Ene: Bu sezon koçların işi çok zor - BasketFaul.com

Ene: Bu sezon koçların işi çok zor

28-07-20 19:54
TOFAŞ Koçu Orhun Ene sezona 4 yabancıyla başlayıp, gelişmelere göre karar vereceklerini belirtirken, bütün kulüplerde bütçelerin azalmasına bağlı olarak kadro değişiklikleri sonucunda bu sezon koçlarının işinin her zamankinden zor olduğunu söyledi.

Şampiyonlar Ligi ve BSL'deki hedeflerinin dışında genç oyuncularına deneyim kazandırıp, daha fazla oyuncuyu milli takıma göndermeyi çok önemsediklerini ifade eden Ene, Basketfaul'un sorularını yanıtlarken şöyle konuştu...

* Bütün yabancılarımız yeni ve bunun yanı sıra Sammy Mejia ile Barış Ermiş gibi iki deneyimli oyuncuyu kaybettik.Geçen sezonki basketbolumuz üzerinden oyun olarak bazı planlarımız var ama oyuncuları bir arada gördükten sonra düşüncelerimizde bazı revizyonlar yapabiliriz.  

* Bütçesel olarak bütün kulüpler aşağı gitti ve büyük olasılıkla aynı nedenle sezon içinde de fazla hamla yapamayacaklar. Daralan bütçeleri ve değişen kadroları da dikkate aldığımızda bu sezon koçların işinin daha zor olacağı muhakkak.

* Barış, Sammy gibi oyucular çok önemliydi, onların arayacağız. O basketbol seviyesine gelmek, akıllı bir takım olabilmek zaman alacak. Geçmişten o yapı içinden gelen Berkan gibi, Muhsin gibi, Berk gibi, Mert gibi belli tecrübede olan oyuncuların rolü çok önemli olacak.

* Yeni bir kadro ile mental anlamda da ne kadar anlaşacağımız önemli. Rakibin durumuna bağlı olarak değişken, farklı basketbol oynayabiliyorduk. Kafamızdaki basketbolu olgunlaştırabilmek için bu sene belli süre geçmesi lazım. Açıklarımızı enerjiyle açık kapatmaya çalışacağız.

* 1-1.5 milyon dolar oyuncu bütçesi aralığında birçok takım var. Bu sezona kadar düşme mücadelesi verenlerle play off'a kalanlar arasında fark oluşuyordu, o fark kapandı. Ayrıca maçlar seyircisiz oynanacak olursa ev sahibinin avantajı de kalmayacağı için beklenmedik sonuçlar olabilir.

* Türkiye Ligi çok zor olacak, Avrupa'da oynayanlar açısından iki tarafı da kaldıracak oyuncu havuzuna sahip çok az takım var.

* Sezona 4 yabancı ile başlayacağız, ileride kulübün imkanlarına da bağlı olarak transfer yapabiliriz ama önceliğimiz gençlerimiz. Kararımızı belirleyecek faktörlerin başında onların performansı geliyor. 

Yorumlar Okunma: 3193