3 Hafta 8 Günde Bitti (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

3 Hafta 8 Günde Bitti (Hayri Pekergin)

11-10-20 23:23

Herbalife Nutrition Kadınlar Süper Liginde 3 Ekim tarihinde başlayan sezonun ilk üç karşılaşması 8 gün içinde sonuçlandı. 


Çok yüksek temponun getirdiği sakatlık ve hastalıklar ya da bunlardan oyuncuları korumak için alınan önlemlerin etkisini sahaya eksik çıkan kadrolar ile görmeye başladık.  

Yoğun tempo ardından ligde üç takım yola yenilgisiz devam etmeyi başarırken dört takım ise henüz galibiyet ile tanışamadı. 

Yenilgisiz takımlar Nesibe Aydın karşısında eksik kadrosuyla 91-85 skorla kazanan Fenerbahçe Öznur Kablo, Samsun Canik Belediye karşısında ligdeki 2. deplasman galibiyetini 59-102 skorla alan İzmit Belediye Spor ve Ankara derbisinde BOTAŞ önünde 77-66 galip gelen Çankaya Üniversitesi oldu.   

Galibiyetle tanışmayan takımlar ise evinde Hatay BŞB önünde 15-25 skorlu son çeyrekte yorgunluk faturası ile karşılaşarak 70-81 kaybeden Birevim Elazığ İl Özel İdare, OGM Orman Spor deplasmanından 86-66 skorlu yenilgi ile dönen BŞB Adana Basketbol, BOTAŞ ve Samsun Canik Belediyesi. 

 
******

Takımlar 3. hafta maçlarında yabancı oyuncu rotasyonlarındaki eksikleri azaltırken sezondaki yol haritalarını belirleyecek potansiyeller kadroların geneli için kendini belli etmeye başladı. 

Bu sıkışık trafikte alınan her galibiyet elbette çok değerli. 

Bununla birlikte haftanın en önemli sonuçlarını deplasmanda ÇBK Yenişehir Belediyesi önünde maçın kontrolünü 3.çeyrekte ele geçirerek 89-81 skorla kazanan Beşiktaş ve yine deplasmanında forvet Harrigan’ın kadroya katılması ile güçlenen Bellona Kayseri Basketbol önünde zorlansa da galip gelmeyi bilen Galatasaray aldı. 

Nesibe Aydın’ın Fenerbahçe Öznur Kablo önünde 20 sayı farkla geri düşmesine rağmen maçı bırakmaması ve sonda yaşanan heyecan haftanın söz edilmesi gereken performansları arasındaydı. 

 
*****

Mersin’de oynanan maçta Beşiktaş yüksek skorlu ilk çeyrekte rakip savunmayı çok yönlü forveti Bradford (25s,14rb,5as) ile yumuşatmayı başardı. 

Geçmişte İspanyol altyapı milli takımlarında izlediğimiz etki seviyesinden, hem fizik hem de oyun olarak henüz uzak olsa da ilk maçlara göre toparlanan guard Alvarez (19s,3rb,8as) ve tecrübeli pivot Ivankovic (12s,11rb)bu isme katılınca dengeli bir maç izlendi.  

Siyah beyazlılar alan savunması ve Ivankovic’in kapatıcılığını bu maçta rakip penetreleri ve ardından gelecek dış şut tehditlerini zorlaştıracak şekilde akıllıca kullandı. 

İlerleyen bölümde pivotu Anigwe’den (22 dk,6s,8rb) istediği verimi alamaya ÇBK Yenişehir Belediye önünde İrem Naz Topuz (13s,3rb4as) ve Melisa Korkmaz (8s,5as) ile skor / asist üreten Beşiktaş ilk yarıyı İrem Naz Topuz’un son saniye basketi ile 49-48 önde geçti. 

Savunmada rakibe istediğini kabul ettirmekte zorlanan ÇBK Yenişehir Belediye bu bölümde Iagupova (32s,9as), Manolya Kurtulmuş (8s,2rb,6as), Naumenko (12s,9rb) ve Gökşen Fitik 13s,4rb,6as) ile sayı buluyordu.  

