'SAĞLIK OLSUN' Sezonu... (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

'SAĞLIK OLSUN' Sezonu... (Hayri Pekergin)

04-10-20 21:27

Ne güzel deyimdir. 


Bazı olumsuzluklarla karşılaştığımızda avunma / avutma amaçlı olarak kullanırız.

“Sağlık olsun” deriz. 

Sağlıklı olmanın, sağlıklı kalmanın önemini hatırlatan, olumsuzluklara değil, sahip olunan değerlere odaklanmayı işaret eden bir sözdür. 

Hedefler, mücadeleler, başarılar, başarısızlıklar, galibiyetler, yenilgiler her zaman var. 

Hele profesyonel spor gibi “dünün” olmadığı, bugünün saat 23.59’da bittiği, yarının yeni bir gün olduğu yerde döngü hiç durmaz.  

İşte bu ortamda içinde bulunduğumuz küresel pandemi dönemi, “sağlık olsun” sözünü, avunma / avutma misyonunu çok geride bırakan gerçek kelime anlamı ile değerlendirmemizi sağladı.  

Her sektörde olduğu gibi profesyonel sporda da sağlığın bir numaralı öncelik olduğu yeni sezona merhaba diyoruz. 
 
 
*****

ING Basketbol Süper Ligi ardından Herbalife Nutrition Kadınlar Süper Ligi de bu hafta sonunda oynanan maçlarla başladı. 

Hem de oldukça hızlı başladı. 

TBF ilk 7-8 güne üç maç koyarak sezonun bu bölümünü olabildiğine hızlı götürmek niyetini ortaya koydu. 

Büyük olasılıkla Avrupa Kupalarının Fanus içinde kapalı devre oynanmasının getireceği ekstra zaman maliyeti ve pandemi sürecinin getirdiği belirsizlikler karşısında olabildiğince hızlı ilerlemek istendiği anlaşılıyor. 

7-8 Günde 3 lig maçı oynamak bu pandemi döneminde oyuncular üzerinde ekstra sakatlık riskleri getiriyor. 

Özellikle yaş ortalaması yüksek ve rotasyonu az kullanan takımların bu riski çok ciddiye almasında yarar var. 
 
 
*****

İlk hafta oynanan maçlarda dikkatler öncelikle Fenerbahçe Öznur Kablo Galatasaray derbisine  odaklandı. 

İlk yarısı 27-37 Galatasaray üstünlüğünde geçilen Ataşehir’deki derbiyi 64-61 skorla kazanan son çeyrekte 22-11 skorla üstünlüğünü kabul ettiren Fenerbahçe Öznur Kablo oldu. 

Fenerbahçe Öznur Kablo 3.çeyreğin sonlarında rakibinin hatalarıyla denge kursa da oraya kadar ne hücum ne savunmada işler istedikleri gibi gitmemişti.

Sarı lacivertli savunma, sayısı oldukça yüksek olan top kayıplarını telafi edecek sertliğe ulaşamamış,  hücumda istenilen ritim yavaş pas trafiği ve Vaughn – Zandalasini ikilisinin ilk yarıdaki durgunluğu ile iyi yardımlaşan Galatasaray savunmasını geçmekte zorlanmıştı.     

Son çeyrekte Fenerbahçe Öznur Kablo savunmada sertleşti. Ribauntlarda üstünlük belirginleşti ve pas trafiği hızlanınca top kayıpları azaldı. 

Tuğçe Canıtez’in en güçlü yönü olan hücum ribaundundan çıkarttığı ekstralar, Zandalasini’nin artan odaklanması ve Angel McCoughtry’ hatırlatan oyunuyla Sabally’nin çok yönlü katkısı ile sarı lacivertliler dakikalar kala oyunun kontrolünü ele geçirerek sezona derbi galibiyeti ile başladı. 

Galibiyete ve yabancı rotasyonundaki eksiklere rağmen Fenerbahçe Öznur Kablo’nun başta savunma ve pas ritmi olmak üzere önemli iyileştirmeleri kısa zamanda yapması gerekiyor. 

Fenerbahçe Öznur Kablo’nun son çeyrekteki olumlu performansı, Galatasaray cephesinde elinde topu çok tutarak sonlarda pas kalitesini oldukça aşağıya çeken Courtney Williams başlangıçlı hatalar zinciri olmasa galibiyeti getirmeye yetmeyebilirdi. 

