4,5 saatlik maç Karşıyaka'nın - BasketFaul.com

4,5 saatlik maç Karşıyaka'nın

10-10-20 22:27
Tam dört buçuk saat süren karşılaşmada gülen taraf Pınar Karşıyaka oldu. Türkiye Basketbol Ligi 3. Hafta karşılaşmasında iki İzmir takımı karşı karşıya geldi. Pota üzerindeki saniye göstergelerinde ve skorboardda yaşanan teknik arızalardan dolayı dört buçuk saat süren karşılaşmada Pınar Karşıyaka rahat bir galibiyet aldı. Hücumda sahaya daha iyi yerleşen ve bir çok oyuncusundan skor katkısı almayı başaran Karşıyaka maçı baştan sona üstün götürdü. Zaman zaman savunmada yaptığı hamlelerle maça hareketlilik getiren Petkim Spor, hücumda ana planının dışında bir alternatif bulamayınca maçtan erken koptu. Maç boyunca forvetlerinin sırtı dönük oyunları üzerinden oyun kurmaya çalışan Petkim’in, oyunun sıkıştığı dakikalarda yayın gerisinden kullandığı atışlarda isabeti bulamaması mağlubiyetteki en önemli faktör oldu.

İlk çeyrekte Semih Erden hariç süre alan bütün oyuncuların skora katkı verdiği Pınar Karşıyaka, rakibinin pick and rolleri savunmadaki eksikliğini periyot boyunca lehine kullanmayı bildi. Maça 8-0’lık bir seri ile başlayan ev sahibi ekip periyot boyunca bu farkı korumayı başardı. Öteki yandan Petkim Spor topsuz oyuncularının hareketsizliğinden dolayı, hücumlarını daha çok birebirler üzerinden oynarken, bunun sonucu olarak da bazı zorlama şutlar kullandı. Petkim ilk periyot boyunca takım halinde %28 saha içi isabetiyle oynarken, hiçbir üç sayılık atış denemesinde isabet bulamadı. Bütün bunların üstüne Metecan Birsen’in 8 sayılık performansı da eklenince ilk çeyrek Pınar Karşıyaka’nın 24-13’lük üstünlüğüyle tamamlandı.

2. periyoda da hızlı başlayan taraf Karşıyaka dönem dönem yaptığı şok tam saha presler sayesinde rakibini basit top kayıplarına zorladı. 18-6’lık bir seri yakalayan Karşıyaka’nın rüzgarını teknik arızalar kesti. Çeyreğin 5. dakikasında skor 42-22’iken yaşanan bir teknik arızadan dolayı maça bir buçuk saate yakın bir ara verildi. Aradan konsantrasyonu daha yüksek bir şekilde dönen ve tam sahada yaptığı baskıyla rakibinin oyun planını bozan ekip bu sefer Petkim oldu. Topu daha yukarıda karşılayarak Karşıyaka’nın ilk yarı boyunca oynadığı pick and rollere sonunda bir çözüm üretmeyi başarınca, Karşıyaka kalan 5 dakikada sadece dört sayı üretebildi. Farkı kapattığı bölümlerde hücumda hala takım halinde organize olmakta zorlanan konuk ekip, Hummer’ın sırtı dönük birebirlerden ürettiği sayılar ve Ray’in Ege Arar’la oynadığı ikili oyunlar sayesinde farkı ilk yarı bitmeden 13’e kadar indirebildi. (46-33)

3. çeyreğin başında yayın gerisinden bulduğu isabetlerle geri dönüş sinyalleri veren Petkim, Yunus Emre Sonsırma’nın üçlüklerine engel olamayınca farkı kapatamadı ve maç daha son periyot başlamadan koptu. Hücumda maç boyunca olduğu gibi bu periyotta da çeşitliliği sağlayamayan Petkim’de koç Kemzura da dahil olmak üzere herkes Ray ve Hummer’ın bir şeyler üretmesini beklemeye başladı. Böylelikle Karşıyaka son periyoda 70-58 önde girdi.

Son çeyreğin başında Karşıyaka çaldığı toplar sonrası çıktığı hızlı hücumlardan bulduğu sayılarla farkı açmaya devam etti. Bu bölümde eli sıcak olan Tony Taylor’ı da takımca iyi besleyen Karşıyaka son çeyreğin başında maçı kopardı. Son 7 dakikada farkın iyice açılmasıyla iki takım da savunma disiplininden koptu. Bol skorlu bir son bölüme sahne olan maç Karşıyaka’nın 97-80’lik üstünlüğüyle sona erdi.

Öne Çıkanlar…

Pınar Karşıyaka: Tony Taylor 23 sayı- 8 asist, Jeffery Morgan 17 sayı- 7 ribaunt, Yunus Emre Sonsırma 14 sayı

Aliağa Petkim Spor: John Ray 19 sayı 6 asist, Ian Hummer 18 sayı- 5 ribaunt

Yorumlar Okunma: 4170