Corona virüsü basketbol virüsünden daha önemli (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Corona virüsü basketbol virüsünden daha önemli (Necip Kapanlı)

08-05-20 10:57
Evlerden uzak... Bizi bütün alışkanlıklardan uzaklaştırarak gündemimize oturan coronavirusu aylarca uzmanlardan dinleye dinleye hepimiz sağlık uzmanı olduk. Tıbbiye'de sınava girsek hiçbirimiz boş kağıt vermeyiz.

Tabii ki önceliğimiz kendimizi ve çevremizi gözle görülmeyen düşmandan korumaya çalışmak... İçimizdeki basketbol virüsü, "Başlarım coronaya" diye çırpınsa da gönlümüz en ufak bir risk alınmasına razı değil. Bu nedenle bize anormal gelse de, "Yeni Normal" şartları oluşana kadar beklemek zorundayız.

Basketbolun beklemesi daha kolay çünkü özellikle ülkemizde çok büyük bir ekonomi yarattığını söyleyemeyiz... Futbol ise daha sabırsız... Orada para çok büyük ve kaybolan İDDAA gelirlerine de bağlı olarak belli ki devlet de maçların bir an önce başlamasını istiyor.

Geride bıraktığımız günlerde Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'in lige 12 Haziran'da dönüleceği açıklaması sırasındaki bir söylemi, sürecin iyi yönetilmediğini açıkça ortaya koydu.

Özdemir herşeyi Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile birlikte götürdüklerini söylerken, birkaç saat sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bu karar federasyonun ve biz sorumluluğu üstlenmiyoruz." ifadesiyle Özdemir ofsayta düştü. Böylece lige dönüş ile ilgili süreçte federasyon ile bakanlık arasında bir koordinasyon olmadığını anladık. Ama işin daha vahim tarafı, canımızı emanet ettiğimiz Fahrettin Koca'nın "TFF'nin kararı onları bağlar, bizi ilgilendirmez" demiş olmasıydı. 

Eğer her kuruluş, bakanlığın görüşü olmadan kendi kararını veriyorsa, o zaman bizim salgınla savaşımız çok uzun sürer. Dünyada en çok 17. nüfusa sahip olan Türkiye gün itibariyle vaka sayısı açısından sekizinci sırada. Yani salgından iyi korunduğumuzu söyleyebilmek mümkün değil. Buna karşılık tedavi aşamasında Türk doktorlarının efsanevi başarıları sonucunda hastalığa yakalananlar arasında en az ölüm oranı olan ülkelerden biri Türkiye. Ama doktorlarımıza güvenip salgını yok sayarak salgına meydan okuyamayız ve bu noktada başta bireyler olmak üzere, herkesin çok sorumlu olması gerekir.

Gelelim basketbola... Aylardır parasını alamayan oyuncular, antrenörler, özellikle geçimlerini basketbol okullarından sağlayan antrenörler zor durumda. Hedefi olan, şampiyonluk veya bir üst lige çıkmak için mücadele vermiş olan kulüpler var. Ancak unutmamalıyız ki hiçbir şey candan değerli değildir. Bu nedenle risk minimum seviyeye inene kadar beklemek zorundayız.

TBF de önümüzdeki günlerde bu bilinçle kararını vererek ligi sonlandıracaktır. Hiç kimse vebale girerek insanların hayatını tehlikeye atamaz. Birileri maç seyredecek, para kazanacak diye birilerini toprağa vermeyi hangi vicdan kabul edebilir?

TBF'yi liglerin nasıl sonlandıracağı konusunda çok zor kararların beklediğinin farkındayız. Özellikle yatırım yapıp gelecek sezon bir üst ligi hayal eden takımların hakkının korunacağını umuyoruz ama herkesi, bütün kulüpleri mutlu edebilecek bir şablonu beklemek de fazla iyimserlik olur.

Herkese sağlıklı günler... 

Yorumlar Okunma: 2756