Bunca sıkıntı varken... (Haydar Kemal Ateş) - BasketFaul.com

Bunca sıkıntı varken... (Haydar Kemal Ateş)

04-09-20 17:41
Pandemi dörtnala gidiyor, korkusuz halkımız, tarihi sloganımız olan "bize bir şey olmaz" türküsünü hep bir ağızdan söylerken, dolar 7,45 olmuşken, hayat pahalılığı milleti 38 derece sıcaklıkta çöl kumuna gömmüşken, seller, hortumlar, susuzluk artık sık sık ziyaretimize gelirken, İthal tarım ürünleri ile hızla kıtlığa doğru koşarken, elimizde bir bizim "nezih ve kültür seviyesi yüksek" basketbolumuz kalmıştı. O da hızla aşağıya düşüyor. (Voleybol Federasyonuna kocaman bir aferin)

Tabii yukarıda yazdıklarım ve sonradan yazacaklarım, tamamen şahsi yorumlarım ve sadece beni bağlar. İster doğru dersiniz ister yanlış.

Başımıza bir pandemi belası geldi geçmiyor ve tahminime göre de yakın gelecekte geçmeyecek gibi duruyor.A şı maşı palavra, kendimizi iyice korumazsak en yakın aşıya kadar bizim yaşımızdakiler, atalarımıza kavuşuruz diye düşünüyorum.

Bu pandemi aslında insanlar için bir fırsat. En yalın hali ile "nasıl yaşayabiliriz"i bizlere öğretiyor. Ancak öğrettiklerini uygulayabilmek çok ama çok zor. Ekonomi, dar gelirli ailelerin pek zor durumları, alışkanlıklarımız, inatlarımız bizi yeni hayata uyum sağlayamayışımızın birkaç nedeni. Ancak "her musibetten bir hayır doğar" diye bir söz vardır. Bizim bunca zorluk içinde bizi kalıcı bir düzene sokacak olan yolları bulup, deneyerek en doğrusunu seçmemiz ve biran evvel uygulamamız lazım.

Konumuz basketbolsa, biran evvel bu imkansız durumda neyi yaparızı, neyi icat ederizi, neyi unuturuzu düşünmemiz ve biran evvel harekete geçmemiz lazım diye düşünüyorum. Her zaman olduğu gibi "canım, koskoca NBA ve yönetimi elbette bizden önce düşünür", ya da "kardeşim Eurolig yöneticileri var, saygıdeğer FİBA idarecileri var. Elbette birşeyler düşünür, biz de uyarız" diyeceksek vay bize ve tahsilimize, kültürümüze, aklımıza vesaire. Bizim profesyonellerimizin her türlü konuda hiç bir eksiği yoktur. Yapmamız gereken biran evvel çeşitli senaryolar ile deneme modunda çalışmalar yapmamız lazım.

Federasyon, Türk basketboluna BGl ligini ekledi, cuk oturdu. Başka! Yabancı sayısını revize etti, cuk oturdu, Başka! Ligere katılım kriterlerine uyma mecburiyeti getirdi, cuk oturdu.

Bütün bu işleri doğru yaptı ve alkışı da, aldı mı,aldı. Ancak eleştiriye katlanamama modasını basketbola soktu mu,soktu. İşte bu olmadı. 30 tane yapılacak iş varsa, en az yarısı eksik ya da yanlıştır. 3 önemli şeyi alkışlandı diye diğerleri görmezden mi gelinsin yani.

10 yaşında basketbola başladım, 58 senedir de bu işin içerisindeyim. Nice antrenör gördüm, yönetici gördüm, basketbolcu tanıdım, federasyon başkanı tanıdım, ama böyle bir üsluba şahit olmadım. Sn. Federasyon Başkanı Hidayet Türkoğlu yaptığı basın toplantısında gayet güzel giderken,birden freni patlatladı ve yokuş aşağı uçtu. Nazikçe olayı anlatıp, "olayı yanlış anlayanlar, yanlış bilgilendirilenler var, onlara önerim iyice inceleyip öyle yazsalarmış" dese, bir alkış daha alırdı. Bizlere birçok değerli antrenörlerimiz, idarecilerimiz, en sert eleştirileri bile espri ile saygılı bir şekilde yapmayı öğretti, hepsine selam olsun aramızdan ayrılanlara Allah rahmet versin.

Ancak Somali'de bile suç teşkil edecek yakıştırmalarla, şu camiada bu yaftalamayı hiç haketmeyecek ve samimiyetine hepimizin kefil olabileceği bir arkadaşımızın kişiliğine mesnetsizce saldırıda bulunuyorsunuz, bir diğer arkadaşımızı da aşağılıyorsunuz. Olmadı Sn. Türkoğlu, olmadı. Hem "her şeyi hukuka uygun yaparım" diyorsunuz, hem de hem de kişilerin hukukunu çiğniyorsunuz. Ayrıca son dakikada açıklanan Tahkim kurulu kararından sonra hukuki konuları kimlerin doğru bildiği de tartışılır. Ben yerinizde olsam kendi hukuk departmanını ve size danışmanlık yapan arkadaşların durumunu yeniden sorgularım.

Neyse Uzun lafın kısası artık vaktimiz kalmadı. İnşallah artık böyle şeylerle uğraşmayız ve çok daha önemli kararlar almak için paçaları sıvarız. Basketbolumuzu daha mantıklı bütçelerle ve daha yerli kadrolarla nasıl yeniden yapılandırabilirizi (ör. Beşiktaş ) acilen düşünmemiz gerekmektedir.

Saygılarımla. 

Yorumlar Okunma: 5572