Sarı kırmızılılarda maçın sonu yaklaştıkça Alarie ve Hruscakova’nın kritik önemde olan sayı katkısı azaldı. Steinberga sürekli son saniyelerde dengesiz şutlar kullanmak zorunda kaldı. 

Savunmanın ilk yarıdaki yardımlaşma odaklanmasını kaybetmesi ve Fenerbahçe Öznur Kablo lehine giderek açılan ribaunt dengesi sonucu belirleyen faktörler oldu. 

Galatasaray gelecek maçlarda Asena Yalçın ve Williams arasındaki sinerjiyi arttırmalı. 

Bu sinerji ile hepsi içeri dışarı yapabilen yabancı rotasyon kadar Pelin Bilgiç ve bana göre bu maçta hem takım kaptanı hem milli takım oyuncusu kimliği ile oyuna daha farklı ağırlık koyması gereken Cansu Köksal’dan daha fazla verim alınmasını sağlayabilir.    
 
 
*****

Haftanın önem verilen diğer bir karşılaşması Mersin’de ÇBK Yenişehir Belediyesi – BOTAŞ arasında oynandı. 

BOTAŞ Işıl Alben, Bahar Ökten, Ayşe Cora gibi tecrübeli yerli isimlere sahip olmasına rağmen yabancı dış oyuncuları olmayınca, Iagupova’nın liderliğinde oyunun her iki yönünü başarıyla oynayan ÇBK Yenişehir Belediye önünde dört çeyrekte de geride kalarak 81-63 kaybetti. 

Sekiz oyuncusuna 10 dakikadan uzun süre vererek rotasyonu geniş kullanan, gençlik avantajını savunma canlılığı ile birleştiren ÇBK Yenişehir Belediyesi, atletik pivot Anigwe de oyundaki ağırlığını hissettirince oldukça konforlu bir galibiyet aldı. 

Bu maçta asistleri, fast break zamanlaması ve skor katkısı kadar başarılı olan 1998 doğumlu guard Manolya Kurtulmuş, oyunun her iki yönünde işini yapan 19 yaşındaki Gökşen Fitik, Iagupova’nın 28 sayı, 6 ribaunt, 6 asisti ve Anigwe’nin sadece 16 dakikada 16 sayı, 11 ribauntluk performansının  yanında  ön plandaki isimlerdi.  

Maçı neredeyse 6 kişilik rotasyonla oynayan BOTAŞ’ta  Tilbe Şenyürek ve Bahar Çağlar ile aynı anda dışarıda dizilmesi Işıl Alben’in kimya yaratma yükünü çok arttırdı.  

Büşra Akbaş’ın bu alandaki desteği sınırlı kalıp Ayşe Cora da unutmak isteyeceği bir performans sergileyince ikinci yarıda rakibe yaklaşmaları olanaklı olmadı.  

BOTAŞ bu maçta, 38 dakika sahada kalarak 19 sayı,8 ribaunt, 5 asist üreten Işıl Alben ile  Ayşe Cora ve Büşra Akgün’ün tecrübesini Pelin Gülçelik ve Sehernaz Çıdal gibi isimlerle birleştirse sonuç olarak olmasa da oyun ve skor olarak daha olumlu bir görüntüye sahip olabilirdi. 

Üstelik bu şekilde 8 gün / 3 maç trafiği boyunca Işıl Alben üzerindeki yük daha az olurdu. 
 
 
*****

Haftanın diğer maçlarında Herbalife Nutrition Kadınlar Liginin yeni takımı Nesibe Aydın BŞB Adana Basketbol önünde 79-60 skorla zorlanmadan kazandı. 

Geçtiğimiz sezon TKBL’de olduğu gibi potansiyeline yakın bir performans ortaya koyan Ankara ekibi, Tuğba Oral’ın güvenli şutları, Harika Eldaş’ın 9 sayı,7 ribaunt, 7 asistlik çok yönlü başarısı başta olmak üzere yerli rotasyondan gelen 30 sayı ile bu alanda avantajlı taraftı. 

Gösterişsiz ama kimya üzerinde etkili oyun kurucu Peddy’nin yorulana kadar topu iyi yönlendirmesi, pivot Hebard ve Syntsina’nın sergilediği başarı ile Nesibe Aydın’ın oyunu kontrol altına alması zor olmadı. 

Nesibe Aydın için önemli nokta Peddy’nin yorgun ya da faul sorunu yaşadığı anlarda Merve Uygül’ün sağlayacağı desteğin boyutu olacak. Uygül daha önce Galatasaray forması ile “Süper Ligi” yapabileceğini ortaya koyan performanslar sergilemişti.  

