TBF de Voleybol Federasyonu gibi karar almalıydı - BasketFaul.com

TBF de Voleybol Federasyonu gibi karar almalıydı

23-05-20 10:32
Liglere devam edilmemesini önerdiğimiz günlerde, BSL'nin de 20 takıma çıkarılarak aşağıdan gelen takımlarının yolunun kesilmemesi gerektiğini belirtmiştik. TBF beklendiği gibi ligleri sonlandırdı ancak ligler arasındaki geçişleri kapattı. Gün itibariyle örneğin TBL'deki takımların tek beklentisi, kriterleri karşılayamayacakların yerine yapılacak davet... 

Voleybol Federasyonu hiçbir takımı düşürmeden aşağıdan iki takım aldı. Birçok Avrupa Ligi de benzer kararlarla takım sayısını 20'ye çıkardı. TBF ise "Beyaz Sezon"u abartarak yukarı çıkmak isteyen takımlara zorluk yarattı. Basketbol ekonomisinin daraldığı şu günlerde kriterleri karşılamak koşuluyla BSL'nin taze kana ihtiyacı vardı. TBF, TBL'den bazı takımları BSL'ye alabilir, sonrasında ligdeki mevcut takımları kriter tartısına çıkarabilirdi. Herkes kriterlere uyuyorsa lig iki grupta 10'ar takımla oynanabilir ve sezon Olimpiyat Elemeleri de dikkate alınarak erken bitirilebilirdi. Ya da kriterlere uymayanları ayıklayıp sayıyı yine 16'ya çekebilirdi.

Yıllardır ligin marka değerinin yükselmesi için kriterler konulmasını savunduk. Bu konudaki yönerge aslına bakarsanız bundan önceki federasyonlar zamanında çıkarılmış olmalıydı. Şimdi de kriterlerin yaşanan zorlu sürece rağmen uygulanmasından yanayız. Ancak pandemi yüzünden düşen gelirler sonucunda bazı esnetmeler yapılacaksa (ki yapılmalıdır), bunun da bütün kulüplere adil şekilde uygulanması gerektiği düşüncesindeyiz. Aksi halde keyfilik öne çıkar, hala parası yatırılmayan Afyon Vakasının mürekkebi kurumadan yenileri eklenmiş olur. (Basketfaul) 

Yorumlar Okunma: 2526