Ahmet Çakı'dan 0.5 saniye kala atılan üçlüğün analizi - BasketFaul.com

Ahmet Çakı'dan 0.5 saniye kala atılan üçlüğün analizi

04-09-20 12:49
Celtics coach’u Stevens, son top müdafaasında bütün perdelemelerde adam değişerek savunmayı ve topu çıkaran oyuncuyu da takımın en uzun oyuncusuyla tutarak kötü bir pas attırmayı, hiçbir şekilde 0,5 saniyede dengeli bir atış vermemeyi planlıyor. 

Topun tersinde olan perdelemelerde switch yapılmasına rağmen yardım tarafında olunmasından kaynaklı müdafaa gömülü kalıyor; 2.26'lık Taco Fall'un da topa biraz mesafeli kalmasından dolayı baskısı coachun istediği seviyede olmayınca Lowry köşedeki boşluğu çok üst seviye bir pasla buluyor. 

Burada savunma pozisyonunu yorumluyorum ama Lowty'nin üstün başarısının ve Toronto takımın 2/0 geride oldukları seride, 2 sayı geride oynadıkları 0,5 saniyeyi bu kadar sakin ve kusursuz oynamalarının hakkını vermeliyim. 

Maç oynandıktan sonra bunları konuşmak her zaman daha kolay ama ben genel olarak base line ve kenar oyunlarında topsuz screenlerı switchlemeyi tercih etmiyorum. Genelde iletişim sorunları çıkıyor. Tercihim sadece topa yapılan screenlerde adam değişmek oluyor. 

Off Pick'lerde switch kullanacaksam (baselın/ kenar) rakibin analizlerden bildiğim oyunu ise topu çıkaran oyuncu ile son anda adam değişme kullanıyorum. 

NBA de bu tür pozisyonlar genel olarak aynı savunuluyor, hemen hemen bütün takımlar tarafından farkı yaratan uygulama oluyor. Burada Celtics takımı uygulamayı sonuç alabilecekleri seviyede yapamadı. Ya da Toronto takımı coachunun planını taktik olarak daha iyi uyguladı.
 

 

Yorumlar Okunma: 2330