Efes bıraktığı yerden başlayamadı (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Efes bıraktığı yerden başlayamadı (Gençalp Kozan)

01-10-20 22:37
THY Euroleague'de Anadolu Efes, özellikle hücum temposu yönünden beklentinin altında kaldığı maçta Zenit St. Petersburg'a 69-73 mağlup oldu. Efes geçen sezona da sahasında Barcelona'ya yenilerek başlamıştı.

Maç sonundaki 18-6'lık Zenit serisi sırasında ivmeyi değiştiren Kevin Pangos karşılaşmayı 23 sayı, 7 asistle tamamladı.

Maça düşük tempoyla başlayan Anadolu Efes, topun Micic'in elinde çok fazla kalması sonucu sete sette de istediği akıcılığı elde edemedi ve ilk çeyrekte alışılagelmiş hücum performansının çok altında kaldı. Yarı sahada driplingleri azaltıp pas üstünden hücum eden Zenit ise Ponitka-Gudaitis ikili oyununu iyi işledi, konuk ekip ilk 10 dakikayı 10-15 önde tamamladı. Asistlerdeki 6-1'lik Zenit üstünlüğü dikkat çekiciydi.

İkinci çeyrekte Koç Ergin Ataman, Buğrahan ve Tolga'nın da dahil olduğu farklı beşlere yönelirken beklenen yüksek tempolu oyun yine gelmedi. İki takım da dışarıdan çok düşük yüzdelerle hücum etse de Efes'te Beaubois yüzü dönük, Moerman sırtı dönük bire birlerle Efes'in skor yükünü üstlendi. İlk 20 dakika 26-26'lık beraberlikle sona erdi.

İlk yarıyı Zenit, asistlerde 8-4 önde geçerken Rus ekibi yayın gerisinden 2/10 ile hücum etti. Anadolu Efes ise üçlüklerde 2/13'lük bir isabet oranı tutturdu.

İkinci yarıda setleri aksamadan oynayıp dripling-pas dengesini oturtan Anadolu Efes, Micic'in top yönlendiriciliğinde Simon ve Sertaç'tan iyi katkı aldı. Bu bölümde Zenit'in de dış atış yüzdesi yükseldi ancak daha hareketli savunma yapan Efes pota altı, lacivert-beyazlıların iyi hücum ettiği üçüncü çeyrekte skorun eşit devam etmesine izin vermedi. Böylece son 10 dakikaya 54-49'luk Anadolu Efes üstünlüğüyle girilmiş oldu.

Lacivert-beyazlılar son çeyreğe de iyi başlarken Micic ve Simon'un kontrolünde geçen hücumların ardından Efes son 7.5 dakikaya 8 sayılık avantajla girdi (61-53). Ancak devamında kısaların üzerindeki baskıyı arttıran Zenit, Pangos'un liderliği ele aldığı anlarda Poythress'ı iyi işledi. KC Rivers'ın maç boyunca bulduğu dış atışlar Rus temsilcisinin ivmesini daha da arttırdı. Bu sayede gelen 8-0'lık seriyle skor bitime 5 dakika kala eşitlendi (63-63). Efes'in son hücumlar esnasında ritmi daha da düşerken zor atışlardan isabet gelmeyince maç sonuna 4 sayı farkla önde giren Zenit karşılaşmadan 69-73'lük galibiyetle ayrıldı.

Öne çıkanlar...
Anadolu Efes: Vasilije Micic 17 sayı, 9 asist; Krunoslav Simon 14 sayı, 3 ribaund, 2 asist; Rodrigue Beaubois 12 sayı, 3 ribaund
Zenit St. Petersburg: Kevin Pangos 23 sayı, 7 asist; KC Rivers 14 sayı, 5 ribaund 

Yorumlar Okunma: 2375