Pandemi sonrası performanslarını katlayan gençler - BasketFaul.com

Pandemi sonrası performanslarını katlayan gençler

09-08-20 18:14
Michael Porter Jr-Denver Nuggets
Michael Porter’ın NBA hikayesi aslında oldukça hüzünlü başladı. 2017 yılında Missouri Üniversitesi’nin büyük bir gururla okul takımına kattığı genç yıldızdan herkes çok ümitliydi. Ne yazık ki Michael üniversitede sadece 3 maç oynayabildi. Sezonun açılış maçında Iowa State’e karşı belini incitti ve sezonun tamamını kaçırabileceğinin sinyallerini vermeye başladı. Nitekim Kasım 2017’de 4. ve 5. lumbarlar arasından ciddi bir ameliyat geçirdi. NCAA sezonu bitmeden hazır hale gelmesine karşın son iki maçta oyuna yedekten girdi ve böylece sadece ort 17 dak oynamış oldu. Bu, draft’te herkesin birinci sıradan seçileceğine dair hemfikir olduğu genç sporcunun borsasının düşmesine neden oldu ve sağlığı hakkındaki soru işaretleri nedeniyle 14. sırada Denver Nuggets tarafından seçildi.

NBA Drafti’nin üstünden henüz bir ay geçmişken Denver, Michael’ın bir bel operasyonu daha geçireceğini açıkladı! Terapiler sonrasi genç yıldız Ekim 2019’da ılk maçına çıkabildi ama yedekten gelerek 15 sayı, 4 ribaund’la kendisine güvenenleri mahçup etmeyeceğinin müjdesini verdi. Takıma yavaş yavaş adapte olurken virüse yakalanan Porter Jr, Orlando Bubble’ında tam anlamıyla patladı! Oklahoma Thunder’I uzatmada 121-113 yenerlerken 37 sayı ile kendi rekorunu kırdı. Basketbolseverlerin çok az tanıdığını sandığımız bu oyuncu için tavanın çok çok yükseldiğini söylemek hiç te iyimserlik olmayacak. Unutmadan yazalım, Michael iki maç arka arkaya 30 sayı, 15 ribaund ve 5 üçlük ort ile oynayarak NBA çaylak rekorunu da kırdı! Michael Porter Jr’ı seyretmeye devam edin..

Gary Trent Jr-Portland Trail Blazers
Gary 2018-19 sezonunu Duke sezonunda geçirdikten sonra önündeki 3 eğitim yılından vaz geçti ve NBA Draft’ine girerek, ikinci round 37. sıradan Sacramento Kings tarafından seçildi ve arkasından hemen Portland’a gönderildi. Duke’taki tek sezonunda 14.5 sayı ort tutturduğunu da belirtelim.

Çaylak sezonu Gary için çok iyi geçmedi, oyunun oturtmakta, süreklilik göstermekte ve dakika almakta çok zorlandı. Ancak 2019-20 sezonunun başmasıyla birlikte hiç te yabana atılacak bir oyuncu olmadığını tüm basketbolseverlere gösterdi. Damian Lillard ve CJ McCallum gibi usta kısaların yanında 1.95mt’lik boyuyla Portland adına yeni bir sayı tehditi oluşturdu. Orlando kampüsünde ise inanılmaz güzel bir basketbol sergiliyor, göz kamaştırıcı müthiş istatistiklere imza atıyor (20.3 sayı, 63% üçlük). Zaten play-off’lara kalma mücadelesi veren Portland eğer başarılı olabilirse bunu Nurkiç’in dönüşüne, Carmelo Anthony’nin fazla kilolarından kurtuluşuna ve Üç Şilahşörler dediğim -aralarında Gary’nin de olduğu- kısalarına borçlu olacak.

Danuel House Jr-Houston Rockets
27 yaşındaki oyuncuya yıldız adayı demek için biraz geç kaldık ama özellikle şutlarıyla Orlando’da kendisini göstermeyi başardı. Coach Mark D’Antoni kendisini zaten kullanmayı planlıyordu ama Eric Gordon’ın ayak bileği sakatlığı sonrası devre dışı kalmasıyla House Jr’ın önemi arttı ve bir anda kendisini ilk beş’te buldu. ‘Kısa beş basketbolu’ oynamakta kararlı D’Antoni’nin oyun planına gayet güzel uyum gösteren oyuncu ‘wing’ dediğimiz şutör guard ve kısa forvet pozisyonlarında oynuyor. Houston Üniversitesi’nde 2 sene oynadıktan sonra Texas A&M’e transfer olan Danuel iki sene de orada oynuyor ama 2016 draft’inde seçilmiyor.

O günden bu yana genellikle G-League’de oynayan Danuel pandemic sonrası harika bir başlangıç yaptı ve şu ana kadar 16.8 sayı ve %41 3-sayı ortalamaları ile oynuyor. Kimbilir belki de bu kadar iyi oynamasının arkasında Houston yönetiminin kendisine güvenmesi ve 30 Haziran’da 3 yıllık 11.1 milyon dolarlık bir kontrat imzalaması yatıyordur!

Thomas Bryant-Washington Wizards
Indiana Üniversitesi’nde iki sene oynadıktan sonra profesyonelliği seçen Bryant, yüksek şut yüzdesi, atletizmi ve çember altı savunmasıyla NBA takımlarının dikkatini çekmiş ve draft’te 42. sıradan Utah Jazz tarafından seçilmişti. Daha sonra LA Lakers’a gönderilmiş, burada dikiş tuturamayınca Washington!un yolunu tutmuştu. (2018 Aralık’ında Phoenix’e karşı 31 sayı atarken 14/14 ile oynayarak Wilt Chamberlain’dan sonra en yüksek şut kaçırmama yüzdesine ulaşmıştır).

Wizards’ın iki önemli silahı Bradley Beal ve Davis Bertans’ın yokluğunda Thomas kendisinden beklenmedik derecede başarılı oldu, hem de 9 Temmuz’da Covid-19 pozitif olduğunu açıklamasına karşın. Joel Embiid eşleşmesinde hiç geri adım atmadı ve şu ana kadar oynadığı maçlarda tüm istatistiklerini geçti. Cuma gecesi New Orleans Pelicans’a 118-107 yenilerek 0-5 yapan ve play-off ümitleri resmen sona eren Wizards’ta herkes üzgün ama Hachimura ile birlikte Bryant’ın çok daha büyük sorumluluklar almaya hazır olduklarını görmek onları mutlu etmiş olmalı. 

Yorumlar Okunma: 1551