Maçın ikinci yarısında siyah beyazlılarda daha çok sorumluluk alması gerektiğine işaret ettiğim iki genç oyuncu, 19 yaşındaki pivot Nisa Yalçın (12dk,7s,3rb) ve 18 yaşındaki forvet Melek Uzunoğlu (30dk,5s,3rb,2as) yukarıdaki isimlere kritik sayılarla destek verince Beşiktaş oyuna ve skora hakim oldu. 

Sondaki 89-81 skor maçı izlemeyenleri yanıltmasın. 

Beşiktaş rakibin sonlardaki baskısına karşı topu Alvarez ile getirmeyi tercih etse karşılaşmayı 20 sayıya yaklaşan fark ile kazanabilirdi.  

ÇBK Yenişehir Belediyesi açısından Anigwe’nin pota altındaki etkisizliği yalnız skor ve hücumda iç-dış dengesi olarak değil, ribaunt olarak da pahalıya mal oluyor. 

Beşiktaş önünde oyunu tek ribaunt ile bitiren Iagupova’nın bu alandaki desteği sınırlı kalınca, Mersin ekibi ribauntlarda 48-27 gibi büyük farkla geriye düştü. 

ÇBK Yenişehir Belediyesi’nin geçen yıldan bu yana devam eden hamleli savunmayı verime dönüştürememe sıkıntısı büyük ribaunt farkını telafi edemeyince yenilgi kaçınılmaz oldu. 

Mersin ekibinde Anigwe’nin üst üste 2. Kez etkisiz olduğu günde Naumenko’nun kapatıcılığı sınırlı olup, Iagupova’da savunmada çok enerji sarf etmeyince, yükün önemli bölümü oyunun her iki yönünü de oynayabilen Gökşen Fitik’in üzerine kaldı.   

Öyle ki 19 yaşındaki guard ikinci yarıda skorda geriye düşülen anlarda kenara gelmek istediğini teknik ekibe birkaç kez belirtmesine rağmen oyunda kalmaya devam etti.   . 

Aldığı sınırlı sürede takımın savunmadaki direncine önemli katkı yapan Yeliz Doğan’ın yaklaşımı bu anlamda diğer yerli isimlere örnek olmalı.  

ÇBK Yenişehir Belediye Gökşen Fitik dışındaki yerli rotasyon isimlerinden savunmada daha çok etki almanın yollarını bulursa bir dış oyuncu ile tamamlanacak kadroları, hem sonuç hem performans olarak hedeflenen konuma yakınsayabilir. 

 
*****

Kayseri’de oynanan ve sonu heyecana sahne olan maçta, Bellona Kayseri Basketbol son çeyrekte savunma direncini çok arttırdı. Melis Gülcan - Esra Ural Topuz ikilisi üst üste sayılar bulunca, ev sahibi ekip maçın genelini kontrolü altında tutan Galatasaray önünde bitime 50 saniye kala 74-75 ile maça ortak oldu.  

Bu anda rakip pota altında çizilen oyunda, bu maçta çok değerli asistler yapan Pelin Bilgiç’in (4s,2rb,7as) zekâsı topu havada tipleyen Courtney Williams’ın (16s,6rb,5as) tecrübesi ile birleşince kritik basketle kontrol yeniden Galatasaray’a geçti. 

Sarı kırmızılılar son anlarda gelen faul ve teknik fauller ardından Williams’ın çizgiden isabetleriyle 79-74 kazandı. 

Kadroya yeni katılan ve çok yönlü özellikleri ile göz dolduran forvet Harrigan (14s,8rb) ve sonda 8 gün 3 maç trafiğinin getirdiği yorgunluktan oldukça etkilendiği görülen Harris’in (19s,5as,2tç) performansları, bu maçta etkili olan Melis Gülcan (18s,7rb,2as), konfor alanında aldığı pasları iyi değerlendiren Esra Ural Topuz (10s,10rb,3as) ve kendisinden beklenen katkıyı savunma olarak olmasa da hücumda ortaya koyan Ayşegül Günay Aladağ’ın (11s,2rb,2as) desteği olmasa başa baş oynamak için yeterli olmayabilirdi.  

