Igor Kokoskov kimdir? - BasketFaul.com

Igor Kokoskov kimdir?

02-07-20 22:03

Igor Kokoskov şanssız bir başlangıç yaptı basketbol dünyasına. Henüz 20 yaşındayken geçirdiği trafik kazası dizini parçaladı ve basketbola çok erken bir yaşta veda etti. Ama sakatlık onun basketboldan kopmasına değil aksine daha çok bağlanmasına sebep oldu. Henüz 22 yaşında OKK Belgrad takımında altyapıda koç olarak çalışmaya başlayan Kokoskov yıllar geçtikçe üst seviyeye çıkmaya başladı. 3. senenin sonunda asistan koçluktan  A takım koçluğuna geçti. Hemen ardından Partizan'a genç takım antrenörü olarak geçen Igor Kokoskov ilginç bir yolu seçti. 1999 yılında NCAA tarihindeki ilk Avrupa'da doğmuş yetişmiş koç olarak Missouri üniversitesinde asistan koçluğa başladı. Kolej kariyeri pek uzun sürmedi çünkü NBA'den teklifler almıştı.

NBA'deki asistan koçluk kariyeri 2000 yılında Clippers ile başladı.Bu iş onu NBA tarihinde Amerikalı olmayan ilk tam zamanlı asistan koç yapmıştı. 3 senenin ardından Detroit Pistons'a geçti. Mehmet Okur'un da bulunduğu kadroyla NBA şampiyonluğu yaşarken 5 sene Pistons benchinde asistan koç olarak bulundu. 2004 yazında olimpiyatlarda ve sonrasında 2005 yılında Avrupa Şampiyonası'nda Zeljko Obradovic'in ekibiyle Sırbistan milli takımında asistan koçluk yaptı. Sonrasında 5 yıllık Phoenix Suns asistanlığı dönemi başladı. Cleveland ve Orlando ile kısa dönemlerin ardından Utah Jazz'da 3 sezon geçirdi. 2008 ile 2015 yılları arasında Gürcistan Milli takımını çalıştırırken tarihinin en iyi dönemlerinden birini geçirmelerine yardımcı oldu. 2017 yazında ülkemizde düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Slovenya'Nın başantrenörlüğünü yaptı. Turnuva öncesi net bir favori olarak gözükmeseler, hatta finalde Doncic sakatlanmış da olsa şampiyon olmayı başardı.

2018-2019 sezonunda Phoenix Suns baş koçu olarak bunu başaran ilk Avrupalı koç oldu. Kötü geçen sezonun ardından sezon sonunda kovuldu. 2019 yılından beri ise Sacramento Kings'in asistan koçluğunu yapmaktaydı.

Yorumlar Okunma: 5452