Ümit Türkoğlu: Etimesgut Belediyesi'nin basketbola bakışı çok pozitif - BasketFaul.com

Ümit Türkoğlu: Etimesgut Belediyesi'nin basketbola bakışı çok pozitif

23-09-20 14:09
TB2L, son zamanların en mücadeleci ve keyifli sezonlarından birine hazırlanıyor. Ligde kalitenin de arttığı keskin bir şekilde hissediliyor. Pandemi sürecinin olumsuz etkilerinden bir nebze de olsa hafif etkilenebilirse çok güzel bir sezon olacağını şimdiden söyleyebilirim. Biz de ikinci olarak TB2L’nin yeni ekiplerinden Etimesgut Belediyesi Genel Menajeri Ümit Türkoğlu ile konuştuk.  

Etimesgut Belediyesi’nin pek çok branşı olduğunu söyleyen Türkoğlu, basketbol da ise diğerlerinden ayrı bir şube olarak kurulduklarını ve bu sene profesyonel anlamda ilk senelerinin olacağını belirterek şöyle devam etti: 
 

“Geçen ABEL’de mücadele etmiştik. Bu sene yaptığımız başvuru sonucu uygun görülerek TB2L daveti aldık. Burada basketbol yeni başlıyor diyebiliriz. Kulüp başkanımız Hasan Altın ve Belediye Başkanımız Enver Demirel bizlere sağladıkları olanaklar çok kıymetli ve değerli. Kendileine bu vesileyle bir kez daha teşekkür etmek isterim Biz de bu imkanları kullanarak işleri biraz daha ileriye götürmek istiyoruz.  Şu an devam eden 5 salon inşaatımız var. Belediye başkanımız Enver Demirel sağolsun bu salonları bize tasis etti. Biz aynı zamanda bu salonlardan da finansmanımızı çıkaran bir kulübüz. Bu salonları basketbol okullarına yapıp kazandıklarımızla A takım bütçemizi oluşturuyoruz. “ 

Test maliyetleri ve ötelenen lig başlangıc tarihi TB2L’deki en büyük belirsizlikler diyebiliriz. Söylenen tarihte başlayabilecek mi, test maliyetlerine ne kadar destek sağlanabilecek gibi pek çok soru var. Etimesgut Belediyesi ise ilk senelerinin de etkisiyle kötü bir başlangıç yapmak istemediklerini dile getirerek pek çok opsiyonu da düşünerek hazırlık yapıyorlar. 

 

“Bu test maliyetlerini bizim ödememiz veya ödemememiz gerekecek durumlar için iki ayrı planımız var. Bu durumun tam olarak ne olacağı federasyon tarafından netleştiği anda kulüplerde planlamalarını  daha sağlıklı bir şekilde yapacaktır. Biz şu anda  bütçemizin bir kısmını bu test maliyeti için ayırmış durumdayız. Çünkü bunun çok ciddi bir maliyeti olacak ve bizim de ilk senemiz olacağı için ayağımızı yorganımıza göre uzatarak ilerlememiz gerekiyor. Kimseye borçlu kalmadan emin adımlarla ilerlemek en büyük isteğimiz." 
 
3 senelik bir planlamayla yola çıktıklarını ifade eden Türkoğlu, adım adım ilerleyerek daha yukarıya gitmenin en büyük hedeflerini olduğunu ifade etti. 
 

“İlk hedefimiz 3 sene içinde TBL’ye yükselerek orada kalıcı bir takım olmak. Ama şartların iyi gitmesi durumunda BSL’yi de kaldırabilecek bir yapıyı burada oluşturma isteğindeyiz. Bunu yavaş yavaş yapmaya başladık. Belediyemizin basketbola bakış açısı gerçekten çok pozitif. Basketbol salonlarının yapılıp insanların teşvik edilmesi gerçekten basketbolumuz için değerli bir şey. Şu an basketbol okulumuzda yaklaşık 1700 öğrencimiz var. Bizim planımız adım adım daha yukarıya gitmek.” 

 Etimesgut Belediyesi’nin bu sene ilk profesyonel senesi olsa da kadrosuyla öne çıkarak dikkatleri üzerine çekiyor. Son olarak kadro yapılanmasını konuştuğumuz Türkoğlu, şunları söyledi: 

"Takımımızı kurarken play-off hedefiyle yola çıktık. Kurduğumuz takımı da insanlar bu hedefin üzerinde daha iyi olarak nitelendiriyor. Bu bizi elbette yönetim olarak mutlu ediyor. Ancak şöyle bir şey de var, kağıt üzerinde iddialı olmak bir şey ifade etmiyor. Bunu sahada gösteremedikten sonra bir şey ifade etmiyor. Umarım bizim için iyi bir sezon olacaktır. Herkese şimdiden sakatlıktan uzak, sağlıklı bir sezon diliyorum.” 

Yorumlar Okunma: 1914