Didem Süer röportajı - BasketFaul.com

Didem Süer röportajı

Basketbola 19 yaşında başlamasına rağmen Milli Takım'a kadar yükselen ve basketbolcu Barış Süer ile evli olan Didem, "Avrupa ikinciliği harika ama gelecek karanlık" diyor..
09-07-11 08:33

 


Oğulcan 

Berk

 

Didem Süer Türk bayan basketbolu için çok önemli bir örnek.. Hem basketbola çok geç başlamasına rağmen çalışarak nerelere gelinebileceği konusunda.. Hem de sağlam karakteriyle..
 
Röportaj konuğumuz Didem Süer’di.. Kendisini konuştuk.. Söz bayan basketboluna geldiğinde ise çok dikkat çekici mesajlar verdi..
 
İşte Didem Süer röportajı..
 
 
Basketfaul: Basketbola başlama hikayeni anlatır mısın?
D.S: Basketbola üniversite 2. sınıfta başladım. Yani oldukça geç denebilecek bir yaşta :) Daha önce hentbol oynamıştım. Üniversitede fakülteler arası basketbol şenlikleri vardı. Bizim fakültedeki arkadaşlar ‘Gelsene takımda eksik, var senin boyun da’ dediler. Ben de denemek istedim. Oradaki maçlarda üniversite takımının hocası Burhan Eğlenoğlu beni görmüş ve beğenmiş. Israr etti takımda oynamam için. Ben önce tereddüt ettim ama arkadaş grubu ve Burhan hocamızın sıcakkanlığı beni ikna yetti. O dönemdeki ve şu anda da samimi arkadaşım, FIBA hakemimiz Özlem Yalman da takımdaydı. Basketbola başlamamda onun da çok katkısı oldu. İlk antrenmanlardan biri uzun mesafeli koşuydu. Ben 100 metre koşup, 100 metre yürüyerek devam ettikten sonra, ‘Basketbol böyle oynanan bir oyunsa bırakıyorum’ dediğimi hatırlıyorum. Kulüp adına lisanslı oynamaya başladığımda ise 22 yaşındaydım.
 
 
Basketfaul: Didem Süer dışarıda nasıldır, neler yapar? Olmazsa olmazları var mıdır?
D.S: Gezmeyi çok severim. Sinemaya gitmeyi, alışveriş yapmayı, arkadaşlarımla muhabbet etmeye bayılırım. Olmazsa olmazım Türk kahvesi :)) Eğer sevdiğim insanlarla da içilirse değme keyfime :))
 
 
Basketfaul: İzmir BŞB, Güre Belediyesi, Botaşspor, Ceyhan Belediyesi, Mersin BŞB, Tarsus Belediyesi, Galatasaray, Optimum TED Ankara Kolejliler. Bundan sonraki hedeflerin arasında neler var?
D.S: Sağlığım el verdikçe basketbol oynamak, hedefleri büyük olan kulüplerde kariyerime devam etmek istiyorum. Basketbola çok geç başladığım için hala kendimi aç hissediyorum.
 
 
Basketfaul: Bu sezon Optimum TED Ankara Kolejliler ile sezonu şampiyon olarak tamamlayarak 1.lige çıktınız. Nasıl bir sezon geçti?
D.S: Çok yorucu ve uzun bir sezon oldu. Sezon içinde yaşanan sakatlıklar bizi çok üzmesine karşın hedefimize ulaşmak için birbirimize olan inancımızı hiç kaybettirmedi, aksine birbirimize daha çok kenetlenmemize neden oldu. Ve kocaman bir sezonu şampiyonlukla da bitirmemiz yapılan her şeye fazlasıyla değdi.
 
 
Basketfaul: Kendinde eksik gördüğün özelliklerin neler?
D.S: Kaybetmeyi sevmediğim için saha içinde çok agresif oluyorum. Bu özelliğim bazen olumlu bazen de olumsuz olarak bana geri dönüyor. Ayrıca diğerlerinden 10 yıl geç başladığım için fundamentalimde bazı eksiklikler var.
 
 
Basketfaul: Basketbol dışında geleceğe dair planların var mı?
D.S: Basketbolu bıraktığımda kendi cafemi açmayı düşünüyorum. Ama basketbolu çok sevdiğim için de bu camiadan başka işler yapmak biraz uzak görünüyor denebilir. Bir şekilde basketbolun içinde kalmak istiyorum. Bu bilgi ve deneyimimi başka kişilerle de paylaşmak istiyorum.
 
 
Basketfaul: Kariyerin boyunca yaşadığın başarılardan bahseder misin?
D.S: 1998-1999 Güre Belediyesi ile 1. Lige yükseldik
        1999-2000 Botaşspor’da Türkiye Kupası’nın, lig şampiyonluğunu kazandık, Ronchetti Kupası’nda ikinci olduk.
             2000-2001 Botaşspor ile Cumhurbaşkanlığı kupası,Türkiye Kupası
             2001-2002 Botaşspor ile Türkiye kupası,Türkiye Lig Şampiyonluğu
             2010-2011 Optimum TED Kolejliler ile 2. Lig Şampiyonluğu
 
 
Basketfaul: Bu zamana kadar beraber oynadığın oyunculardan içinde seninde olduğun 12 kişilik bir kadro oluşturur musun?
D.S: Birsel VARDARLI, Sariye KUMRAL, Şaziye İVEGİN, Didem SÜER, Arzu ÖZYİĞİT, Esmeral TUNÇLUER, Esra ŞENCEBE, Burcu UZUN, Bahar ÇAĞLAR, Nevriye YILMAZ, Jessica DAVENPORT, Barbara TURNER
 
  
Basketfaul: Genç basketbolculara da söyleyeceğin şeyler vardır mutlaka?
D.S: İnsanın istedikçe her şeyi yapabileceğine inanıyorum. Örnek olarak da kendimi gösteriyorum.19 yaşında basketbola başlayıp, çok çalışarak 1. Lig ve Milli Takımlarda başarılı olacak düzeye geldim. Bu da sadece hırs ve inançla oluyor. Ama bunu yanında eğitimin de kesinlikle önemli olduğunu düşünüyorum.
 
 
Basketfaul: Avrupa ikinciliğini nasıl değerlendiriyorsun?
DS: Tabii ki harika bir iş ancak aldatmasın. Yabancı sayısı yüzünden basketbolumuzun geleceğini parlak görmüyorum. Genç basketbolcuların 4+1sistemi ile önü kapalı. Antrenman elbette önemli ama maçta oynamadıkça oyuncu olunmaz. Avrupa ikinciliğini tekrarlar mıyız? Bence zor. Statülerde değişiklik yapılmazsa eskiye dönüş yaparız. İlerlememiz gerekirken, farkında değilken geriliyoruz.
 
Basketfaul: Eşiniz Barış Süer de basketbolcu. Ayrı kentlerde bulunmak zor olmuyor mu?
DS: Elbette zor oluyor.. Hafta sonları bir araya gelebiliyoruz. 

 

Yorumlar Okunma: 5893