NBA Final Serisi Ratingleri Neden Yerlerde Süründü? - BasketFaul.com

NBA Final Serisi Ratingleri Neden Yerlerde Süründü?

13-10-20 00:49
Los Angeles Lakers ve Miami Heat arasındaki NBA Final Serisi’nin ratingleri herkesi hayal kırıklığına uğrattı. Play-off’ların bu kadar geç ve olağanüstü şartlar altında oynanmasının izleyicileri olumsuz etkilemesi bekleniyordu ama yine de bu kadar düşük bir izleme oranları ile tarihi rekor kırılması herkesi şaşırttı. Bazı basketbolseverlerin itirazı olsa da, aslında Lakers-Heat finalinin sporseverler arasında çok olumlu reaksiyon alacağı bekleniyordu. Zaten LeBron James’in katıldığı her yarışmanın ratinglerde zirve yapması kaçınılmazdı. Üstelik eski takımına ve play-off’ların sürpriz (Amerikalıların ‘Sinderalla’ dediği) Miami Heat takımına karşı...

Birçok uzman rating düşüklüğünü “oyuncuların boykotuna” ve “sosyal adalet hareketi”nin bazılarında uyandırdığı antipatiye bağlıyor. Ancak konu bu kadar açık ve net  değil; şimdi gelin diğer faktörleri inceleyelim;
- Final serisini Walt Disney’in sahibi olduğu ABC kanalı verdi, halbuki daha önce ESPN ve AT&T’nin sahibi olduğu TNT verirdi. Seyirciler, Shaquille, Kenny Smith ve Charles Barkley’in olduğu program ve yorumları özlemiş olsalar gerek.
- 2020 play-off’larını izleyenlerin sadece %45’i beyaz. Yaklaşık %55’ini ise latino kökenliler ve siyahlar oluşturuyor. Beyazların oranı önceki sezonlarda biraz daha fazlaymış.
- Düşüşteki en büyük nedeni sezon bitişinin zamanlamasına bağlayanların sayısı çok. Klasik bir NBA sezonu Haziran’da biterken şimdi ise Ekim’e kadar uzadı.
- Play-off’ların çok gecikmesi nedeniyle basketbol diğer sporlarla mücadele etmek zorunda kaldı. Final serisinin 3. maçı bir Amerikan Futbol maçıyla (NFL) üst üste geldi, beyzbolun ise play-off’ları hala devam ediyor.
- Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de ABD Başkanlık seçimi ve Trump’ın Covid-19’a yakalanması üstüne tuz-biber ekti.

Sezon tekrar başladıktan sonra oyuncular Ağustos’ta maçları boykot ettiler. NBA zaten kısa sezon nedeniyle 1 milyar dolar kaybetmişti, üstüne hızlandırılmış play-off’lar’dan dolayı 1 milyar daha kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya..

Geçtiğimiz sezon play-off’larında NBA $932 milyon reklam geliri elde etmiş. Reklam verenler canlı spor müsabakalarını en güzel reklam verme mecralarından biri olarak görüyorlar, izleme oranlarının bu kadar düşmesi onların bu kararlarını gözden geçirmelerine neden olabilir. 

Yorumlar Okunma: 2546