Bir iyi, bir kötü (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Bir iyi, bir kötü (Necip Kapanlı)

11-05-20 19:03
Futbol Federasyonu, devletin gelir kaybı kaygısıyla debelenirken Basketbol ve Voleybol Federasyonları, karar yetkisini almanın rahatlığıyla doğru kararları verip ligleri geç de olsa sonlandırdı. Görünen o ki, devletin diğer birimlerinden bağımsız olarak Sağlık Bakanlığı'nın ve Bilim Kurulu'nun kararına sahip çıkmadığı Futbol Federasyonu da bir süre sonra ligleri sonlandırdığını açıklayacak. 

Herkesi mutlu edecek bir çözüm mümkün olmadığına göre Basketbol Federasyonu'nun verdiği karara saygı duymamız gerekiyor.

BSL için konuşacak olursak... Hepimiz biliyoruz ki Büyükçekmece ve Sigortam.net'in kurtulma şansları sadece kağıt üzerinde kalmıştı. Ancak TBF'nin "zorunlu hallerde her türlü kararı verme yetkisine sahip olmak için" geçtiğimiz günlerde talimatlara yaptığı ek, bu sezon uygulanamazdı çünkü maç başladığı sırada olmayan bir kural, bu sezon geçerli olamazdı.

TBF'nin kararını sadece BSL'ye bakarak değerlendirmek doğru da olmaz çünkü başka liglerde de halen düşme hattında olan takımların kurtulma şansı devam ediyordu. Her lig için farklı karar verilmesi büyük bir kaos yaratabilir ve zarar görenler için hukuki süreç başlamış olurdu.

BSL'nin üst sıralarına baktığımızda ise lider Anadolu Efes'in şampiyon olacağına herkes inanıyordu... TBF, rakipleriyle güç farkına bakıp Efes'i şampiyon ilan etse, bu durumda aynı kararı diğer ligler için de vermek durumunda kalacaktı. Oysa diğer liglerin hiç birinde liderler, Efes kadar mutlak favori değildi.

TBF'nin gözetmesi gereken konuların başında yatırım uygulamak, üst lige çıkmayı planlayan takımların hayallerini yok etmemek geliyor. Bunun da "kriterler" vasıtasıyla sağlanması düşünülüyor ancak ya üst liglerdeki takımların tamamı kriterleri yerine getirirse? Ya da kriterleri yerine getiremeyen takımlar arasına bazı büyük takımlar eklenirse? İşte zorluk burada başlıyor. Bize göre TBF, uzun yıllardır bu ligde yer alan bazı kulüpler için kriterleri esnetmek durumunda kalacaktır. Böyle bir durumda benzer şartlardaki diğer takımlar da bu esneklikten yararlanabilecektir.

Bize göre bütün takımlar esnetilmiş ya da esnetilmemiş kriterleri karşılasa alt liglerdeki takımların yolu kesilmemeli ve gerekirse Avrupa'da bazı ülkenin ve bizde Voleybol Federasyonu'nun yaptığı gibi takım sayısı artırılmalıdır. Aksi halde pandeminin ne kadar izin vereceği belirsiz 2020-21 sezonunda alt liglerde yatırım yapacak takım bulamayabiliriz, olanları da küstürebiliriz. 20 takımlı BSL'nin ki grupta oynanması durumunda, 16 takımlı ligden daha erken bitirilebileceğini de hepimiz biliyoruz.

Sonuçta... TBF'nin verdiği karar doğrudur ancak gelecek de iyi planlanmalıdır.

TBF'yi ligleri sonlandırma kararından dolayı kutlarken, çok ciddi bir hatasını da belirtmeden geçemeyeceğiz. Bütün kulüplerin paraları yatırılırken, aranızın iyi olmadığı Afyon Belediye'yi cezalandırır gibi, onların parasının ödenmemesi nedir? Sezon içinde Afyon Belediye'den federasyona eleştiriler gelmiş olabilir. Eleştirilerden rahatsız olmamak, hasım gibi görmemek lazım. Kaldı ki en ufak bir eleştiri geldiğinde de çok ağır cezalar vererek susturuyorsunuz. 

İş hayatında kimse kimseyi sevmek zorunda değil duygularınızı işe karıştırırsanız adil davranmamış ve görevinizi kötüye kullanmış olursunuz.

Ya sizin Afyon'la problemli olduğunuzdan yola çıkan bir MHK üyesi seminerde, "O takımın hakemlere neler yaptığını görüyorsunuz" deyip yönlendirmeye kalkarsa... Yoksa bizim ihtimal olarak gördüğümüz gerçekleşti de, Afyon'un canı o yüzden mi çok yandı? 

Bu tür duygusal davranışlar sadece cezalandırmaya çalıştığınız kulüpte değil, bütün camiada güveninizin kaybolmasına yol açar ve herkes, "Yarın da benim başıma bir şey gelebilir" diye düşünür.  Basketbol camiası korkutarak yönetilmeyecek kadar entellektüeldir. 

Yorumlar Okunma: 5077