Gaziantep, Bursa'da vites yükseltti - BasketFaul.com

Gaziantep, Bursa'da vites yükseltti

11-10-20 19:20
ING Basketbol Süper Ligi’nin 3. Hafta mücadelesinde Frutti Extra Bursaspor ile Gaziantep Basketbol, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu'nda karşı karşıya geldi. Maçın büyük bir bölümünde önde olan taraf Gaziantep Basketbol, rakibine son periyotta yakalansa da maçın sonunu iyi getirerek Frutti Extra Bursaspor deplasmanında sahadan 78-90’lık galibiyetle ayrılmayı başardı.

Rakibinden iyi savunma yapan, Can Uğur Öğüt'ün önceki haftalara göre performansını yükseltmesiyle hücumu da daha düzenli oynayan konup ekip 26 asist üretti. Bursaspor'da yeni transfer Metin Türen ilk kez forma giydi.

Maçtaki ilk sayılar, Gaziantep Basketbol'da Rashard Kelly'nin 3 sayılık isabetiyle birlikte geldi. Fakat Frutti Extra Bursaspor, bu üçlüğe Kenneth Kadji ile karşılık verdi ve skoru yeniden eşitledi. (3-3) Maçın ilk bölümü karşılıklı basketlerle geçildi ve ilk 3 dakikalık bölümü Frutti Extra Bursaspor 8-7’lik üstünlükle geçen taraf oldu. Fakat bu bölümde vites arttıran Gaziantep Basketbol, Brynton Lemar'ın 6 sayı bulduğu bölümde ilk periyodun bitimine 4:37 kala skorda 11-16 üstünlüğü yakalamayı başardı. Periyodun geri kalan bölümünde de etkili hücum performansıyla birlikte skordaki üstünlüğünü korumayı başaran konuk ekip Gaziantep Basketbol, Frutti Extra Bursaspor karşısında ilk periyodu 21-27’lik üstünlükle tamamladı.

İkinci periyotta ilk basket, Frutti Extra Bursaspor’da Oğuz Savaş ile geldi. Fakat bu basketin ardından ipleri tamamen eline alan Gaziantep Basketbol, Mouhammadou Jaiteh'in 6 ve Marko Tomas'ın da 2 sayı bulduğu bölümde 8-0'lık seri yakaladı ve ilk yarının bitimine 8 dakika kala farkı 10 sayıya kadar çıkarmayı başardı. Fakat bu sekansın ardından savunmasını sertleştiren ve bu savunmasını da etkili hücumlarla birleştiren Frutti Extra Bursaspor önce Birkan Batuk'un 3 sayılık isabeti, ardından da Kenneth Kadji'nin boş pozisyonda bulduğu smaçla birlikte 5-0’lık hızlı bir seri yakalayınca ilk yarının bitimine 6:08 kala Gaziantep Basketbol molasına gidildi. Molanın ardından bu etkili oyununu sürdüren ve savunmada rakibine yaptırdığı top kayıplarıyla birlikte agresif hücumlarla birleştiren Frutti Extra Bursaspor, bir anda serisini 17-3’e kadar çıkartınca ilk yarının bitimine 2:40 kala skoru 42-38’e kadar getirmeyi başardı. Fakat periyodun sonunu daha iyi getiren konuk ekip Gaziantep Basketbol, yakaladığı 7-0’lık seriyle birlikte soyunma odasına 42-45’lik üstünlükle giren taraf oldu.

İkinci yarının ilk basketi, Gaziantep Basketbol’da Brynton Lemar ile geldi. (42-47) Fakat bu bölümde, üst üste hücumları değerlendiremeyen taraf Gaziantep Basketbol olunca 3. periyodun bitimine 7 dakika kala skor yeniden 49-49’da eşitlendi. Periyodun geri kalanında, hücumda daha az hata yapan taraf olan Frutti Extra Bursaspor, son periyoda da 64-68’lik üstünlükle giren taraf oldu.

Frutti Extra Bursaspor, son periyoda tam anlamıyla fırtına gibi girdi. Periyotta açılışı Frutti Extra Bursaspor’da Kenneth Kadji, bulduğu 2 sayılık isabetle yaparken (66-68) Gaziantep Basketbol, karşılığı Can Uğur Öğüt ile verdi. (66-70) Bu bölümden itibaren sahada tam anlamıyla Frutti Extra Bursaspor fırtınası vardı. Önce Kenneth Kadji, serbest atış çizgisinden 1/2 ile ayrılırken Ardından Xavier Munford’un turnikesi ve Oğuz Savaş’ın basket-faulü ile yakaladığı 6-0’lık seriyle birlikte Frutti Extra Bursaspor bir anda maçta öne geçince (72-70) maçın bitimine 7:50 kala Gaziantep Basketbol molasına gidildi. Mola dönüşünde tamamen ipleri eline alan taraf Gaziantep Basketbol oldu. Rakibine hücumda kolay sayı şansı vermeyen ve hücumda da yüzdesini belirgin bir şekilde arttıran konuk ekip Gaziantep Basketbol, maçın bitimine 4,5 dakika kala yakaladığı 10-0'lık seriyle birlikte farkı 8 sayıya çıkartınca (72-80) Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Fakat bu mola da Frutti Extra Bursaspor’un dertlerine çare olamadı ve periyodun sonunu da iyi bir şekilde getiren Gaziantep Basketbol, Frutti Extra Bursaspor karşısında sahadan 78-90'lık galibiyetle ayrılan taraf oldu.
--
Öne çıkanlar...
Frutti Extra Bursaspor: Xavier Munford 16 sayı (2/3 üçlük), 2 ribaund, 7 asist, Kenny Kadji 16 sayı, 7 ribaund, 2 asist, Birkan Batuk 11 sayı (3/6 üçlük), 4 asist, Malik Newman 13 sayı, 4 ribaund, 3 asist
Gaziantep Basketbol: Brynton Lemar 18 sayı, 2 ribaund, 6 asist, Rashard Kelly 18 sayı, 14 ribaund, 2 asist, Mouhammadou Jaiteh 20 sayı, 11 ribaund, Can Uğur Öğüt 11 sayı (3/6 üçlük), 2 ribaund, 5 asist, Trevis Simpson 12 sayı, 3 ribaund, 3 asist 

Yorumlar Okunma: 1989