Brooklyn Nets’deki X-Faktör - BasketFaul.com

Brooklyn Nets’deki X-Faktör

10-08-20 21:40
Basketboldeverelere kimden bahsettiğimiz konusunda tahminlerini sorsak belki de çoğunun aklına Joe Harris gelmez! Gerçekten de Harris’e bir yıldız yakıştırması yapmak için henüz çok erken denebilir, ama o rakip defansları şaşırtıyor, dengelerini bozuyor ve Nets’in kazanmasına çok önemli katkılar yapıyor. Orlando’da maçların yeniden başlamasıyla bu gerçek ortaya belirgin bir halde çıktı. Joe üçlükleri yağdırırken onun şutuna inanmayan ve saygı duymayan savunmaları da bol bol cezalandırıyor. Nets son maçını kazanırken 30 asiste karşılık sadece 9 top kaybı yaptı, tüm maçlarda asist/top kaybı oranında ikinici durumdalar. Bütün bu güzelliklerin kaynağı Joe Harris demiyoruz ama mutlaka onun ‘floor spacing’ dediğimiz saha genişleterek hücum etmeye katkı verdiğini inkar edemeyiz.

Joe Harris Virginia Üniversitesi’nde 4 sene oynadıktan sonra 2014 draft’inde 2. round’ta 33.sıradan Cleveland Cavaliers tarafından seçildi. Harris’i keşfedip ona burs teklif eden, o zamanlar Washington State Üni.’de baş antrenör olan Tony Bennett idi. Bennett Virginia’ya HC olunca o da Bennett ile birlikte Virginia’ya gitti. Virginia’da 135 maça çıktı ve 12.5 sayı ortalaması tutturdu. Cleveland ise kendisine güvenmedi ve iki senede 56 maçta forma giyerken ancak 2.1 sayı ile oynayabildi. 2016’da Brooklyn’e transfer olduktan sonra tam anlamıyla şaha kalktı, 3 senedir 12.5 sayı ort. ile oynuyor. Cleveland yönetimi ‘biz bu adamı nasıl kaçırdık’ diye dizini döverken Harris ABD Milli Takımına bile seçildi. (2019 FIBA World Cup’a eksik kadro ile gelen ve 6-2 galibiyet yüzdesiyle ancak 7. olan başarısız ABD Milli Takım’ında bize 11 sayı attı).

Orlando kampüsünde yeniden başlayan NBA maçlarında Harris toplamda %61.2 şut yüzdesiyle oynarken üçlüklerde %56 başarı sağlıyor! Son maçta Sacramento’ya 5 tane üçlük gönderince bir sezondaki üçlük sayısı 166’ya yükseldi. Bu rakamla Joe Johnson’ın üçlük sayısını geçerek kulüp tarihinde 5.liğe yükseldi. Bundan sonraki hedefi kısa dönem Türkiye’ye gelen ve BJK’de gönülleri fetheden Deron Williams’ın 169 üçlüğü. Bu sene sonunda Joe’nun sözleşmesi sona erecek ve Nets yönetimi 7.6M dolar olan ücretini ciddi bir şekilde iyileştirip uzun bir kontrat vermeye söz vermiş bile.. 

Yorumlar Okunma: 917