Euroleague'den geri adım... Hükmenler iptal... - BasketFaul.com

Euroleague'den geri adım... Hükmenler iptal...

14-10-20 19:23
Euroleague Basketball’dan yapılan açıklamada Turkish Airlines EuroLeague ve 7DAYS EuroCup için geçerli olan COVID-19 protokolleri ve kurallarının güncelleneceği belirtildi, hükmen kararları iptal edildi.

Zenit St Petersburg’un üçüncü ve dördüncü, ASVEL’in ise dördüncü haftada oynayacağı maçlar, COVID-19 vakaları nedeniyle yeterli oyuncu çıkaramamaları sonrası iptal edilmiş ve bu takımlar hükmen mağlup kabul edilmişti.

Buna göre takımların normal şartlar altında kadrolarına yazabilecekleri en az sekiz oyuncunun bulunması gerekiyordu. Söz konusu sayıya ulaşamayan takımlar ise hükmen mağlup sayılıyordu. Son dönemde artan “hükmen mağlubiyet” kararları sonrası, Euroleague Basketball’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“(…) Turkish Airlines EuroLeague ve 7DAYS EuroCup’taki maçların %90’ı planlandığı şekilde oynanacak olsa da son gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, hem turnuvanın bütünlüğünü hem de takımları korumak adına EuroLeague Basketball, ECA Yönetim Kurulu ve EuroCup Yönetim Kurulu’nun daha önce kabul ettiği bu maddeye, yerel ya da ülkesel otoritelerin uyguladığı seyahat kısıtlamaları nedeniyle oynanamayan söz konusu maçların sonuçları ile ilişkili bir tadil önerecek.

Neticede, COVID-19 vakaları nedeniyle bir maçta sekiz oyuncu çıkaramayan takımların söz konusu maçları ileri bir tarihe ertelenecek veya belirsiz bir tarihte oynanmak üzere iptal edilecek. Mevcut kurallar (bir maçın en fazla üç kez ertelenebilmesi, maçların ertelenmeleri için verilen son tarihler gibi), seyahat kısıtlaması durumları için geçerli olacak.

Bu tadilin kabul edilmesi hâlinde söz konusu değişiklik, bu sebeple oynanmayan maçlar için de geçerli olacak ve Euroleague Basketball CEO’su, şu ana kadar oynanamayan altı maçı ileri bir tarihe erteleyebilecek.

Ek olarak EuroLeague Basketball, yerel ligler, yerel otoriteler, takım içi protokoller de dahil olmak üzere söz konusu durumdan etkilenen takımlar için belirlenen protokolleri gözden geçirecek. EuroLeague ve EuroCup takımları için en uygun uygulamalar, bu takımların sağlık ve güvenliğini azami ölçüde korumak üzere paylaşılacak.” (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 3287