Uşak'tan NBA bubble'ına - BasketFaul.com

Uşak'tan NBA bubble'ına

08-08-20 19:24
2015-2016 sezonunu Türkiye’de Muratbey Uşak’ta geçiren Khem Birch Orlando Magic rotasyonuna girmeyi başardı. Eylül-1992 doğumlu Kanada’lı sporcu önce Pittsburg Üniversitesi’nde, sonra da UNLV’de forma giymişti.

Üniversite kariyerini 8.9 sayı ve 7.8 ribaund ile tamamlayan basketbolcu, son senesinde 10.2 ribaund ortalaması tutturunca dikkatleri çekmiş, okuldaki son senesini atlamış, ancak 2014 NBA Draft’inde seçilememişti. Khem’in ilk takımı Miami Heat oldu ama bu deneyimi çok kısa sürdü (5 hafta) ve sonrasında D-League’den Sioux Falls Skyforce’un yolunu tuttu. 2014-15 sezonunu 11.1 sayı ve 9.5 ribaund ortalamaları ile tamamlayınca Uşak Sportif’in radarına girdi ve BSL’de güzel bir sezon geçirdi. Türkiye’de maç başına 27 dakika süre buldu ve 2.06 mt’lik boyu ile 10.5 sayı, 9.1 ribaund ortalamalarına ulaşarak pota altında kendisinden beklenen görevleri yerine getirdi.

Khem’in bir sene sonraki durağı ise Yunanistan Şampiyonu Olympiakos oldu ve 2 yıllık kontrat imzaladı. Beklediği süreleri alamasa da hem Yunan Ligi’nde, hem THY Euroleague’de iyi bir görev adamı olduğunu kanıtladı. Orlando Magic’ten davet gelince de sözleşmesinin ikinci sezonundan vaz geçerek koşa koşa NBA’ye gitti.

Geçtiğimiz sezon ara sıra G-League’den Lakeland Magic’e gitse de Birch yılmadı ve çok çalıştı, şimdilerde değerini kanıtlamış durumda ve iki yıllığına 6 milyon dolarlık bir kontratın ilk yılında. NBA’de en önemli pozisyonlardan biri olan pivot için bedava denecek bir sözleşmesi olan Magic’te head coach Steve Clifford ta Birch’ten çok memnun. O kadar ki ona, yeni yıldız Mohamed (Mo) Bamba’nın önünde maç başına yaklaşık 18 dakika süre verebiliyor. Jonathan Isaac’in diz sakatlığının da Birch’ün önünü açtığını belirtmemiz gerek. Fiziksel dezavantajlarına karşın yüksek çalışma azmiyle Khem hedeflerine tek tek ulaşıyor. Kanada Milli Takımı ile FIBA World Cup’ta oynamak için de gün sayıyor. 

Yorumlar Okunma: 2201