Covid-19 dönüşü basketbolda alınması gereken önlemler - BasketFaul.com

Covid-19 dönüşü basketbolda alınması gereken önlemler

24-07-20 21:51

14. Uluslararası Basketbol Anterenör Semineri ilk gününde açılış konuşmalarının ardından pandemi sürecinde basketbola dönüş hakkında antrenörlere bilgi vermek üzere TBF Sağlık Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Kaya ve TBF Sağlık Kurulu Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Kerem Ülkü, Covid-19 Spora Dönüş Planlaması başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdi.

TBF Sağlık Kurulu Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Kerem Ülkü, henüz net bir tedavisi olmaması hastalığın seyrini kontrol etmelerinde işlerini zorlaştırdığını ancak korunma yöntemlerinin basit ve belli olması en önemli avantaj olduğunun altını çizdi. Her zaman sağlığın sporun önünde tutulması gerektiğini de ifade ederek tüm hijyen ve sosyal mesafe kurallarına külüp çalışanlarının tamamının hakim olması gerektiğini ifade etti. Çünkü basketbol sporu diğer sporlardan göre daha fazla temas içeren ve kapalı alanda oynandığı için virüs açısında daha çok risk barındırmakta olduğunu belirterek herkesin gerekli kurallara dikkat etmelerini istedi.

Ardından ise TBF Sağlık Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Kaya pandemi dönüşünde maddeler halinde nelere dikkat edilmesini ifade etti:

-Tesislerde olabildiğince az insan bulunmalı ve mümkün olan en az süre kullanılmalı.

-Tesislerde kapalı her noktada maske kullanmaya mutlaka dikkat edilmeli.

-Soyunma odaları ve salonlar gibi tesislerdeki ortak alanlar sık sık dezenfekte edilme ve mümkünse doğal havalandırma tercih edilmeli.

-Hepimizin bu süreçte çok iyi bildiği gibi elleri temaslardan sonra sık sık yıkamak gerekiyor. Bunun mümkün olmadığı durumlarda el antiseptiği kullanılmalı. Dolayısıyla tesislerde pek çok noktada el antiseptiği bulunması gerekiyor.

-Hiçbir kişisel eşya kimseyle paylaşılmamalı ve hatta başkalarıyla temas ettirilmemelidir. Su şişeleri kişiye özel olup, isimlendirmek gerekiyor. 

-Tesislerden antrenman sonrası vakit kaybetmekten ayrılmak gerekiyor.

-Spor esnasında maske kullanmak insanı zorlayabiliyor. O yüzden sadece antrenman ve maçlarda oyuncuların maske kullanmaları zorunlu kılınmayabilir. 

-Maç günleri iç saha maçlarına ulaşım kişisel arabalarla yapılması daha sağlıklı olabilir. Deplasmanlarda ise yolculuklarda dikkatli olmak gerekiyor. Havalalanında mesela taraftarlarla başka insanlarla temastan uzak kalmamız gerekiyor.

-Konaklamada ise dezenfekte işlemlerine en dikkat eden otellerde konaklamak gerekiyor. 

-Maçların şu an için seyircili mi seyircisiz mi olacağı bilinmiyor. Biz her iki ihitimali düşünerek önlemleri hazırlıyoruz. O yüzden girişte ateş ölçümü her iki durumda olması sağlıklı olacaktır. Seyirci olması durumunda tribünlerde sosyal mesafeye dikkat edilerek oturma düzeni yapılması gerekiyor.

-Maç günü hazırlıklara yetecek minimum süre öncesinde salona giriş yapmak gerekiyor. Ekstra erken gelmemek gerek.

-Takımların bulunduğu yere başka kimsenin alınmaması gerekiyor.


 

Yorumlar Okunma: 2788