Philly-Doc Rivers izdivacı başarılı olabilir mi? - BasketFaul.com

Philly-Doc Rivers izdivacı başarılı olabilir mi?

02-10-20 22:37
Coach Doc Rivers Los Angeles Clippers ile yollarını ayırdıktan neredeyse 2 gün sonra yeni bir adres buldu. Yapılan hızlandırılmış görüşmeler neticesinde Philadelphia 76ers'a Head Coach oldu. Bakalım bu evlilik yürüyebilecek mi, bunu incelemeye çalışalım.

76ers, 2019-20 sezonuna şampiyonluk ümitleri ile başladı ama sonuç hüsran oldu, play-off'ların daha ilk aşamasında süpürüldüler ve evlerine döndüler! Philly 2001'den beri Doğu Konferans finallerine yükselemiyor. Bu sezon başında şampiyonluk adayı olarak gösterilmelerine takımda olağanüstü yetenekleri barındırmaları neden olmuştu. Birçok otoriteye göre, bu yetenekler ile gelecek sezonda da başarıya koşabilirler. Doc Rivers Clippers'da da son derece kuvvetli bir kadro ile çalışmıştı ancak bizce en büyük problem takım kimyasını düzgün kuramamasıydı. Kendisini Philly'de çok benzer bir ortam bekliyor, bol yetenek ve uyum..!

DOC RIVERS
Koç Rivers'ın sözleşme süresi 5 yıl olarak hazırlandı ve büyük olasılıkla yardımcılarından birisi eski New Orleans Head Coach'u Alvin Gentry olacak. 58 yaşındaki koç, anlaşmaya vardıktan sonra,  Lakers-Heat maçını da Philadelphia üst yönetimi ile beraber izledi. 
Öğrendiğimize göre, Rivers boşa çıkar çıkmaz, Philly Genel Müdürü Elton Brand hemen kendisini ve temsilcisi Lonnie Cooper'ı arıyor ve O'nu Philadelphia'ya uçuruyorlar.  Çarşamba günü 76ers takım sahipleri Josh Harris ve David Blitzer ile anlaşıyor ve imzalar atılıyor. Rivers'ın NBA'deki galibiyet yüzdesi 943-681 ve görev yaptığı takımlar sırasıyla Orlando, Boston ve Los Angeles. Koç 2008 yılında Boston Celtics'i şampiyonluğa ulaştırmıştı. (NBA çevrelerindeki genel kanı, Pazartesi günü işinden ayrılan Rivers'ın elini çabuk tutarak 76ers Head Coach`luk pozisyonunu eski Houston Rockets koçu Mike D'Antoni'den aldığı yönünde..).

YILDIZLAR GEÇİDİ
Eski koç Brett Brown'ın, kendisine yeteri kadar şans verilmesine karşın, kuvvetli Sixers kadrosu ile pek bir şeyler yapabildiği söylenemez! Takımda hala Joel Embiid, Ben Simmons ve Tobias Harris gibi yıldızları görebiliyoruz. Eski antrenörü ile buluşmasının Harris'in performansına olumlu etki yapması bekleniyor. 2019'un Şubat'ında Sixers'a gönderilmeden önce Tobias, Rivers yönetiminde en parlak NBA sezonunu geçiriyor, 20.9 sayı ortalaması tutturuyor ve %43 üçlük atıyordu. Yıldızlardan en az bir tanesinin gönderileceği dedikoduları çıkmasına karşın GM Elton Brand, tüm yıldızları takımda tutacaklarını ve olası kadro değişimlerini onların etrafında yapacaklarını açıkladı. Saydığımız yıldızlara ek olarak eski Miami Heat'li ve takımın en iyi üçlükçüsü ve savunmacısı Josh Richardson'ını da unutmayalım. 

Clippers'da Chris Paul, Blake Griffin ve DeAndre Jordan gibi yıldızlarla çalışan Rivers'ın Sixers'da oyuncu ilişkilerinde pek zorlanacağını sanmıyorum. LAC baş antrenörü olduktan sonra Rivers'ın, DeAndre Jordan'ın Los Angeles'daki en favori lokantasına gittiğini ve orada hücumun en büyük parçası olmak isteyen Jordan'ı savunmanın önemine ikna eden ettiğini az kişi bilir. Kendisi için hücumda hiçbir set çizilmeyen ve buna karşın yeni rolünü benimseyen Jordan sonrasında 3 All-NBA ve 2 All-NBA Savunma beş'lerine seçilir. Coach'un 13 senelik NBA geçmişinde ilk kez,  yeni takımında en iyi oyuncularından birisinin takımın lideri olacağını sanmıyorum.

