan acemilik ve telaş içerisindeydik. Oyun aklını ortaya koymaktan uzak, üçlük atıp oyunu koparalım kolaycılığına düşmemeliydik. Daha doğrusu oyuncularımızın bu şekilde paniklemelerine müsaade edilmemeliydi.

Aday kadroya alınmayan; Cevher Özer (Ormanspor), Muhammed Mustafa Baygül (Türk Telekom), Gani Erdi Gülasalan (Meksa Yatırım Afyon Belediyespor), Doğuş Özdemiroğlu (Darüşşafaka Tekfen) ve Mert Celep (Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol) gibi oyuncularımız ligde çok iyi performanslar sergilerken, ligde takımlarında süre ve sorumluluklar alma anlamında ciddi şekilde zorlanan oyuncuların aday kadroda yer bulmaları da bir diğer eleştiri noktası olabilir.

Son olarak Sayın Ufuk Sarıca'nın Milli Takımımızdaki performansı son bir yıldır alt düzeyde kaldı. Sayın Sarıca'nın ve teknik ekibin maçı alma adına enerjilerinin daha da artması gerekir ki, parkedeki oyuncuların da özellikle savunma enerjileri artsın. Aksi halde üzülerek söylemeliyim ki, bu oyun düzeniyle ve bu düşük savunma enerjisi ile İsveç maçı bizim için çok zorlu olacaktır.

Lütfen, artık enerjisi yüksek bir takım olalım. Hücum yönümüzün düşük olması (bence topu gerektiği şekilde paylaşmamamız ve birkaç oyuncunun eline bakmamız bunda en büyük etken) durumunda savunma olarak maçta ağırlığımızı koyalım. Bunun için de takım olarak teknik ekibinden oyuncusuna kadar herkesin enerjisinin yüksek olması gerektiğini düşünüyorum.

Başantrenörümüz Sayın Ufuk Sarıca’dan, teknik ekibimizden ve oyuncularımızdan, tıpkı 2019 Dünya Kupası Elemelerinde göstermiş oldukları gibi başarılı performanslar bekliyoruz. A Erkek Milli Basketbol Takımımızın mücadeleci ruhunu ortaya koyarak bu gruptan lider çıkmayı başaracağına da yürekten inanıyorum. A Erkek Milli Basketbol Takımımıza, FIBA 2021 Erkekler Avrupa Şampiyonası Elemelerinde İsveç karşısında başarılar diliyorum. 

Yorumlar Okunma: 2693