Teşekkürler Bandırma (Nedim Karakaş) - BasketFaul.com

Teşekkürler Bandırma (Nedim Karakaş)

21-08-20 18:40
TBF'ye ikinci gelişimdi... Yeni sezon için kafamda çeşitli projeler vardı ve bunları hayata geçirmek istiyordum. İlk dönemimde başlamış ve Burhan Demirel ile Ümran Kaya’nın başarı ile yürüttüğü Bölgesel Ligleri daha geniş bir alana yaymak, Anadolu’da basketbol oynanan şehir sayısını artırmak hedefimdi. İsim Bölgesel Lig olunca birçok firma sponsorluktan kaçıyor ve kulüplere destek olmak istemiyorlardı. Halbuki ligin ismi 2. Türkiye Ligi olursa isimlerini vermek firmalar için daha cazipti.

Bu düşüncelerimi Başkan Sn. Turgay Demirel’e anlattığım zaman bu fikrime destek verdi ve “Yap, görelim” dedi.

Bu planlamayı yaptığım günlerde kapıdan ziyaretçilerim olduğunu bildirdiler, ben de "buyursun gelsinler" dedim. Biraz sonra odamda daha sonra çok iyi tanışacağım 2 kişi vardı, Sn. Ömer Görener ve Sn. Özkan Kılıç. Henüz birkaç hafta önce bitmiş Bölgesel Lig Finallerinde kendilerine göre yaşanan hakem hataları nedeniyle 2. Lige yükselme şanslarının ellerinden alındığını ve haksızlığa uğradıklarını uzun uzun anlattılar. Daha sonra ise Sn. Ömer Görener 5-6 yıldır basketbola yatırım yaptıklarını, kendisinin Amerika’da iken basketbola daha çok merak sardığını, fakat bu tip haksızlıklara uğrarlarsa kulübü kapatmayı düşündüklerini anlattı. Ben kendilerine biraz sabretmelerini ve yeni bazı projelerimiz olduğunu kısaca anlattım ve memnun olarak yanımdan ayrıldılar.

O sezon Banvitspor ile birlikte birçok takımı 2. Lige davet ettik ve 10'ar takımlı 4 ayrı grupta mücadele edecek takımları belirledik. Grup maçlarında ilk iki sırayı alan takımlar daha sonra Final Grubu'nda mücadele edip 1. Lige çıkacak 2 takım belirlendi. Final maçları son derece zor ve kıyasıya mücadelelere sahne oldu, lige çıkacak takımlar son haftaya kadar belli olmadı. Sonunda ipi Banvitspor ve Tekelspor göğüsleyerek 1. Lige yükseldiler.

Aradan geçen yıllarda Banvitspor’un basketbola yaptığı yatırımlar ve basketbolumuza alt yapıdan yetiştirdiği genç yıldızlar bana da ayrı bir kıvanç veriyordu “sanki bunda benim de tuzum var" gibi hissediyordum. Hatta çok doğru bir kararla alt yapıdan yetiştirdikleri gençlerle kurdukları 2. takımları da 1. Lige yükselme başarısını gösterdi ve isim değişikliğine giderek Bandırma Kırmızı adı altında mücadele etti. 4-5 yıl önce ise Banvit’in Berezilyalı bir firmaya satıldığını fakat basketbola aynı şekilde devam edeceklerini duydum. Bandırma basketbolsuz kalmamıştı. Nihayet geçtiğimiz sezon öncesi Banvit’in sponsorluktan çekildiğini ve kulübün kapanmasının söz konusu olduğu konuşuluyordu ki TEKSÜT BANDIRMASPOR olarak lige devam edeceklerini öğrendik. Bir ilçe olsa da birçok ilden daha büyük olan Bandırma’nın takımsız kalmayacağı için TEKSÜT sahiplerine ve yöneticilerine teşekkür etmek lazımdı.

Son bir iki aydır kulağıma dedikodular geliyor, Bandırma basketbolu ve bütün şehirlerdeki basketbol için endişeleniyordum. Ve maalesef üzücü haber ve bir süredir devam eden dedikodular bugün açığa çıktı, BANDIRMA ligden çekilmişti. Bu karar ile sadece Bandırma zarar görmedi, Basketbol Ligimiz, genç sporcular, Türk basketbolu ve Milli takımlarımız da zarar görecek.

Bugüne kadar Banvitspor veya Bandırma olarak hizmet etmiş tüm yönetici, antrenör sporcu ve diğer hizmet eden herkese basketbolumuza katkıları nedeniyle teşekkürler.  

Yorumlar Okunma: 1999