Berke Pamuk: EGO Spor'un hedefi 5 senede TBL - BasketFaul.com

Berke Pamuk: EGO Spor'un hedefi 5 senede TBL

19-09-20 10:59

Ankara basketbolu artık son yıllardaki durgunluğunu arkasında bırakmaya başladı. Bir zamanlar "Basketbolun lokomotifi" dediğimiz Ankara'nın tekrar eski günlerine döner mi diye umutlandıran gelişmeleri şahit olmaya başladık. Bir kaç sene öncesine kadar BSL'de hiç temsilcimiz yokken şimdi iki tane var ve Avrupa'da da çok başarılı bir şekilde temsil edilmeye başlandık. Aynı şekilde diğer liglerde de Ankara son zamanların en hareketli dönemini geçiriyor. Bu sene TB2L'de 7 Ankara takımı mücadele edecek. Bunlardan biri ligin en iddialı oluşumlarından olan EGO Spor'un Genel Menajeri Berke Pamuk'la biz de bir röportaj gerçekleştirdik.

Kulüp yaklaşık 40 senelik ve bireysel branşlarda 7300'e yakın lisanslı oyuncuları bulunuyor. Basketbolda ise geçen sene genç takımla altyapıda mücadele eden takım, böyle köklü bir takımın bu şekilde zayıf kalmasını istemeyerek kollarını hemen sıvayıp işe girişmişler.

"Bizim altyapılarda genç takımımız vardı. Ancak böyle köklü takımlara bu kadar zayıf bir altyapı yetmez. Altyapımızı geliştirmek şu anki önceliklerimizden biri. Ancak pandemi süreci herkes de olduğu gibi bizim de şu an elimizi kolumuzu bağlamış durumda. Bu sürecin iyileşmesi akabininde planladıklarımızı gerçekleştirmek istiyoruz. Bizler kendi oyuncumuzu yetiştirmek istiyoruz. Futbolda biliyorsunuz bir Altınordu modeli var. Biz de basketbolda Altınordu gibi bir model kurmak istiyoruz"

Belediye takımı oldukları için 5 seneden daha uzun süreli planlama yapmalarının çok da mümkün olmadığını dile getiren Berke Pamuk, dolayısıyla kendilerinin de 5 senelik bir planlamayla yola çıktıklarını ama burada da bu organizasyon daha da uzun soluklu gideceğine inancının tam olduğunu belirtti.

"Bizim uzun vadeli hedefimiz 5 sene içinde TBL'ye yükselerek orada üst sıralara oynayan bir takım olmak. Biz de hedef küçültme hiçbir zaman olmaz. Hedefimize ulaştıkça kendimize yeni hedefler koymaya devam edeceğiz."

Profesyonel olarak basketbolda mücadele etmeye karar verdikleri andan itibaren pandemi süreci işlerini bir yandan da istedikleri gibi götürmelerine engel oldu ve geçen sezonu oynamadan tamamlamak zorunda kaldılar.

"Bize pandemin çok olumsuz etkisi oldu. Belediye takımı olduğumuz için daha önce de dediğim gibi planlamamızı 5 senelik yapıyoruz ve bu aralık için planlamamızı yapıyoruz. Başka etkenler girince haliyle bu süreç sizi olumsuz etkiliyor. Şimdi bir olumsuz etkisi daha hissetmeden ligimiz oynanmaya başlanırsa önceliğimiz play off. Bunu başardık sonra da adım adım şampiyonluğu zorlamak istiyoruz. Çok iddialı takımlar da var. Bu anlamda zorlu bir sezon olacağını da düşünüyorum. Ama biz de hiç kolay bir rakip olmayacağımızı sonuna kadar mücadeleyi bırakmayacağız. Eğer yine sezon oynanamazsa ya da pandemi süreci etkisi altında sıkıntılı geçerse de bizim planlarımız da bir değişikliğe gitmemize sebep olmayacaktır. Dediğim gibi bizim hedefimiz 5 senede TBL'de olmak. Hepimiz bu planımızı gerçekleşirmek için çalışacağız"

İddialı bir kadroyla yola çıkan EGO Spor, şu an baktığımızda şampiyonluğun favorilerinden biri olarak görünüyor diyebiliriz. Berke Pamuk ise çok fazla TB2L'de görmediğimiz başarılı oyuncuları kadrosuna dahil etmelerindeki en büyük etkenin başantrenörleri Hakan Kocakurt olduğunu tereddütsüz söyledi:

"Bu iyi kadroyu kurmamız da hocamızın bu sebeple etkisi büyüktür. Bilindiği gibi daha önce TBL ekiplerinde de çalışmıştı. Kendi güvendiği inandığı oyuncuları tercih etti. Oyuncular da kendisine aynı şekilde inandığı için teklifi kabul ederken hiç tereddüt yaşamadılar. Teklifte bulunduğumuz oyuncular da en dikkat ettiğimiz şey ise karakterli ve iyi oyuncu olmalarıydı. Çünkü pandemide bizim elimizde olmayan sebeple ödemelerde gecikmeler yaşanabiliyor. Bu durumları anlayışla karşılaşıp sorun etmeyecek olan oyuncularla anlaşmaya çalıştık. Bu sezon kaybetse bile mücadeleyi asla bırakmayan bir takım izleyeceğinizi söyleyebilirim." 

Yorumlar Okunma: 1258