BAŞARININ FORMÜLÜ
Rivers'ın başarılı olabilmesi için önündeki yol sadece taktiklerden geçmiyor. Clippers'da son derece uyumlu bir pick-and-roll ikilisi olan Griffin-Paul'a göre Philly'deki Embiid-Simmons ikilisi o kadar başarılı değil. En iyi senaryoda rahat bir alana bulabilmeleri için etraflarını şutörlerle doldurmak gerekecek. (İki sezon önce Reddick, Bellinelli ve Ersan'ın hepsini birden göndererek büyük hata yaptılar).  
Simmons'ın gerçek pozisyonunu bulmak ta koça düşen en önemli görevlerden.. Play-off'ların hemen başında Simmons'ın sakatlanmasıyla onun power-forward pozisyonunda nasıl oynayabileceğini göremedik. Eski koç Brown kendisini oyun kurucu'luktan almış ve çembere daha yakın olabilmesi için forvete kaydırmıştı. Clippers'da ise Griffin bazen neredeyse 'point-forward' gibi oynuyordu. Paul bençte otururken Griffin 2015-16 ve 2016-17 sezonlarında 6.4 asist ort ile oynadı. Tamam, Simmons'ın 8.1 asisti kadar iyi değil ama yine de etkileyici..

Şimdiye kadar hep Simmons ve Embiid'ten bahsettik. Peki 96 milyon dolarlık bir probleme de değinelim, Al Horford.! Geçen sene başında imzaladığı kontrat ile hala ödemesi garanti altında olan meblağ bu.. Rivers bakalım Brown'ın yaptığı gibi Horford'u Embiid'in arkasında yedek pivot gibi mi oynatacak, yoksa ikisini de aynı zamanda oynatma yolunu mu seçecek? Harris ve Richardson'ın yerlerinin sağlam olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bençten gelecek olanların durumu ise tartışmaya açık! 

Guard Shake Milton bubble'daki tüm maçlarda ilk beş başladı ama yine de kendisini yeni koça kanıtlaması gerekecek. Hareketli kısaları savunmada başarılı Matisse Thybulle ile bizim Furkan'ın geleceği bakalım nasıl şekillenecek? Furkan son zamanlarda çok iyi şut atmaya başlamıştı.

FİNANSAL SORUNLAR
NBA Başkanı Adam Silver'a göre gelirlerdeki belirsizliğin bir süre devam edecek olması her kulübün başını ağrıtacak. Silver 'gelirlerimizin 10 milyar dolar yıl mı, yoksa 6 milyar mı olacağını  bilememek önemli bir problem' şeklinde bir açıklama yaptı. Maç biletleri, yiyecek-içeçek üniteleri ve diğer maç gecesi gelirleri NBA'in tüm gelirleri içerisinde %40 gibi önemli bir yüzdeye sahip. Önümüzdeki sezon maaş bordrolarının (salary cap) 115M doları geçmemesi gerekiyor. Eğer 139 milyon doları geçerseniz bu kez de lüks vergisi devreye giriyor. Gelir kayıplarıyla beraber bu rakamların 25-30 milyon dolar arasında azalabileceği tartışılıyor. Böyle bir durumda NBA'deki 30 takımdan 25'inin lüks vergisi çıkmazına düşebileceği öngörülüyor.

Philly'e dönersek, Simmons 5 yıllık anlaşma karşılığında 170M  dolar alacak. Tobias'ın 2020-21 için garanti kontratı  tam 34.3 milyon dolar. Embiid de 29.5 milyon kazanacak. İlk raundda seçilmesine karşın Furkan'ın kontratı ise ne yazık ki garanti değil.

Bu durumda, kadro mühendisliği için, Sixers'a çok fazla manevra yapma kabiliyeti kalmıyor. Bakalım önümüzdeki günlerde ne gibi hamleler yapacaklar ve yeni koç Rivers'in elinde hangi oyuncular olacak? 

Yorumlar Okunma: 1036