NBA oyuncuları emekli maaşıyla geçinebiliyor mu? - BasketFaul.com

NBA oyuncuları emekli maaşıyla geçinebiliyor mu?

25-07-20 21:24

Hiç NBA oyuncularının emekli olunca ne yaptıklarını düşündünüz mü? Basketbol sigortalı bir spor dalı olsa da emekliliğin pek hesaba katılmadığı bir meslek. Ülkemizde daha oyuncuyken bile haklarını savunamayan oyuncular birliğinin gidip de emeklilik dönemini düşünmesi hayalden öteye geçmez. NBA'de ise bu durum biraz farklı.


NBPA yani NBA oyuncular birliği, üyelerinin geleceğinden kendilerini sorumlu hissediyor. Yeni dönemde Lebron James ve Chris Paul gibi çok güçlü figürlerin işe el atmasıyla NBA oyuncularına emeklilik döneminde sağlanan maaşlar da ciddi artış gösterdi. Emeklilik planına dahil olabilmek için oyuncunun 3 sene NBA'de bulunması gerekiyor. Bu kıstası sağladıktan sonra en erken 45 yaşında en geç 62 yaşında emekli maaşına hak kazanıyor NBA oyuncuları. Eğer 3 sene NBA'de forma giyip 62 yaşınıza kadar beklerseniz minimum ücret olarak aylık 4750 dolar kazanabiliyorsunuz. Maksimum olarak ise 11 sene ve üstü oyuncular senede 215 bin dolar civarı kazanabiliyor. Emeklilik maaşı almaya başlamak istediğiniz sene ve NBA'de geçirdiğiniz sezon sayısı sizin emekli maaşınızı doğrudan etkiliyor. 50 yaşındaki oyuncular minimum 560 dolardan oynadığı yıl çarpı 800 dolara kadar aylık maaş alabiliyor. Ayrıca sizin dışınızda birinci dereceden akrabalarınıza Amerika'da çok pahalı olan sağlık servisleri, bakım hizmetleri veya üniversite okuyan çocuklarına üniversite ücretini ödeme gibi yan haklar da sunuluyor.

1965 yılından beri bu emeklilik konusuna eğilen NBA oyuncular birliği son dönemde kendi branşlarını dünyanın en çok kazanan emekli sporcularına çevirdi. Bu çalışmaları yapabilmek için gereken 33 milyon dolarlık ödemeyi ise NBA ve oyuncular kendi aralarında eşit şekilde paylaşarak ödüyor. Gönül ister ki ülkemizde de emekli oyuncular için bir çözüm düşünülse ve yaşlılık yıllarında ciddi sefalet çeken birçok eski oyuncuya kaliteli bir yaşam standardı sunulabilse...
 

Yorumlar Okunma: 15474