Çatal: Kağıtspor'un gücü BSL'ye de yeter (Ece Ergez) - BasketFaul.com

Çatal: Kağıtspor'un gücü BSL'ye de yeter (Ece Ergez)

03-07-20 17:29
Daha önce amatör olarak basketbolu bünyesinde barındıran Kocaeli Bld Kağıtspor, geçtiğimiz sezon şehri eski günlerine döndürmek için çalışmalara başladı TB2L'de mücadele eden takım kurduğu iddialı kadroyla kısa sürede adından söz ettirmeyi başarmıştı. Herşey yolunda giderken pandemi onların da planlarını bozdu. Normal sezonu 1. olarak götüren Kağıtspor, şampiyonluğun da en büyük favorisiydi. 
Şimdilerde ise BSL'de mali kriterleri yerine getirmediği için lige alınmamasına karar verilen İTÜ Basket yerine Petkimspor'u davet alması konuşulmaya başlanmasıyla Kağıtspor'a TBL yolu açılmaya başlandı. Biz de Kağıtspor İkinci Başkanı, aynı zamanda Basketbol Branş Yönetici Serhan Çatal ile bir araya gelerek merak edilen konularla ilgili önemli cevaplar aldık.
 
-Köklü bir kulübüz ve benimsediğimiz prensiplerimiz var. Buraya kadar da bunu koruyarak geldik. Şu an için TBF'den gelen resmi bir teklif yok. Beyaz sezon ilan edilmeseydi şampiyon olacağımıza inancımız tamdı. Şu an takdir federasyonumuzun. Davet edilirsek biz kabul ederek tabii ki oynayacağız. Hatta belki biraz iddialı gelse de şunu söyleyebilirim ki BSL daveti de gelse onun da altından kalkabilecek bir organizasyon olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

-Daha önce amatör olarak basketbol çalışmalarımız vardı. Geçtiğimiz sezon profesyonel olarak ilk adımı atmaya karar verdik. Burada basketbol önemli bir geçmişe sahip. O günlere döndürmek en büyük hedefimiz. Burada yetişen oyuncularımızın bir vitrin takıma bir hedef takıma ihtiyaçlarını olduğunu gördük ve hep birlikte takımı kurmaya karar verdik. Bu süreçte spor okullarımız ve diğer kulüpler olsun herkesle işbirliği içinde olduk. En büyük amacımız basketbolu şehrin merkezine oturtmak.

-Konumumuz olarak büyük külüplerin hepsine yakın mesafedeyiz. Şu an için böyle çalışma gündemde olmasa da ilerleyen dönemde düşünülürse kendileriyle işbirliği içinde olarak çifte lisansla oyuncuları takımımızda oynatmayı düşünebiliriz. 

-Şuna da açıklık getirmek isterim ki TBL daveti almazsak ligden çekilmemiz gibi bir durum söz konusu değil. Biz federasyona karşı böyle bir tavır alacak kulüp değiliz. Ama bize soracak olursanız TBL'yi hakettiğimizi düşünüyoruz. Davet gelirse elbette mutlu oluruz ancak gelmezse çekilme gibi durum söz konusu bile değil. Biz burada basketbolu yaşatmaya çalışıyoruz. Bu konuda federasyonumuzun vereceği karara saygı duyacağımızı belirtmek isterim. 

-2015 yılından itibaren aktif olan Kağıtspor Akademi adlı bir projemiz var. Burada belirli zamanlarda oyuncularımıza, antrenörlerimize eğitimler veriyoruz. Sporun haricinde sporcularımızın farklı alanlardaki yeteneklerini de ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Özellikle engelli sporcularımıza bu konuda önemli destek vermeye çalışıyoruz. Spor bizim için herşeyle bütün bir olgu. Saha dışında da elimizden geldiğinde kendilerine desteklerimizi bu proje sayesinde veriyoruz.

Yorumlar Okunma: 4203