Onan: Ligler ya seyircisiz başlar, ya da sınırlı sayıda seyirciyle - BasketFaul.com

Onan: Ligler ya seyircisiz başlar, ya da sınırlı sayıda seyirciyle

03-08-20 20:47
Türkiye Basketbol Federasyonu CEO'su Ömer Onan, pandemiyle ilgili gelişmelere göre liglerin seyircili, ya da seyircisiz başlaması konusunda bir karar verileceğini söyledi.

Onan, seyircili başlansa dahi ilk etapta kapasitenin yüzde 40'ından fazla bilet satışı yapılmayacağını belirtti ve şöyle konuştu:
"Seyirci açısından şu anda lige nasıl başlayabileceğimizin yanıtını vermemiz mümkün değil. Beklemek zorundayız. Umarız salgın minimum seviyeye iner ve tam kapasite ile olmasa da liglere seyircili başlarız. 

İlk başlayacak lig olan futbol, bir kriter olacak. Açık sahada oynanan futbola seyirci alınmazsa, salona seyirci alınmayacapı gerçeği kendiliğinden ortaya çıkar. En iyi durumda dahi ligin ilk haftalarında salona alınacak seyirci yüzde 40 ile sınırlı olur. Basketbolun dolu tribünler önünde oynanmasını elbette arzu ederiz ama elbette önceliğimiz insan sağlığı. 

Sağlık Bakanlığı'nın ve Bilim Kurulu'nun raporları önemli. Bu kuruluşların raporları kararımızı belirleyecek. TBF Sağlık Kurulu olarak maçların seyircisiz ya da belli orandaki seyirciyle oynanması konusunda hazırladığımız protokolleri önümüzdeki günlerde yayımlayacağız. Umarız her şey iyiye gider ve belli süre sonra yeniden dolu salonlarda maç izleriz.

FIBA ve Euroleague'in takip edeceği yolu da bekliyoruz. Bazı ülkelerde salgın kontrol altına alınmış olsa da, bazı ülkelerde durum iyi değil. Bu nedenle Avrupa Kupalarının da tehlike altında olduğunu söylemek zor değil." (Basketfaul)

Yorumlar Okunma: 2805