BŞB Adana Basketbol’un oyun kurucu ve pivot pozisyonları ligde ilk 8 takım arasında yer almak için tam ideal konumda değil. Wallace skor katkısına rağmen daha çok bir skorer guard gibi oynuyor. 

Pivot / power forvet Day ise şimdilik  içeriyi çok domine edecekmiş gibi görüntü vermiyor. 

Bu kompozisyonda savunmayı çok sertleştirerek gelecek savunma kaynaklı sayılarla yerli rotasyondaki isimlerin skor katkısını arttırmak ve bu maçta olduğu gibi farkın açıldığı anlarda ilk molayı almakta geç kalmamak gerekiyor. 

Zira bu kadro yapısı ve derinliği ile deplasmanda iki haneli sayı farklarını kapatmak hiç kolay değil.  

Bu maçta 8 sayı ile skor üreten tek yerli isim olan tecrübeli forvet Gülşah Gümüşay  oldu. 
 
 
******

Haftanın yüksek skorlu karşılaşması Elazığ’da Birevim Elazığ İl Özel İdare Çankaya Üniversitesi arasında oynandı. Kazanan, uzatma periyodu sonunda 105-102 skorla galip gelen konuk Ankara ekibi oldu.  

Maçın ikinci çeyreğinin ortalarında farkı 24 sayıya kadar çıkaran taraf, geçen seneki yabancı rotasyonunu korumayı başaran Çankaya Üniversitesiydi. 

Rakibi önünde rotasyonu geniş kullanan Elazığ ekibi skorda geri kaldığı bölümlerde maçı bırakmamanın ödülünü 3.çeyrek sonundaki 9-0 seri ve  25-9’luk çeyrek skoruyla skoru 67-69’a getirerek aldı. 

Takıma geç katıldığı anlaşılan Carter’ın da sonlarda oyuna girmesi ile ivmelenen Elazığ ekibi öne geçmesine rağmen Gizem Yavuz ve Tan White ve Zellous’un kritik sayılarıyla maçı uzatmaya taşıyan Çankaya Üniversitesi 102-105 kazanan taraf oldu. 

Baric’in kalitesi, Hanusova’nın 23 sayılık katkısı kadar Gamze Takmaz’ın 20 sayısı, Naile Çırak, Nihan Demirkol, Sera Özelçi’nin oyunun iki yönündeki gayreti 24 sayılık geri dönüş başarısını getirse de harcanan efor Elazığ ekibine kritik anlarda yorgunluk faturası çıkarttı. 

Çankaya Üniversitesi 2.çeyreğin ortasından itibaren savunmada disiplinden kopmanın, erken atılan şutların, unutulan iç dış dengesinin cezasını bu maçta yaşamadı. 

Bununla birlikte geçen sezon da benzerlerini gördüğümüz yabancı rotasyonun sergilediği üst düzey aymazlık fotoğrafının bir eğitim kurumu olan Çankaya Üniversitesinin kurumsal ilkeleriyle örtüştüğü hiç söylenemez. 
 
 
*****

Kayseri’de oynanan Bellona Kayseri Basketbol İzmit Belediye Spor maçı da büyük çekişmeye sahne oldu. Normal süresi 61-61 eşitlik ile sonuçlanan karşılaşmada, uzatma periyodunun son dakikasında Milica Jovanovic’in (Wheeler’ın asistinde) kritik 3 sayı isabeti ile 69-66 skorla kontrolü ele alan İzmit Belediye Spor 69-68 kazanan taraf oldu. 

Kayseri ekibinde Melis Gülcan 23 sayı, 10 ribaunt, 3 top çalma ile çok etkili olurken, İzmit ekibine galibiyet getiren performanslar Kübra Erat ve Sisksniute’nin 16’şar sayısı, Dos Santos’un 10 sayı 17 ribauntluk etkisi, Jovanovic’in kritik 3 sayı isabetine eklediği 14 sayı, 5 ribaunt, 3 top çalma katkısı oldu. 

Haftanın diğer maçlarında iki genç ekibin mücadelesinde Beşiktaş HDI Sigorta Samsun Canik Belediyesi önünde deplasmanda 112-49 kazanırken Ankara’da OGM Orman Spor sahaya 7 kişi çıkan Hatay BŞB önünde zorlanmadan 91-63 galip geldi.       

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 5402