Barış geldi Galatasaray kazandı (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Barış geldi Galatasaray kazandı (Efe Can Önal)

04-10-20 13:50

 İSTATİSTİK

İlk hafta had safhada yaratıcılık sıkıntısı çeken Galatasaray, Barış Ermiş’in sezonu açmasıyla 90 sayılık bir hücum gücüne ulaştı ve Ormanspor deplasmanından 90-82 galip ayrılarak galibiyetle tanıştı. Ev sahibi ise 2.maçından da mağlubiyetle ayrıldı. 

Karşılıklı seriler - Ormanspor yüksek tempoda - Galatasaray’dan basit top kayıpları


Maça tempolu başlayan Ormanspor ilk dakika içinde bulduğu iki üçlükle 6-0 öne fırladı. Galatasaray ise iki üçlüğün dahil olduğu 8-0’lık seri ile cevap verdi. Sert savunma ile ilk 2 dakika içinde 3 faul yapan ev sahibi Hagins’in perdelemeler sonrası bulduğu sayılarla beraber 7-0’lık bir seri yakaladı ve TV molasına 13-8 Ormanspor üstünlüğüyle girildi. Molanın ardından bu sefer seri yakalama kısmı Galatasaray’a geçti ve ilk haftanın formda ismi Macon ile çembere atak ederek 6-0’lık bir seri ile tekrar öne geçti. Ormanspor çembere atak ederek ve Kidd’in üçlükleriyle yeniden hamle yaptı ve ilk periyodu 23-18 önde tamamladı. Orman’da Kidd 3/3 üçlükle oynarken, Galatasaray’da Macon da 4 sayı 3 asist ile öne çıktı.


Galatasaray’ın kadro derinliği- Barış Ermiş dümene geçti- Erolcan’ın skor katkısı


Sarı kırmızılılar ikinci çeyreğe yerli isimlerin skor katkısıyla başladı ve başkent ekibinin nispeten kolay şutları kaçırmasının ardından periyodun bitimine 7 dakika kala öne geçti (25-27). Ormanspor, oyuna ilk kez giren Erolcan Çinko’nun eski takımına karşı bulduğu 5 sayı ile hücumdaki tıkanıklığı bir nebze olsa giderirken, sarı kırmızılılar da Barış’ın 6 sayı 4 asistlik katkısıyla hücumun akışkanlığını yakaladı ve devrenin bitimine 4 dakika kala farkı 4’e çıkardı. Maça benchten gelerek başlayan Kikanovic’i iyi kilitleyen Williams, hücumda da olumlu işler yapınca Galatasaray soyunma odasına 49-43 üstünlükle girdi. 2.çeyrekteki ilginç bir istatistik de iki tarafında top kaybı yapmadan oynamasıydı. Orman’da Kidd 13 sayı ile ilk devrenin en skorer ismi olurken, Galatasaray’da süre alan 10 isim de skora katkıda bulundu. 


Barış dağıtıma devam ediyor - Hardy/Holloway uyandı


İkinci yarıya dört hücumdan 11 sayıyla başlayan Ormanspor’a Barış’ın şiir gibi oyunuyla cevap veren sarı kırmızılılar farkı 5-6 aralığında tutmaya devam etti. Williams’ın Barış’ın servislerini harcaması ve Holloway ve Hardy’nin hareketlenmesiyle periyodun bitimine 4 buçuk dakika kala fark tek baskete indi. Oyunun krize girdiği anlarda Macon’un zor iki üçlüğüyle sarı kırmızılılar üstünlüğünü korudu ve final periyoduna 3 sayılık avantajla girdi (66-69).


Galatasaray’ın alan savunması - BARIŞ ERMİŞ !!! - Hardy dışında ses yok


3.çeyreğin son dakikalarında ve 4.çeyreğin başında alan savunmasına dönen Galatasaray, rakibininin hücum akışkanlığını ve pas trafiğini kesti ve Barış’ın şova devam etmesiyle bitime 7 dakika kala maçta ilk kez farkı çift hanelere çıkardı (67-77). Son çeyreğin ilk 5 dakikasında 1 sayı bulabilen Orman, Hardy’den gelen iki üçlükle krizden çıktı. Rakibinin kaçırdığı şutlardan sonra erken fırsatlar yakalayan konuk ekip, RJ Hunter’ın iki yönlü oyunu ve uzunların çembere atağıyla farkı 8-10 bandında tutmayı başardı ve sahadan 90-82 galip ayrıldı. 


Efe Can Önal’ın notu: Kazanan tarafla başlayalım. İlk hafta oynayamayan Barış Ermiş ve Berke Atar bu maçla sezonu açtılar. Özellikle Barış Milli Takım seviyesinde iş yaptı bugün. Yaratıcı isim sıkıntısının çok net görüldüğü sarı kırmızılılara ilaç gibi geldi performansı. Macon dışındaki yabancılar yaratıcılık sıkıntısı çekiyorlar. Williams’ın şutu yok ve vasat bir bitirici olması pota altı için büyük handikap keza Motum  çok mücadeleci ancak şut odaklı bir isim ve savunma zaafları var. Ayberk-Berke ikilisi önlerinde daha rahat rekabet edebilecekleri iki isme sahipken sürelerini artırabilecek performanslar sergileyebilirler. İkisinin de 15-20 dakika ortalamaları çıkabilecek potansiyelleri var. Hamilton ve Hunter ise sezona dağınık başladılar. Hunter 2.yarıda oyunun iki tarafında da etkili oynayarak bir nebze durumu toparlasa da takım içerisindeki rolü daha fazla katkı gerektiriyor. Son olarak geçen sezonun başarılı ismi Yiğit’in daha fazla sorumluluk alıp katkı vermesi lazım. Doğru zamanlarda uyguladıkları alan savunması ve tam saha baskı momentumu ellerine alıp maçın kilidini çözen anahtar oldu. 


Orman cephesinde ise bugün geçmişe nazaran daha tempolu bir oyun anlayışı izledik. Holloway ve özellikle Hardy ilk haftaya nazaran kendi ritimlerine yaklaştıkları bir performans sergilediler. Kaptan Cevher’in 2 haftadır skor krizinde olmasının yanında Erolcan dışında yerli katkısı alamamaları en büyük handikaplarından birisi oldu. Ancak tahmin edildiği üzere günün hayal kırıklığı Kikanovic’ti. Benchten gelmesi mi sebeptir yoksa oyunun yüksek tempoda oynanması mı emin olamıyorum ancak Kika’nın 5 sayıda kalması, Hagins ile beraber kağıt üstünde fiziksel olarak daha avantajlı olmaları beklenen pota altı kısmında Ormanspor’un beklediğini alamamasına yol açtı ve alan savunmasına çözüm üretememeleri de son çeyrekte istedikleri hamleyi yapamamalarına neden oldu. Ne olursa olsun ben Ormanspor’un bugünkü tempolu oyununun ilerleyen zamanlarda onların artı hanesine yazılacağını düşünüyorum. 

 

Yorumlar Okunma: 2926