Örs, Ataman örnekleri ve Erdem Can (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Örs, Ataman örnekleri ve Erdem Can (Necip Kapanlı)

02-07-20 12:45
Aydın Örs, Efes Pilsen'de genç takım antrenörü iken kendisine 1992'de sezon ortasında Halil Üner'in yerine A Takımın başına geçmesi istendi. Bu teklif daha önceki yıllarda da yapılmış ancak en sevdiği işi yaparak gençlerle ilgilenen Örs reddetmişti. Çok isteyerek olmasa da ikinci teklifi kabul etmek zorunda kaldı. O yıl ve sonraki 2 yıl ligde şampiyonluğa ulaştı, 1996'da ülkemize Koraç Kupası'nı getirdi.

Türk Telekom yönetimi, yolunu ayırdığı ancak iyi bir Telekomlu olduğunu bildiği Ercüment Sunter'e "Kimi getirsek?" diye sordu ve Sunter'in listesindeki ilk aday, yani Ergin Ataman'la anlaştı. Ataman, Efes Pilsen'de Aydın Örs'ün asistanıydı. O günkü ismiyle Türk Telekom PTT'de Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazandı, ligde normal sezonu birinci sırada bitirdi ve yürüdü, gitti.

Diyeceğimiz odur ki, kimse anasından head coach olarak doğmaz ancak zaman içinde kendisini yetiştirip, hele hele gelişim yıllarını organizasyonu güçlü bir kulüpte geçirmişse iyi bir head coach olabilir. Elbette donanımı, kişiliği, iletişim yeteneği yeterli ise...

Fenerbahçe önceki başarılarının verdiği gevşemeyle son sezon parasını iyi kullanamadı, başarıya doymuş oyunculara gereğinden fazla paralar verdi ve sonunda sezon iyi geçmedi. Obradovic'in de ayrılmasından sonra şimdi yeniden yapılanma zamanı. Bütçesini 10 milyon euro civarında düşürecek olan Fenerbahçe'nin 2020-21 sezonunda CSKA, Milano, Barcelona, Real Madrid, Anadolu Efes gibi ekiplerin arasından sıyrılıp Final Four yapması imkansız değil ama çok kolay da değil. Bunun anlamı önümüzdeki sezondan vazgeçmek değil... Yine de yeni koça ve yeni oluşturulacak kadroya 2-3 yıl sabır gösterilmesi gerekir. 

Fenerbahçe'nin Obradovic'ten sonra Avrupa'nın yeni yıldızı olmaya aday Saras'ı getirmek istediğini hepimiz anlayabiliyor ve doğru da buluyoruz. Ancak Saras olmazsa, Erdem Can'a fırsat verilmesini diliyoruz. Eğitimini Obradovic'ten alan, son 3-4 yıl NBA Summer Leagıe'de çalışan, hatta Utah'tan teklif alan, donanımının ve kişiliğinin son derece uygun olduğunu düşündüğümüz Erdem Can bu işi yapabilir...

Aydın Örs ve Ergin Ataman örnekleri ortada... 

Yorumlar Okunma: 5572