Yeni Fenerbahçe iyi başladı (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Yeni Fenerbahçe iyi başladı (Doruk Sözen)

02-10-20 22:50

İSTATİSTİK:

Fenerbahçe yenilenmiş kadrosuyla ve yeni koçuyla çıktığı ilk Euroleague maçında evinde Kızılyıldız'ı 77-63’lük skorla mağlup etmeyi başardı. İlk çeyreğin ortalarında skor üstünlüğünü ele geçiren Fenerbahçe maçın geri kalanında hiç geriye düşmedi ve rahat bir galibiyet aldı. 

Maça Kızılyıldız Hall’ın basketleriyle hızlı başladı ve 7. dakikada 8-3’lük skor avantajını yakaladı. Sonrasında potaya daha fazla saldırmaya başlayan Fenerbahçe içeriden dışarıya çıkarılan pasların üzerinden Ulanovas’la bulduğu üçlüklerle 7-0’lık bir seri yakaladı. Tepede oynanan ikili oyunlar üzerinden çembere atak etmeye devam eden Fenerbahçe, hücumdaki agresifliğinin karşılığını aldı ve 10’a 3’lük başka bir seri daha yakalayarak skoru 18-13 kendi lehine çevirdi. İlk çeyreğin sonlarına doğru Kızılyıldız'ın uzunları üzerinden bulduğu basketlere Fenerbahçe Ali Muhammed’in üçlükleriyle karşılık verdi ve ilk çeyrek 24-20 Fenerbahçe’nin üstünlüğüyle geçildi. 

2. Çeyreğe iki takım da karşılıklı basit hatalar yaparak başladı ve ilk 5 dakikada sadece 13 sayı atıldı. Hücumda aceleci davranan Kızılyıldız’ın daha fazla hata yapan taraf olmasını lehine kullanan Fenerbahçe çeyreğin bitimine 3 dakika kala farkı çift hanelere çıkardı. Brown ve De Colo’nun da ilk yarının sonlarında oyuna ağırlığını koymasıyla ilk yarı Fenerbahçe lehine 42-30 sonuçlandı. 

İkinci yarıya Ulanovas’ın sırtı dönük birebirleri üzerinden bulduğu sayılarla başlayan Fenerbahçe savunmada da sertliği arttırınca yavaş yavaş farkı arttırdı ve 3. çeyreğin bitimine 3 dakika kala skor 55-35 oldu. 

Son periyoda tam saha pres yaparak sert bir şekilde başlayan Kızılyıldız’ın üst üste bulduğu 2 saha içi isabetinin ardından koç İgor Kokoshkov’un aldığı molayla toparlanan Fenerbahçe yarı sahada topu bu bölümde çok iyi paylaştı ve farkın kapanmasına izin vermedi. Maçın sonuna yaklaştıkça Kızılyıldız’da top kısaların elinde daha fazla kalmaya başladı ve kısalar birebirlerden istedikleri sayıları çıkaramayınca Fenerbahçe adına rahat bir son çeyrek oldu. Bol sayılı bir son çeyreğe sahne olan maç Fenerbahçe’nin 77-63’lük üstünlüğüyle sona erdi. 

Öne çıkanlar...
Fenerbahçe BEKO: Lorenzo Brown 17 sayı, 2 ribaund, 3 asist, Nando De Colo 12 sayı, 3 ribaund, 7 asist, Bobby Dixon 11 sayı, 2 asist, Edgaras Ulanovas 13 sayı, 2 ribaund, 1 asist
Kızılyıldız: Lanoston Hall 12 sayı, 2 ribaund, 3 asist, Jordan Loyd 15 sayı (1/9 üçlük), 3 ribaund, 4 asist, 2 top çalma
 

Yorumlar Okunma: 2409