Cabadak: Eşi benzeri görülmemiş bir sezon yaşayacağız - BasketFaul.com

Cabadak: Eşi benzeri görülmemiş bir sezon yaşayacağız

16-09-20 15:56
TBL’de Federasyon Kupası ve yeni sezon zamanı yaklaştıkça kadrolar gittikçe şekillenmeye ve hazırlık maçları da akabinde yavaş yavaş oynanmaya başladı. Bu sene pandemi süreci az hazırlık maçı imkanı sunsa da özellikle bu haftalarda pek çok hazırlık turnuvası oynanarak takımlar kendi durumlarını kontrol etmeye başladılar.

Ligin önemli tecrübeye sahip yerlilerine ligimizde daha önce de izleme fırsatı bulduğumuz yabancıları dahil eden Manisa, potansiyelli gençlerle kadrosunu tamamladı. Kağıt üstünde diğer takımlarla kıyasladığımızda en doğru kadro yapılanmalarınıdan biri olduğunu söyleyebiliriz. 

Elbette sahada işler değişebiliyor ama Manisa TB2L’den beri büyük ve riskli adımlar atmak yerine daha güvenli bir ilerleyişi tercih ettiğini söyleyebiliriz. Ellerindeki imkanlar ve iyi bir altyapı oluşumu da bunu destekler nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Biz de yeni sezon öncesi Manisa BBSK başantrenörü Ceyhun Cabadak'la bir araya gelerek yeni sezon öncesi görüşlerini aldık.
 
Manisa, yeni sezonda yabancı tercihlerini ligimizde daha önce izlediğimiz oyunculardan yana kullanarak Calvin Godfrey ve Marcus Hall'den yana kullandılar.

"Ligi iyi bilen yabancıları bu sezon tercih etmek istedik. İkisi de daha önce izleyip beğendiğim oyunculardı. Geçen sezondan maliyeti daha aşağıya düşünce transfer etme imkanımız oldu."

Manisa BBSK, yaklaşık bir aydır çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Henüz pandemi sürecinden dolayı hazırlık maçı yapmayan Manisa, programda bir sıkıntı olmaması halinde Cuma günü Akhisar ile ilk hazırlık maçını yapacak. Maç yapmadan tam olarak ne durumda olduklarını bilemediklerini belirten Koç, söyle devam etti:

"Hazırlıksız gelen oyuncularımın sayısı fazla. Bu sebeple antrenmanlara düşükten başladık. Ama yavaş yavaş tempoyu arttıracağız. Şu ana kadar oyuncularımın antrenmandaki performanslarından memnunum. Daha önce bildiğim oyuncuları tercih etmeye çalıştım. Geçen sezondan 3 oyuncum bizimle devam ediyor. Daha önce de bizde oynayan Umut Geçen'i de bu sene tekrar kadromuza dahil ettik. Herşey iyi gidiyor bizim diyebilirim. Ama maç yapmadan nasıl olduğumuzu bilemeyiz.Tam olarak nasıl durumdayız, nerelerde eksiklerimiz var, gibi sorularımıza yaptığımız maçlarda cevap bulacağız" 

Kadroları tecrübeli yerli oyuncuların yanında potansiyelli gençlerden oluşuyor. Tecrübe ve enerjiyi birleştirerek rakiplerini zorlamak öncelikli hedeflerden olduğunu söyleyebilir miyiz dediğimiz Koç tereddütsüz "evet" yanıtını verdi:

"Evet, ilk hedefimiz rekabetçi bir takım yaratmak istiyoruz. Tecrübeyle ve gençlerimizin enerjisini birleştirerek sahadaki rakiplerimizi zorlamak istiyoruz. Ama sezonun nasıl olacağına pandemi süreci karar verecek. Bu sebeple kadroyu geniş tutmaya çalıştık. Çünkü sezonda ne zaman hangi oyuncularımızdan eksik olacağımızı bilemeyeceğiz. Mesela geçen sezon dar rotasyonla oynuyorduk ve aynı hafta iki önemli eksiğimizin olması bizi kötü etkilemişti.

Sezonda kimin favori olup olmadığını söylemek için henüz erken açıkcası. Çünkü daha önce örneği olmamış bir sezon oynayacağız. Bu nedenle kim ne kadar istikrarlı gidecek, maçlar ne kadar istikrarlı sürdürülebilecek bunlar önemli. Etkilerini uzun süreçte hep birlikte göreceğiz. Henüz kadrosunu oluşturmayan ve hangi ligde mücadele edeceği belli olmayan takımlarımız da var. Bizim öncelikli hedefimiz sezonda play off'a kalmak. Sezon içerisinde durumumuzu gördükçe daha somut hedeflere yönebiliriz ancak şu an için öncelik play off. Ama bu sezonun çok rekabetçi geçeceğine inanıyorum. Bütçeler nerdeyse tüm takımlarda birbirine denk. İzleyenler için çok keyifli ve çekişmeli bir sezon olacağını düşünüyorum."

Son olarak ise bu süreçte antrenörlerin yönetmesinde ne kadar zorlanacağını nelere karşı hazırlıklı olunması gerektiği konusunda da şunları söyledi:

"Pandemi süreci maalesef herkesi etkiliyor. Mesela biz de maça hangi kadroyla çıkacağımızı son gün gelmeden bilemeyeceğiz gibi duruyor. Aynı şekilde rakiplerinizin de hangi kadroyla maça çıkacaklarını öngörmeniz çok kolay olmayacak. Test sonuçlarına bağlı olarak bunları belki en fazla maçtan bir gün önce öğreneceğiz. Bu durum elbette hem maç hazırlığınızı hem de antrenmanlarınızı ciddi anlamda etkileyecektir. Ama yapacak da birşey yok. Bu da böyle oynanması gereken bir sezon. Umarım herkes sağlıkla devam ederek çalışmalarını sürdürebilir ve hepimiz bu durumdan en az seviyede etkileniriz.
Herşeyden önce sağlık diliyorum herkese.Sağlık olmadan hiçbir şey olmuyor. Umarım sezonu sağlıklı bir şekilde atlatırız."

Yorumlar Okunma: 2846