Tolga Öngören: Ligi gençlerin performansı heyecanlandırabilir - BasketFaul.com

Tolga Öngören: Ligi gençlerin performansı heyecanlandırabilir

11-06-20 16:59
TOFAŞ Genel Menajeri Tolga Öngören videolu söyleşimizin konuğu oldu.

* Amerika uçuşları 1 Eylül'den önce açılmazsa ligin 26 Eylül'de başlaması kolay olmayacak. Umarım bu konuda bir sorun yaşanmaz ve Amerikalılar'ı Ağustos içinde bir şekilde getirmiş olabiliriz.
* Mart'tan bu yana basketbol oynamamış olanların sağlıklı olarak yeni sezona hazırlanmaları konusunda kondisyonerlerin doğru planlama yapmaları çok önemli. Koçların özellikle sezon başında rotasyonu geniş tutmaları sakatlık riskini azaltacak.
* Önümüzdeki sezon için bütün kulüplerin bütçeleri azalacak. Bu dünyanın sonu değil, yeni Türk oyuncuların heyecanı ligi izleyenleri heyecanlandırabilir.
* Devlet vergi iadelerini Ocak'tan bu yana ödeyemiyor. Bu paralar kulüpler için çok önemli. Sonuçta bu paralar altyapıya harcanmak zorundaydı. 
* Bütçemiz düştü ama altyapı bütçemizi artırdık. İyi altyapıya sahip olan kulüpler sürdürülebilirlik açısından birkaç adım öne geçiyor.
* BGL'de kontenjan yaşının büyütülmesi tartışılıyor. Aralarında 5 yaş fark bulunanların birlikte veya karşı karşıya oynamaları çok doğru değil.
* Barış ayrıldı, Sammy'ye çok saygı duyuyoruz ama basketbolu bırakabilir.  Önümüzdeki 3-4 yılın kadrosunu oluşturuyoruz. Gençlerden büyük beklentilerimiz var. Phillips ve Williams'ın opsiyonlu sözleşmelerine karşılık Avrupa'dan çok iyi teklifler aldığını duyuyoruz.
* FIBA Şampiyonlar Ligi iyi organizasyon yapmaya başladı, ligdeki dereceye göre para vermesi de çok önemli. Eurocup ise yatırım yapmıyor. Biz de tercihimizi Şampiyonlar Ligi için kullandık.
* Bazı genç oyuncularımızı Gemlik'e veriyoruz. Gemlik antrenmanını, kondisyon çalışmasını bizim tesislerimizde yapacak. Başka kulüplerin de kadroya giremeyen gençleri Gemlik'e vermesini öneririm.

* Coronavirus nedeniyle sadece liglerin değil, altyapı maçlarının da belli protokolle oynanması gerekiyor. Kimseyi riske sokmamalıyız. 

Yorumlar Okunma: 2656