Kayseri ekibi açısından pivot Shook’un katkısının sert maçlar için yeterli olmadığı, diğer yeni transfer Gamelos’un süre almadığı günde güçlü rakip karşısında geriden gelip maça ortak olmak olumlu olarak değerlendirilmeli. 

Galatasaray takımı,  maçın büyük bölümünde kontrolü elde tutmasında faktör olan ve Williams’ın ilk 3 çeyrekteki durgunluğunu hissettirmeyen pivot Alarie’nin (29s,11rb,2as,2tç) artan yorgunluğu ile riskler almak zorunda kaldı. 

Sarı kırmızılılar sertleşen rakip savunmaya aynı sertlikte yanıt verebilmek adına maçın sonunda yerli rotasyonda Pelin Bilgiç ve skor ve top paylaşımındaki katkısı giderek daha fazla hissedilen Asena Yalçın (12s,2rb,3as) ile oynadı. 

İki kısa boylu guard içeren bu kompozisyonda son bölümde Asena Yalçın fizik avantajını çok iyi kullanan Melis Gülcan ile eşleşmek zorunda kalınca Bellona Kayseri ekibi pota altında kritik basketler buldu. 

Sarı kırmızılılar açısından maçın sonunda alınan diğer zorunlu risk ise hücumda Courtney Williams (16s,6rb,5as) odaklı oynamak zorunda kalmaktı. Tecrübeli guard yorgunluğa ve Alarie’nin yorulması ile azalan pas opsiyonlarına rağmen takımını galibiyete taşımayı başardı. 

Galatasaray bundan sonraki sert maçlar için Cansu Köksal’dan yalnız dış şut değil, penetreler ile kimyaya daha fazla katkı isterken, ribauntlarda ilk planda görünmese de büyük emek ve fedakarlığa imza atan tecrübeli Steinberga’nın hücumdaki verimini arttırmanın yollarını  bulmalı.      

 
******

Haftanın son maçında yenilgisiz Fenerbahçe Stokes ve Tuğça Canıtez’den yoksun çıktığı Nesibe Aydın karşılaşmasının sonlarında kısıtlı rotasyon nedeniyle oldukça terlemesine rağmen rakibini maça ortak etmeden 91-85 skorla kazanmayı bildi.  

Macar guard Simon’dan aldığı verim giderek artan Ankara ekibi, bu yoğun maç trafiğinde farkın 20 sayıları geçmesine rağmen “maçta kalmanın” ödülünü sonuç olarak olmasa da takım kimliğine pozitif ivme kazandıran son çeyrek performansı ile aldı. 

Bench katkısının yalnızca 2 sayıda kaldığı, 8 gün 3 maç trafiğinde sonda yorgunluktan çok etkilenen sarı lacivertlilerde Sabally’nin (26s,13rb,2as) oyunun hemen her alanındaki güçlü katkısı büyük övgü gerektiriyor. 

Geçmişte Alman Altyapı Milli Takımlarında ya da Dünya Liseler Şampiyonası gibi organizasyonlarda yaşıtları arasında kolaylıkla 30-40 sayı barajına yaklaşan Sabally’den elit seviyedeki gelişim patikası anlamında öğrenmemiz gereken çok şey var.  

Fenerbahçe’de bu maçta Sevgi Uzun (20s,5rb,7as) ve Zandalasini (22s,5rb,7as) hiç dinlenme fırsatı bulmadan oynarken Olcay Çakır Turgut (7s,4rb,10as) ve Kia Vaughn (14s,5rb,3as) galibiyette imzası olan diğer isimler oldu. 

Nesibe Aydın’da oyun kurucu Peddy 10 sayı, her geçen dakika hücumda ivme kazanan Syntsina 25 sayı, ligin etkili pivotlarından biri olan Hebard 23 sayı ile oynarken, Ankara takımının 2. yarı performansında  payı olan isimlerden Hülya Çoklar 10, Harika Eldaş 7 sayı üretti.  

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 5390