Huzursuzluk virüsü de tehlikelidir (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Huzursuzluk virüsü de tehlikelidir (Necip Kapanlı)

26-05-20 05:21
Necip Kapanlı'nın notu: Anadolu Efes ile ilgili bölüm, Micic'in yaptığı açıklamanın yanlış çevrildiğini ifade etmesnden önce kaleme alınmıştır. Dolayısıyla geçerliliği kalmamıştır.
 
Virüs salgınının aklımızdan geçmediği günlerde Anadolu Efes'in sezon sonunda özellikle Euroleague şampiyonluğunu bekliyorduk. Oynadıkları basketbolla ligi domine ederken, izleyenlere de çok büyük keyif veriyorlardı. Kısmet değilmiş.

Gerek lig ve gerekse Euroleague için karar aşamasında Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman sezona devam edilmesi için çok bastırdı ancak onun dışında kimse buna pek ihtimal vermiyordu... Kendi kulübü ve kendi oyuncuları da dahil... Oyuncuların kendilerine soru yöneltildiğinde sezonun sonlandırılması yanıtlarını koça ters düşmek olarak yorumlamamak gerekir. Sonuçta sahaya çıkması istenenler kendilerini güvende hissetmelidir ve bu konuda da talimatla hareket etmeleri beklenmemelidir. 

Ancak Micic'in iptal kararından sonra Ataman için yaptığı yorum, aralarında sert diyalogların geçmiş olduğu izlenimini veriyor. Bu da kadrosunu korumak isteyen Anadolu Efes için ciddi bir tehlike. Euroleague tarafından açıklanan karara katılan veya katılmayanlar saygı duymayıp, yüksek sesle tartışmalarını sürdürürlerse huzursuzlk virüsü yayılır ve çok da tehlikelidir... Harika bir kadro yakalayan Anadolu Efes iç hesaplaşmaya girmemelidir. 

***

Taraftar başarı ister, play off ister, şampiyonluk ister. Yöneticinin görevi ise taraftarı mutlu etmeye çalışırken, kulübün ekonomik sağlığını gözetmek, hatta bunu her şeyin üzerinde tutmaktır. Aksi halde büyük sportif zaferlerin ardından büyük sıkıntılar doğar. Yakın geçmişi hatırlayın... Şampiyonluklardan sonra belini doğrultamamış, borç yükünün altında ezilmiş kulüpler... O borçları yapıp, sportif başarılarla nam salan yöneticiler ise kulüplerin geleceğini tehlikeye attılar ve bunların çoğu arkalarına bakmadan çekip gittiler. 

TBF'nin mali disiplini ne kadar uygulayabileceğini göreceğiz ama virus salgınının etkisiyle bütün dünyada kulüplerin küçüleceği muhakkak. Artık kulüpleri ekonomistlerin yöneteceği bir sürece giriyoruz. Sadece bir oyuncusuna ve staffa vergilerle birlikte 10 milyon euro ödeme devri geride kaldı. 

Sporda ve bütün sektörlerde dışa bağımlı olmanın cezasını bir süre ağır şekilde çekeceğiz. Kendi üretimimizi nicelik ve nitelik olarak artırana kadar... 

Yorumlar Okunma: 4549