Fransa Federasyon Başkanı'ndan Euroleague'e eleştiri - BasketFaul.com

Fransa Federasyon Başkanı'ndan Euroleague'e eleştiri

29-07-20 09:09
Fransa Basketbol Federasyonu Başkanı Jean-Pierre Siutat, YouTube’da “Referee Time” isimli bir programa katılarak Euroleague Basketball’un yönettiği turnuvaların Fransız basketboluna etkilerini tartıştı.

BeBasket‘in yazıya adapte ettiği ifadelere göre Siutat, “EuroLeague çok iyi bir turnuva ancak oradakilerin hiçbir şeye saygısı yok. Örnek olarak hakemlerden bahsedelim. FIBA ve Fransız Federasyonu yüksek seviye hakemlere sahip olmak için yatırım yaptı. Bu hakemlere EuroLeague teklif yaptı ve onları bünyesine aldı. Ancak onları yetiştirenlere herhangi bir tazminat? Hiçbir şey vermediler” şeklinde konuştu ve devam etti:

“Aynı şey koçlar ve oyuncular için de geçerli. NBA’in aksine yatırımlara dönüş yok. EuroLeague sadece almak istiyor.”

Jean-Pierre Siutat ayrıca Monaco, Metropolitans 92 ve Bourg gibi ekiplerin mücadele edeceği 7DAYS EuroCup’la ilgili şunları söyledi:

“Biz her zaman EuroLeague’de rekabet edecek olan Fransız kulüplerine izin verdik ve onları takvim konusunda koruduk. EuroCup için yapmayacağız. Orta sıralardaki takımlar EuroCup’a katılıyor, bu onlar için iyi bir şey ancak korunmaya alınmayacaklar. Nihayetinde takvimi hazırlamak ulusal lig organizatörlerine düşer ancak eğer takvimler çakışırsa kulüpler seçim yapmak zorunda kalacak. Sadece para kazanmaya çalışıp yatırımlara dönüş sağlamayan özel bir yapı, bizim kabul edemeyeceğimiz bir şey.” (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 1459